Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vítejte doma, uslyšel Špidla v Dublinu

  0:01aktualizováno  0:01
Ozbrojené hlavní město Irska zpečetilo v sobotu přijetí deseti nových členů do Evropské unie. Lídři států nové unie se sešli v Dublinu, aby povečeřeli v novém složení. "Všem lidem z nových členských států unie. Vítejte doma," řekl prezident Evropského parlamentu Pat Cox.

"Poslední roky jste klepali na dveře největší rodiny v Evropě. A dnes tyto dveře otevíráme stovkami, tisíci přivítáními, jak praví irské rčení," řekl irský premiér Bertie Ahern, který hostil šéfy rozšířené EU včetně Vladimíra Špidly.

Hostitel Ahern tentokrát odložil vážné debaty, které rozšířenou unii čekají. Politici spíše slavili, než pracovali. Stihli se společně zvěčnit na "rodinné foto".

A po vytažení 26 vlajek včetně té unijní si vyslechli báseň k rozšíření, kterou složil irský básník a laureát Nobelovy ceny Seamus Heanye.

V pohotovosti byla i márnice
A slavilo se také v centru města, kde si místní občané užívali národní lahůdky všech členských zemí. Irsko má toto pololetí prezidentství Evropské unie, a organizace oslav proto připadla na Dublin.

Kromě zábavy se však Irové zaměřili hlavně na bezpečnostní opatření. A jak se shodli místní, od návštěvy papeže v roce 1979 irské město něco takového ještě nezažilo.

Phoenix Park, kde se odehrávalo setkání státníků, byl obehnán zdí a ostnatým drátem. Město strážilo až pět tisíc policistů, z nichž někteří byli odvoláni z dovolené. Pomáhalo jim ještě dva a půl tisíce vojáků.

Potápěči námořní pěchoty preventivně prohledali místní záliv. Vodní děla si Irové půjčili od svých sousedů v Severním Irsku, protože vlastní nemají. A místní věznice vyprázdnila celé jedno oddělení pro případné rebely.

V pohotovosti byly i nemocnice, a dokonce i dublinská márnice, která preventivně uvolnila prostory pro případné oběti. Sluncem zalitý den však k večeru překazila skupina stovky demonstrantů, kteří se k překvapení policie vynořili nedaleko od Phoenix Parku, kde politici zrovna večeřeli pečenou kachnu.

Demonstrace měly být původně vedeny centrem města. Policii se však poměrně rychle podařilo situaci ovládnout. Se štíty a helmami a hlavně pomocí dvou vodních děl, která v Irsku použili vůbec poprvé, policie postupně zatlačila demonstrující dav dál od sídla politiků.

Ti se tak s demonstranty vůbec nestřetli. Více než dvacet z protestujících bylo zatčeno a jednu policistku odvezli do nemocnice. Celý den to přitom vypadalo, že organizátoři bezpečnostní opatření přehnali.

"Dostali jsme informace od zpravodajců, že k protestům dojde, takže proto jsme se tak vybavili," řekla Sinead O'Haraová z dublinské policie. Protesty však měly málo co společného s rozšířením unie a směřovaly spíše proti globalizaci. "Bylo to jenom malé zaškobrtnutí v jinak památném dni," prohlásil v místní televizi irský ministr zahraničních věcí Dick Roche.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

Najdete na iDNES.cz