Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vitana zastaví prodej závadné omáčky

  16:15aktualizováno  16:15
Vitana pozastaví prodej sójové omáčky. Reagovala tak na informace České zemědělské a potravinářské inspekce, že výrobek obsahuje potenciálně rakovinotvornou látku 3-MCPD. Podle tiskového mluvčího Vitany Milana Linka se tak rozhodla předejít možným obavám zákazníků. Vitana zatím oficiální zprávu inspekce neobdržela.

Vitana zároveň požádala své obchodní partnery, aby omáčku dočasně odstranili ze regálů. Zástupci firmy jednají s ministerstvem zdravotnictví, jak vzniklou situaci řešit.

Zmíněná látka není dosud uvedena v platných předpisech. Podle vyjádření České zemědělské a potravinářské inspekce (ČZPI) by proto neměla být uváděna do oběhu bez souhlasu hlavního hygienika.

"Ve stanovisku inspekce se uvádí, že neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že 3-MCPD poškozuje zdraví. Je pouze potenciální zdraví škodlivou látkou pro spotřebitele, kteří denně konzumují jídlo s vysokým  obsahem této látky v průběhu velmi dlouhé doby," řekl Linka.  Firma se podle něho snaží, aby byl výrobek opět bezpečný a co nejdřív na trhu.

Na základě analýz Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, která zkontrolovala kromě Vitany i další čtyři omáčky dosažitelné na českém trhu, zvýšené množství látky 3-MCPD obsahoval jen výrobek Vitany. "Normy jsou nastaveny na obsah dvě setiny miligramu na jeden kilogram. Množství látky zjištěné v sójové omáčce Vitany Byšice bylo dvacet devět miligramů na kilogram," řekla mluvčí inspekce Daniela Kolejková Českému rozhlasu. Dodala, že podle studií Evropské unie by zdraví poškodila konzumace výrobku s velkým množstvím této látky během velmi dlouhé doby, prakticky každodenně.

Podle Linky však firma dodržuje všechny legislativní předpisy platné na tuzemském trhu.

Citát z prohlášení Vitany

- společnost Vitana vstoupila do jednání s Ministerstvem zdravotnictví Slovenské republiky za účelem vyjasnění situace ohledně nálezu látek 3-MCPD v Sojové omáčce

- potenciální škodlivost látky 3-MCPD, která je obsažena např. i v pivu, chlebu či sýru je stále diskutována v odborných kruzích

- požadavek na sledování látky 3-MCPD byl poprvé schválen komisí EU 8.3.2001. Účinnost této vyhlášky je v EU odložena na 5.4.2002, kdy tomuto kroku předcházela dlouhodobá odborná diskuze

Vitana musí předložit povolení k prodeji
Česká zemědělská a potravinářská inspekce nechala otestovat sójové omáčky od firmy Vitana Byšice, jejichž prodej už na Slovensku zakázal tamní hlavní hygienik. Také české testy potvrdily přítomnost zdravotně závadné látky 3-MCPD. Inspekce proto vyzvala Vitanu k předložení souhlasu ministerstva zdravotnictví, bez kterého nemůže tyto výrobky prodávat.

Lhůtu pro předložení souhlasu Kolejková iDNES zatím nesdělila. Bude se prý jednat řádově o dny.

"Protože se jedná o látku, dosud neuvedenou v platných legislativních předpisech České republiky, není možné ji uvádět do oběhu bez souhlasu hlavního hygienika," uvedla Kolejková. Pokud Vitana souhlas nepředloží, nařídí inspekce stažení omáček z trhu.

"My žádné limity na tuto látku nemáme," řekl už dříve iDNES Jindřich Pokora z České zemědělské a potravinářské inspekce. "Zatím zjišťujeme, kolik kontaminující látky ve výrobku je. Výsledky zveřejníme v pondělí odpoledne," dodal.

Slovensko zastavilo prodej omáček s datumem výroby 19. 4. 2001, dokud nebudou provedeny další laboratorní testy.

Markíza: Omáčka se normálně prodává
Kontaminující látka 3-MCPD vzniká podle informací televize Markíza při nedodržení technologických postupů u výroby.

"Distribuce výrobků na trhu byla pozastavena, nesmějí se prodávat," potvrdila televizi vedoucí odboru hygieny výživy slovenského Státního zdravotního ústavu Iveta Trusková.

Hygienička dodala, že slovenským prodejcům hrozí při neuposlechnutí zákazu pokuta půl milionu slovenských korun. Podle Markízy se ale omáčka v bratislavských obchodech ještě prodávala.

Novela má stanovit normu
"Látka 3-MCPD vzniká i při výrobě dalších potravin. Je navržená novela, která její přítomnost omezuje podle směrnic Evropské unie. Zatím zjišťujeme, co se dá podniknout. Pokud bude množství látky vysoké, můžeme prodej zastavit," dodal Pokora.

Přítomnost kontaminující látky 3-MCPD byla na Slovensku zjištěna i v sójových omáčkach dovezených z Číny, Thajska, Tchaiwanu, Singapuru a Hong Kongu.

Látka může vznikat v technologickém procesu výroby při kyselé hydrolýze rostlinných bílkovin. Při denním konzumovaní během dlouhého období má karcinogenní účinky.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh a vítr komplikují dopravu, silnice mohou klouzat. D1 je průjezdná

Kolona aut a kamionů zablokovala dálniční přivaděč na D1 u Jihlavy. (17. ledna...

Situace na dálnici D1, kde v uplynulých dnech kvůli počasí kolabovala doprava, se zklidnila, podle vysočinské policejní...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. Ve hře bude i...

Najdete na iDNES.cz