Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: Evropská unie hledá svého Trumpa

  14:32aktualizováno  14:32
Evropští populisté a nacionalisté bývají často srovnáváni s Trumpem. „Toto srovnání dost kulhá v jednom podstatném ohledu,“ píše ve svém komentáři Vít Beneš. Trump postavil svoji populistickou kampaň na jednoduchém heslu: vrátit Americe její velikost. Bohužel, žádný z evropských populistů a nacionalistů nepřišel s plánem, jak vrátit Evropě její velikost.

Protestující v ulicích New Yorku před Trump tower. (9.11.2016) | foto: Reuters

Rozhodně netvrdím, že Evropská unie je dokonalá. Naopak. Evropa potřebuje opozici, potřebuje alternativní vize, jak zajistit evropskou bezpečnost, nezávislost, prosperitu a demokracii. Problém je v tom, že evropští populisté a nacionalisté žádnou alternativu pro Evropu nenabízí. Vezměme si je pěkně popořadě.

Vít Beneš

Výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů a šéfredaktor časopisu Mezinárodní vztahy.

Zabývá se rozšiřováním EU, evropskou integrací a teorií a metodologií mezinárodních vztahů.

Vít Beneš

Britští euroskeptici se vlastně ani nenamáhali s nějakou alternativou pro Evropu. Ano, kdysi dávno měli Britové spoustu vizí pro Evropu. Počínaje Churchillovými (nerealizovanými) Spojenými státy evropskými až po (realizované ale neúspěšné) Evropské sdružení volného obchodu.

Ty časy jsou dávno pryč, dnes britští euroskeptici nabízí pouze „alternativu pro Velkou Británii“, která spočívá v nespoutaném volném obchodu. Není potřeba připomínat, že zvolení Trumpa je tvrdou ranou pro britské euroskeptické „globalisty“, Trump totiž postavil svoji kampaň na protekcionismu a požaduje revizi či ukončení obchodních smluv s Mexikem, Kanadou, Asií i Evropou. Proč by Trump otvíral americký trh asijským automobilkám usazeným ve Velké Británii?

Francouzské euroskeptičky se pokouší navázat na de Gaullovu vizi „Evropy národů“. Problém je v tom, že Le Penové schází nejenom de Gaullova autorita, ale hlavně jeho strategická a geopolitická perspektiva. De Gaulle přes veškeré svoje námitky podporoval evropskou integraci, protože chtěl ze sjednocené Evropy udělat geopolitického hráče, který by byl zahraničně-politicky a bezpečnostně nezávislý jak na Spojených státech, tak na Sovětském svazu. Le Penová dělá přesný opak – pro ni jsou Moskva a Washington spojenci při rozbíjení sjednocené Evropy.

Alternativa nenabízí alternativu

Němečtí nacionalisté byli schopní přijít jenom s Alternativou pro Německo. Žádnou alternativu pro Evropu nenabízí, což je možná dobře vzhledem k neblahým zkušenostem Evropy s německým nacionalismem.

Prezidentské volby v USA

Co tu máme dál? Máme tu nizozemského populistu a euroskeptika Wilderse, který v reakci na zvolení Trumpa prohlásil, že když teď ty Spojené státy budou zase velké, tak že i on „vrátí Nizozemsku jeho velikost“ tím, že vystoupí z EU. Při vší úctě k Nizozemsku a jeho 17 milionům obyvatel, to je směšné. Je to jako by guvernér státu New York (19 milionů obyvatel) prohlásil, že „vrátí Novému Amsterodamu jeho velikost“ tím, že vystoupí z USA.

A co Trump, nabízí on alternativu pro Evropu? Rozhodně ne – Trump nabízí pouze alternativu pro Ameriku a vždy bude hájit pouze zájmy USA, jak je zřejmé z jeho volebního hesla Amerika na prvním místě (America First). Skutečnost, že si Trump vědomě vybral heslo amerických „appeaserů“ a odpůrců zapojení USA do evropské války proti fašismu, by měla být pro celou Evropu varováním.

Všichni dosavadní američtí prezidenti (republikáni i demokraté) podporovali evropský integrační proces právě proto, aby už nikdy nemusela Amerika zachraňovat Evropu ve válečném konfliktu. No jo, ale pokud se, jak tvrdí Trump, Evropa vždycky měla a má bránit sama a pokud už USA necítí potřebu zachraňovat Evropu od dalšího vnitřního nebo vnějšího konfliktu, pak logicky sjednocená Evropa není v americkém zájmu.

Trump je nebezpečnější než Putin

Trump je historicky prvním prezidentem USA, který považuje EU za protivníka a podporuje její rozpad. Všimněme si, že Trump sice brojí proti „zkorumpovanému americkému systému“ a „Washingtonské bažině“, ale není to žádný separatista, který by podporoval Texit, Calexit, NYexit a rozpad americké Unie. Podporuje pouze Brexit, Frexit a rozpad Unie evropské. Není pochyb, že USA Trumpovu éru přežijí a nerozpadnou se. U Evropské unie si nejsem jistý.

Trump v čele USA

Dovolím si tvrdit, že Trump je nebezpečnější než Putin. Putin není ideologicky a politicky dost silný na to, aby mohl veřejně podporovat rozpad EU, a musí se spoléhat na nepřímý vliv propagandy. Trump na rozdíl od Putina na nějakou politickou korektnost kašle a bez zábran podporuje rozpad Evropské unie.

Rusko je ekonomicky příliš slabé na to, aby rozdělilo EU. Koneckonců kdo by chtěl vystupovat z EU kvůli levnějšímu plynu? Ale Spojené státy? Co když Trump nabídne Nizozemsku, Francii nebo Polsku exkluzivní bezpečnostní záruky či dokonce přístup na americký trh výměnou za odchod z Evropské unie? EU se dokázala (s USA v zádech) sjednotit ve svém postoji vůči nečekaně asertivnímu Rusku. Její postoj vůči nečekaně asertivním USA je ale zoufale nejednotný.

Banda provinčních euroseparatistů

Ano, Evropská unie potřebuje svého Trumpa či chcete-li svého Sanderse (vyberte si podle politických preferencí). Evropa potřebuje politika, který by dokázal reagovat na nespokojenost lidí s politickým establishmentem, aniž by přitom rozbíjel samotnou Evropskou unii.

Bohužel, nikdo jako Trump či Sanders v Evropě není. Místo toho tu máme bandu provinčních „euroseparatistů“, kteří pod praporem populismu a nacionalismu vytáhli do boje za rozbití Evropy. Nikdo z nich nenabízí alternativu pro Evropu, nikdo z nich nemá plán, jak „vrátit Evropě její velikost“. Nikdo z evropských populistů a nacionalistů není ochotný bojovat za evropské zájmy v době, kdy Rusko i USA považují Evropu za konkurenci. Místo toho se evropští populisté a nacionalisté předhánějí, kdo z nich pomůže Trumpovi a Putinovi s porcováním Evropy.

Komentář vyšel zároveň v on-line časopise Mezinárodní politika.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Putin nečekaně navštívil Sýrii, oznámil částečné stažení ruských vojsk

Ruské letouny na základně Hmímím v Sýrii (22. října 2015)

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil stažení vojsk ze Sýrie, kde podporují režim Bašára Asada. Putin v pondělí...

Arcinepřítel Trump. Sjednotil Íránce, kteří propadli nacionalismu

Ať žije Írán! Tisíce školaček oslavují výročí islámské revoluce. Později se...

Dlouho rozdělený Írán zachvátila nová vlna nacionalistického zápalu. Obyvatele zahnal do společného houfu vzdor vůči...

Tři ženy vyzvaly Kongres k vyšetřování prezidenta Trumpa za sexuální útoky

Tři Trumpovy údajné oběti chtějí znovu otevřít kauzu obtěžování (11. prosince...

Tři ženy, které loni prezidentského kandidáta a pozdějšího volebního vítěze Donalda Trumpa obvinily ze sexuálních...Najdete na iDNES.cz