Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Visla zaplavila Krakov. Politici se hádají, kdo za to může

  10:48aktualizováno  15:22
V noci z úterý na středu překonala Visla v polském Krakově povodňové hráze a zaplavila několik ulic. Obyvatelé byli z centra evakuováni připravenými autobusy. Záplavy v Krakově se již stačily stát předmětem předvolebního boje.

Záplavy v Krakově (19. května 2010) | foto: AP

Hladina Visly v Krakově v noci vystoupala ke značce 957 centimetrů, což je nejvyšší stav za posledních 40 let. Dva krakovské mosty jsou uzavřené. Uprostřed záplav se strhla mezi politiky hádka o to, kdo za protržené hráze v Krakově může, píše server rp.pl.

Vojvoda Malopolska Stanislaw Kracik tvrdí, že primátor Krakova nedostatečně mobilizoval obyvatelstvo, aby se zapojilo do zesilování protipovodňové hráze na březích Visly. Primátor obvinění odmítá. Oba muži se brzy střetnou v místních volbách.

Záplavy v České republice

Sledujte on-line reportáž iDNES.cz

Počet obětí povodní v Polsku stoupl nejméně na šest. Naposledy voda vydala ve Slezsku tělo 67letého muže. Lidé v zaplavených oblastech se těžce vyrovnávají se stresem. V Bieruni rozzuřený muž napadl policejní auto poté, co ho policisté odmítli pustit na silnici k zaplavené Osvětimi.

Velká voda ohrožuje i bývalý vyhlazovací tábor Osvětim - Birkenau (19. května 2010)Velká voda ohrožuje i bývalý vyhlazovací tábor Osvětim - Birkenau (19. května 2010)

Voda stále ohrožuje muzeum holokaustu v bývalém koncentračním táboře Osvětim - Birkenau. Včera zaměstnanci muzea vynášeli exponáty do horních pater vězeňských budov, aby je zachránili před stoupající vodou. Stovky lidí se podílely na stavbě valu, který má muzeum ochránit před velkou vodou.

Kromě vody působí škody i sesuvy půdy. V okolí Krakova poničila podmáčená země třicet domů, z toho tři se zhroutily úplně. Poničené jsou i silnice a elektrické vedení.

Ve Varšavě očekávají větší povodňovou vlnu než při ničivých záplavách v roce 1997. Ohrožená je také varšavská zoo. Vše záleží na tom, jak budou kulminovat přítoky Visly.

Na Slovensku povodně ustupují

Výrazné zlepšení zaznamenal východoslovenský Trebišov, kde Ondava v úterý protrhla hráz a ohrožovala město. Od úterka řeka poklesla o několik metrů. Většina řek klesá i na východě země. Vzestup se ale očekává na Latorici a Bodrogu, kam přitéká voda z Ukrajiny. Oba toky by měly dosáhnout nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

Už v úterý se zlepšila situace na severu východního Slovenska, v kraji se nyní dál odstraňují následky povodně. Na Slovensku byl v úterý třetí stupeň povodňové aktivity vyhlášen na 12 řekách, dnes jejich počet klesl na šest. Nejvyšší stupeň stále platí na části Moravy, Ipeľu, Hornádu, Olšavy, Bodvě a Roňavě.

Rozvodněný potok podemlel most na dálnici M1 u města Györ na severozápadě Maďarska. (19. května 2010)Záplavy v Maďarsku (19. května 2010)

Na severovýchodě Maďarska je stále nepřístupná řada obcí. V regionu nadále prší, úřady očekávají největší komplikace na řece Hornád. Břehy řek Slaná a Hornád byly navýšeny o hráze pytlů s pískem. Úřady očekávají, že nejvážnější situace dnes bude v okolí Hornádu.

Na záchranných operacích, které pokračovaly celou noc, se podílelo přes deset tisíc lidí. Hasičům a policii pomáhají univerzitní studenti a dobrovolníci z charitativních organizací.

Rozvodněný potok podemlel most na dálnici M1 u města Györ na severozápadě Maďarska. Dálnice spojuje Budapešť s Rakouskem, řidiči musí úsek, kde se zhroucenou konstrukci objíždět.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Najdete na iDNES.cz