Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jihoameričanky se obávají viru zika, žádosti o potrat se zdvojnásobily

  12:54aktualizováno  12:54
V Jižní Americe narůstá počet potratů. Těhotné ženy se obávají viru zika, kvůli kterému se může jejich nenarozenému dítěti přestat vyvíjet mozek. Vědci odhadují, že v Brazílii a Ekvádoru se množství žádostí o potrat od listopadu zdvojnásobilo. V dalších jihoamerických zemích vzrostl zájem o interrupci o třetinu.

Jak žijí děti s mikrocefalií. (25. února 2016) | foto: AP

Zprávu o rostoucím zájmu Jihoameričanek o potraty přinesl vědecký časopis New England Journal of Medicine. Mnoho žen podle něj nechce riskovat, že se jim kvůli viru zika narodí dítě s postiženým mozkem.

V řadě konzervativních jihoamerických zemí jsou však potraty oficiálně zakázané. Ženy se proto uchylují k alternativním řešením. Kromě lékařů, kteří jsou interrupce ochotni vykonávat, nabízejí těhotným ženám pomoc i různé organizace. Jedna z nejrozšířenějších je nezisková organizace Women on Web, která ženám nabízí internetové poradenství a dodává potratové pilulky do zemí, kde nejsou legálně dostupné.

Fotogalerie

Právě z dat této organizace vědci vycházeli. Vyplynulo z nich, že od doby, co v listopadu loňského roku vydala Panamerická zdravotnická organizace (PAHO) varování před virem, se počet žádostí o potrat rapidně zvýšil.

Nejvyšší nárůst vědci zaznamenali v zemích, které zika dosud postihla nejvíce - v Brazílii a Ekvádoru shodně o 108 procent. Konkrétněji - od loňského listopadu do letošního března se na organizaci Women on Web obrátilo 1 210 brazilských žen, zatímco podle odhadů založených na statistikách z předchozích let jich mělo být pouze 581.

V závěsu zůstává Venezuela (nárůst o 93 procent) a Honduras (nárůst o 76 procent). V dalších jihoamerických zemích, například Kolumbii, Kostarice či Salvadoru, zájem o potraty vzrostl o třetinu. Ve státech, kterým se epidemie viru dosud vyhýbá, vědci žádný nárůst nezaznamenali.

„Před čtyřmi dny jsem se nakazila zikou. Miluji děti, ale nevěřím, že je moudré nechat si miminko, které bude trpět. Potřebuji potrat. Nevím, na koho se mám obrátit. Prosím, pomozte mi, jak nejrychleji můžete,“ obrátila se na organizaci Women on Web jedna Venezuelanka.

Vystrašené ženy berou situaci do vlastních rukou

Řada latinskoamerických a karibských zemí ženy v lednu vyzvala, aby těhotenství odložily. Takzvaná mikrocefalie, kterou zika zřejmě způsobuje, totiž může podle brazilských lékařů postihnout celou generaci dětí (psali jsme zde). Kolumbijský ministr vnitra ženy požádal, aby těhotenství odložily alespoň o osm měsíců (více čtěte zde).

Podle odborníků však podobné výzvy pouze vyvolaly u již těhotných paniku. „Došlo k obrovskému nárůstu žen, které se snažily vzít situaci do vlastních rukou. Napříč regionem obrovsky přibylo potratů,“ uvedla pro BBC Catherine Aikenová z Univerzity v Cambridge.

Úspěch českých vědců: objevili látky proti viru zika i encefalitidě

Vědci připomínají, že získat relevantní data o potratech v Jižní Americe je velmi náročné. Nejen, že jsou nelegální, ale mnoho žen se navíc obrací na nekvalifikované osoby. Oficiální čísla tak neexistují.

„Oficiální informace a rady o potenciálním šíření viru zika by měla doprovázet snaha zajistit, že veškeré reprodukční volby budou bezpečné, legální a dostupné,“ uvedli vědci ve zprávě.

Virus zika přenáší komáři rodu Aedes. Způsobuje horečku, vyrážku i bolesti hlavy a kloubů. Odborníci se domnívají, že zika u novorozenců způsobuje takzvanou mikrocefalii, kdy se dětem přestane vyvíjet mozek.

Brazilské ministerstvo zdravotnictví v květnu uvedlo, že od loňského října byla mikrocefalie potvrzena u 1 271 dětí. Šíření viru ovlivňuje i nadcházející letní olympiádu v Riu de Janeiru, které se kvůli obavám z nakažení odmítlo zúčastnit několik sportovců (více čtěte zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Najdete na iDNES.cz