Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Virus ILOVEYOU zatím stál miliardy dolarů

  23:14aktualizováno  23:14
- "Láska" způsobila ve světě závislém na počítačích škody za více než 2,6 miliardy dolarů. Nový virus šířený od čtvrtka elektronickou poštou ve zprávě označené ILOVEYOU infikoval přes dva miliony stanic a poškodil na nich databáze obrázků, filmů a zvuků. Především znemožnil postiženým komunikovat přes počítač s okolím. V České republice zatím napáchal jen minimální škody. Odhaduje se však, že po celém světě může velmi rychle napadnout až polovinu počítačů.Jak počítače zachvátil nebezpečný virus - čtěte ZDE.
Virus se šíří elektronickou zprávou s přílohou a zatím se zdá, že tak činí jen v programu Microsoft Outlook. Pokud se uživatel přílohu pokusí otevřít, zdánlivě se nic nestane, ve skutečnosti se ale virus zkopíruje na pevný disk. Maže přitom mnoho souborů tím, že je přepisuje sám sebou. Nato se škůdce rozmnoží tím, že se sám rozešle na všechny elektronické adresy, které má uživatel v adresáři. Dostane se tak k dalším lidem, ti udělají to samé a tak se rozšíří velmi rychle.

Některé pesimistické odhady hovořily přitom původně až o osmdesáti procentech postižených počítačů. "Lásku nemáme rádi," prohlásil mluvčí Pentagonu Ken Bacon.
Americká CIA ujistila, že virus nezasáhl žádné důležité soubory a celkově je hodnocen jenom jako "malá hrozba" pro národní bezpečnost. Nyní se však agresivní virus objevuje v nových mutacích pod pozměněnými názvy, které čerstvě vytvořené obranné filtry nedokážou zachytit.

V Německu udeřil jako FWD: JOKE, v Litvě se objevil pod jménem Susitikim. Takových mutací během včerejška zaznamenali odborníci nejméně šest. "Kdokoli, kdo dostal tento virus, může na internetu najít potřebné nástroje a přejmenovat ho," varoval Simon Perry, viceprezident firmy Computer Associates International Inc.
V USA tak jedna zákeřná verze dokonce slibuje prémii 300 dolarů ke Dni matek - stačí prý kliknout a přečíst si přílohu e-mailu. Tam však číhá nebezpečný virus.
"Miliony lidí obléhají prodejny a chtějí si koupit nejúčinnější antivirové programy," popsal situaci norský specialista Stein Mollerhaug, který odhaduje, že v Evropě Láska na čas vyřadila asi 100 000 mail serverů.
Počítačoví odborníci přitom tvrdí, že kdyby byla dodržena potřebná bezpečnostní opatření u počítačových sítí, byl by virus naprosto neškodný. "Virus narazil na dveře, na kterých není žádný zámek," připodobnil tento stav děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity Luděk Matyska.

Virus firmám nezpůsobil škody
Počítačový virus ILOVEYOU, který se ve čtvrtek rychle rozšířil prakticky po celém světě, se sice objevil i ve většině českých firem, žádné velké škody však nezpůsobil. I proto, že zasáhl nanejvýš jen takzvané koncové stanice, ne počítačovou infrastrukturu.
To znamená, že třeba zaměstnanci některých bank, úřadů nebo automobilky Škoda nemohli na čas používat e-mail; ale firemním datům se nic nestalo.
"Virus zdržel elektronickou poštu, neměl však negativní dopad na naše produkty, včetně internetového bankovnictví," řekl mluvčí Živnostenské banky Karel Ježek. "Virus do banky dorazil, ale podařilo se ho včas eliminovat. Obchodní aktivity nebo ochranu dat v žádném případě nenarušil," uvedla mluvčí Komerční banky Marie Růžičková.
Jeroným Procházka z Úřadu pro státní informační systém zdůraznil, že se díky viru projevilo, jak se podceňuje bezpečnostní politika informačních systémů.
"Tenhle virus by byl naprosto neschopný akce v případě, že by skutečně byla dodržena všechna bezpečnostní opatření na síti," řekl.
Zavirovanou zprávu s přílohou měli v elektronické poště i někteří zaměstnanci jaderné elektrárny Temelín. Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře by ale virus nemohl ovlivnit řízení technologie, protože její počítače pracují zcela samostatně.
Kolaps nepostihl ani internetové obchody. "Internetové stránky fungovaly normálně, stejně tak jsme zpracovali všechny objednávky. Jen potvrzení objednávky bylo odesláno asi o tři hodiny později," uvedl mluvčí firmy AutoCont Václav Kotyk.
Proti škodám způsobeným virem se nedá pojistit - pojišťovny na českém trhu takovou službu neposkytují. Podle Dagmar Koutské z České pojišťovny to není obvyklé ani ve světě. Viry totiž představují velké riziko a pojištění by muselo být velmi drahé.
Kdo objeví v elektronické poště zprávu s nadpisem ILOVEYOU, nesmí se pokoušet přečíst přiložený soubor a zprávu by měl okamžitě úplně vymazat. To je jednoduchý recept proti šíření viru.

Láska překvapila a ukázala slabiny
Řada velkých firem a státních institucí především v USA - jako je CNN, Ford či Pentagon nebo ministerstvo zahraničí USA musela během včerejška na několik hodin odříznout spojení s okolním světem a zahájit čištění systému.
Někde však byly škody nenahraditelné.
Například norské agentuře ScanPix smazala Láska asi šest a půl tisíce fotografií v dočasném elektronickém archivu, které nebyly nikde zálohovány.
"Je to opravdu chytré," říká o viru počítačový odborník společnosti Symantec Carey Nachenberg a varuje, že pokud není počítač zcela vyčištěn, může se nákaza opakovaně šířit donekonečna.
Experti přiznávají, že rychlost šíření viru je překvapila. "Ráno jsem ho měl v poště. Většinou to trvalo několik dní, než se od prvního objevení rozšířil dál," přiznal například norský expert Snorre Fagerland, citovaný stanicí CNN.
Přitom tomu, aby zdánlivě nevinný mail způsobil pohromu, mohla zabránit běžná a nijak nákladná prevence. "Stačilo by dodržet jen základní pravidla: Neotevírat zprávy, především však přílohy od cizích odesílatelů," zdůraznil Fagerland.
Pohroma, kterou vyvolala Láska, také ukázala zranitelnost informační společnosti, která svěřuje stále více významných funkcí počítačové síti.
Ruský populista Vladimír Žirinovskij si také již v souvislosti s virem Láska zažertoval na účet Západu a jeho takto zvýrazněné slabosti. "Virus, který se objevil v počítačích na Západě s krátkou zprávou Miluji tě, by mohl být dekódován jako Srdečné pozdravy z Ruska, " řekl Žirinovskij v narážce na stejnojmenný film s Jamesem Bondem. A v této souvislosti vyzval, aby se Moskva tolik nevázala na Západ.
O Achillově patě informační společnosti se především v Americe diskutuje již delší dobu, protože Spojené státy jsou zemí, která je dnes na počítačích nejvíce závislá. Přes internet se dnes posílají nejen texty a zprávy, ale objednává se zboží a služby, provádějí se i finanční operace, často se také přes internet telefonuje.
Postupně se také počítačové síti stále ve větší míře svěřuje šíření zvuku a obrazu - tedy především televizních programů.
Počítačové sítě jsou však navázány i na systémy, které souvisí s řízením dopravy i distribucí vody, pohonných hmot a elektrické energie. A přes nesporné výhody je činí více zranitelnými než mechanicky ovládaný kohoutek nebo vypínač.
Již dnes na světě existuje 50 000 virů a každý den k nim přibývá dalších pět set, i když málokterý je tak agresivní jako Láska.
Roční ztráty, které viry způsobí, se pak odhadují na 20 miliard.

Takto vypadá otevřený e-mail ILOVEYOU, 4. května 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Najdete na iDNES.cz