Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Virus HIV zasáhl už přes 40 milionů lidí

  0:01aktualizováno  0:01
Pepile je sedm let a je velmi nemocná. Její otec a mladší bratr zemřeli na AIDS. Matka je HIV pozitivní. Stejně tak Pepile a s ní i dalších 30 milionů Afričanů. Ačkoli svět vstupuje do třetího desetiletí existence zákeřné choroby AIDS, smrtící nemoc stále vítězí nad týmy vědců, kteří se jí snaží přijít na kloub.

V roce 2002 se počet lidí nakažených virem HIV nebo nemocí AIDS vyšplhal na neuvěřitelných 42 milionů. Uvádí to zpráva OSN, zveřejněná tento týden u příležitosti Světového dne AIDS. Ten byl vyhlášen na tuto neděli.

Africké memento
Ačkoli lékaři i sami pacienti svádějí s nemocí urputný boj, v letošním roce si AIDS vyžádal zatím nejvíce obětí na životech. Nekontrolovatelné chorobě podlehlo více než tři miliony lidí.

Nejkritičtější situace je podle OSN tradičně v jižních oblastech Afriky. V nejvíce postižených afrických zemích - v Botswaně, Lesothu, Svazijsku a Zimbabwe - trpí virem HIV až třetina obyvatel.

Epidemie AIDS napomáhá v řadě zemí i k prohlubování nedostatků potravin způsobených častými suchy. V zemích, kde je třetina či čtvrtina populace nemocná, kolabuje zemědělství.

"Jsem velmi překvapen a šokován, že vůbec poprvé v historii tvoří přes padesát procent všech nakažených ženy," uvedl pro agenturu Reuters Peter Piot, šéf výboru OSN pro AIDS.

"V Africe ženy představují dokonce 58 procent z celkového počtu nemocných AIDS. AIDS se tak stává prokletím mladých žen. Všeobecně to znamená, že se bude rodit stále více dětí, které se nakazí ještě před narozením," dodal.

Závěry zprávy tak nevyznívají pro černý kontinent nijak příznivě. Ale to horší prý Afriku ještě čeká. Desetiprocentní nárůst nemocných AIDS zaznamenala v porovnání s rokem 2001 rovněž Asie, kde s virem bojuje přes sedm milionů obyvatel. Dva miliony z nich tvoří mladí lidé.

Výskyt AIDS v Česku (2002)
Občané ČR: 594 případů HIV pozitivních
Cizinci: 172
Způsob přenosu nemoci:

82 % - sexuální styk
0,5 % - přenos z matky na dítě
2,9 % - hemofilici
3,7 % - injekcí u narkomanů 1,2 % - homo/bisexuální styk u narkomanů
0,3 % - přenos při ošetření v nemocnici (stalo se dvěma českým občanům v nemocnici v Rumunsku) 

"V Číně a Indii se vyskytly velmi vážné lokální epidemie, které napadly miliony lidí," uvádí zpráva.

"Pokud vlády obou zemí ihned nepřistoupí k politice prevence a větší informovanosti, počet nemocných se vyšplhá až na desítky milionů," varuje.

Ačkoli vyspělé země Evropy a Severní Ameriky nejsou tak úplně živnou půdou pro výskyt epidemie AIDS, přesto i zde jsou čísla alarmující.

Především státy východní Evropy zaznamenaly nárůst HIV pozitivních obyvatel.

Jedině prevence, dostatečná informovanost a přísun léků mohou smrtící epidemii částečně zastrašit.

Zdárným příkladem je Jižní Afrika, kde poklesl počet HIV pozitivních těhotných žen z 21 procent v roce 1998 na 15,2 procenta v roce 2001.

Stejně dobrý výsledek hlásí i Etiopie. "Poprvé během několika let máme jasnou zprávu, že prevence může fungovat i v těch nejchudších zemích," zaradoval se Piot.
"Stále více peněz se investuje do aktivit spojených s prevencí AIDS. Ještě to není dost, ale alespoň už vidíme kladné výsledky. To považuji za dobrou zprávu," dodal. 

AIDS jako by v Evropě kopíroval železnou oponu

Nová železná opona jako by se v posledních letech spustila mezi východem a západem Evropy. Rozdělení Evropy však tentokrát nemá na svědomí žádná politická či filozofická myšlenka. Postarala se o to smrtící nemoc AIDS.

Na západě Evropy, kde v současné době žije 570 tisíc lidí nakažených virem HIV, se za poslední rok zvýšil počet nemocných o třicet tisíc.

Naprosto šokující a kritická je však situace na východě kontinentu a ve střední Asii. Právě zde se loni nakazilo virem na 250 tisíc obyvatel, a chorobou AIDS tak již celkem trpí 1,2 milionu lidí. Vyplývá to z nejnovějších výsledků zprávy OSN.

Šokující je případ Estonska, kde před třemi lety bylo pouze dvanáct evidovaných osob HIV pozitivních. V roce 2001 se jich přihlásilo již 1474.

Lavinově se epidemie šíří i napříč Ruskou federací. V roce 1998 se uvádělo 10 993 nemocných, dnes je to přes 200 tisíc. Na Ukrajině bylo zasaženo nemocí již přes 400 tisíc obyvatel, což představuje celé jedno procento populace.

Hlavní vina "nového evropského rozdělení" je připisována nedostatku informací a preventivních kampaní.

Podle loňského průzkumu třetina dívek v Ázerbájdžánu a Uzbekistánu nikdy neslyšela o nemoci AIDS.

Závěry zprávy však chválí Českou republiku, Polsko a Maďarsko, kde národní vzdělávací programy významně přispěly ke snížení výskytu AIDS.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Satelity zmapovaly zrod nejmladšího ostrova na světě. Jsou mu tři roky

Ostrov Hunga Tonga-Hunga Ha’apai na snímku z 28. dubna 2015

Nejnovější ostrov světa, který se vytvořil před třemi roky při erupci podmořské sopky v odlehlé části Tichého oceánu,...

Explozi rakouského plynovodu mohl způsobit uvolněný uzávěr nového filtru

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Příčinou úterního výbuchu plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March mohl být uvolněný uzávěr...

Ve Francii se srazil školní autobus s vlakem, čtyři děti zemřely

Záchranáři zasahují po srážce školního autobusu s vlakem poblíž...

Čtyři děti zemřely dnes odpoledne ve školním autobusu, do něhož na jihu Francie narazil vlak. Dalších sedm dětí utrpělo...Najdete na iDNES.cz