Pohled přes plot na vězeňské hřiště.

Pohled přes plot na vězeňské hřiště. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Za zdmi věznice. Virtuální prohlídka iDNES.cz ukazuje život „za katrem“

  • 58
Málokdo je takový sebemrskač, aby chtěl dobrovolně do vězení. Být v uzavřeném prostoru bez možnosti svobodně se rozhodovat a pohybovat a pouze plnit příkazy někoho jiného. Přesto není na škodu se podívat, jak to za mřížemi vypadá. Využijte virtuální prohlídku iDNES.cz, která zakončuje seriál Zločin a trest.

Virtuální prohlídka je sestavena ze snímků fotografa iDNES.cz Petra Topiče pořízených v několika českých věznicích. Z několika set fotografií pak portál iDNES.cz sestavil „mapu“, která ukazuje, jak se za mřížemi žije. Někteří lidé zde stráví měsíce, jiní celé roky svého života.

Virtuální prohlídku věznice najdete zde

K 29. březnu bylo v pětatřiceti věznicích 20 876 odsouzených a 1 861 obviněných ve vazbě. Většinu tvoří muži.

Den vězňů začíná časně ráno. Denní režim si určuje každá věznice sama. Například Marek Dalík odsouzený v kauze Pandur vstává ve Znojmě v 5:45 (více o Dalíkovi ve vězení zde). Jinde, třeba ve Vinařicích, je budíček ještě o patnáct minut dřív.

Seriál iDNES.cz

Zločin a trest

Existují ale výjimky. Mají je nemocní a zejména pak odsouzení, kteří pracují na nočních směnách. Ti smí ráno spát. Na dveřích cel je pak možné zahlédnout cedulku „nebudit“, podobně jako tomu bývá v hotelích.

Večerka kolem deváté večer

Po budíčku následují sčítání, hygiena, snídaně, další sčítání. Část vězňů ráno odchází pracovat, další si mohou doplňovat vzdělání, zbytek zůstává na uzavřených odděleních. Obvyklou zábavou jsou televize, karty, posilovna.

Oběd je ve věznicích obvykle vydáván už před polednem, po něm vězni často mají osobní volno či vycházky. Část z nich se přesouvá do speciálních místností, kde se setkávají s blízkými, pokud mají povolenou návštěvu.

Večeře bývá časná. Například v Liberci ji rozdávají už od 16 hodin, ve Všehrdech v 17. Večer často následuje úklid a opět televize či karty. Večerka bývá někde ve 21:00, někde o něco později. Před ní, a samozřejmě ještě mnohokrát během dne, musí vězni na sčítání.

Zaměstnání? Jen padesát procent odsouzených

Někteří vězni také zajišťují chod věznice. Pod dozorem obvykle vaří odsouzení kuchaři, o údržbu se starají instalatéři či elektrikáři, jiní vězni mají na starosti výměnu prádla nebo knihovnu. K 31. prosinci 2016 pracovalo 50,38 procenta vězňů. Zájem o práci většinou mají - je to pro ně rozptýlení z nudy i možnost si přivydělat.

„Odměna za práci se pohybuje od 4,5 tisíce do 9,5 tisíce korun. Nejčastěji je vyplácena částka 4,5 tisíce za různé druhy pomocných prací,“ uvádí mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Petra Kučerová. Pokud vězni pracují dobře, mohou časem získat i další příplatek, který se může vyšplhat až k 20 procentům z odměny.

I když se věznice snaží být částečně soběstačné, není jejich provoz levný. Denní náklady na jednoho odsouzeného byly loni přibližně tisíc korun.

ZLOČIN A TREST: Exkluzivní průzkum pro iDNES.cz
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video