Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Virtuální postavy naučí studenty toleranci

  12:20aktualizováno  12:20
Černošský chlapec Ali, Vietnamka Suong, romský chlapec Daniel a další virtuální hrdinové budou provázet žáky základních a středních škol multikulturní výchovou. "Studenti budou mít šanci pochopit, s jakými problémy se jejich kamarádi a spolužáci mohou setkávat," řekla iDNES.cz autorka projektu Dana Moree.

Na www.czechkind.cz najdete deset virtuálních hrdinů

Na webovou aplikaci www.czechkid.cz pracovala Dana Moree z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy dva roky společně se svými studenty, neziskovými organizacemi a odborníky. Postavy a dialogy vytvořili sami studenti.

Chlapec

"Studenti vyráželi do terénu a například v tramvaji poslouchali rozhovory mladých lidí, aby zjistili, o čem se dnes baví a jaké problémy řeší," říká Moree.

Jednotlivé postavy nejsou podle Moore představitelé žádných skupin. "Neexistuje typický Čech nebo typický Rom. Každý z nás je jedinečný a především na to jsme chtěli upozornit," vysvětluje Moree.  

"Je to výbušné téma"
Multikulturní výchova je jedno z průřezových témat, které by školy v souladu s reformou měly od příštího roku začlenit do výuky všech předmětů.

Projekt začal průzkumem v terénu. Dana Moree nejprve chtěla zjistit, jak učitelé k problému multikulturní výchovy přistupují a jaké metody výuky používají.

"Je to výbušné téma, proto není úplně lehké se s ním vypořádat. Učitelé se sice shodli, že je potřeba se tímto tématem zabývat, ale neměli jednoznačnou představu, jak ho uchopit a a jak ho studentům vyložit," řekla Moree. Řada pedagogů nemá totiž podle ní žádné vlastní zkušenosti s cizinci, a proto ani neví, co všechno může obnášet "být cizincem".

"A právě učení multikulturní výchovy pomocí různých modelových situací, tedy například s pomocí černošského chlapce, který žije v České republice, se různé problémy, se kterými se potýká, nebo to, jakým způsobem žije, ukazuje nejlépe," vysvětluje Moree. 

táborák

Moree se inspirovala ve Velké Británii, kde mají s multikulturní výchovou dlouholeté zkušenosti. Britský projekt aplikovala na české poměry a společně s týmem studentů vytvořila deset různých postav. "Jejich charaktery ale neodpovídají stereotypům, které jsou s nimi často spojovány," upozorňuje Moree.

"Jednou z nejsložitějších je u nás romská problematika. Vytvořili jsme proto dvě postavy. Daniel je spíše ze sociálně slabšího prostředí a mluví romsky. Andrea romsky nerozumí, má problémy s identitou, snaží se je překonat třeba tím, že se přihlásí na lekce romských tanců," přibližuje hrdiny Moree.

Projekt už si vyzkoušelo dvacet jedna škol
DívkaVirtuální postavy žijí na malém městě, chodí do klubu, jezdí na hory nebo si povídají u táboráku. Mluví spolu o tom, jak se dostaly do České republiky, vyprávějí si o svých rodinách, náboženství, jaké mají koníčky nebo plány do budoucna.

Na webových stránkách si mohou učitelé vyhledat i odborné texty například o kulturní identitě, manželství, náboženské tradici, xenofobii nebo rasismu.

Projekt už vyzkoušelo 15 základních a šest středních škol v Praze a Středočeském kraji. Kromě výuky češtiny, základů společenských věd, dějepisu nebo zeměpisu ho uplatní i učitelé angličtiny. Stránky jsou totiž napsané dvojjazyčně.

Podle Dany Moree si děti díky hrdinům často uvědomily, jakým problémům musí čelit jejich spolužáci a jak těžké někdy může být, když žijete v jiné zemi nebo na první pohled vypadáte odlišně.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz