Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel   20:00
Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní chřipku nebo rýmu? Nebo nás čeká černý scénář, kdy koronavirus zmutuje a bude mnohem nebezpečnější? Kdy bude v Česku vrcholit omikronová vlna? A způsobil skutečně pandemii labužník z Wu-chanu, který si na místním trhu koupil vrápence z Laosu? V Rozstřelu na tyto otázky odpovídal virolog České zemědělské univerzity Jiří Černý.

„Rád bych doufal, že omikron bude variantou, po které bychom mohli covid-19 skutečně považovat za ne příliš závažnou chřipku. Ale nikdy si nebudeme úplně jistí,“ tvrdí virolog.

O omikronu se podle Černého objevuje ve veřejném prostoru veliké množství informací, například i to, že je méně nebezpečný než předchozí varianty a že se stále více podobá sezonní chřipce. „Ale co to ve skutečnosti znamená?“ ptá se virolog. „Každý rok zaznamenáváme několik set úmrtí na chřipku. Jako o méně nebezpečném onemocnění má tedy v případě koronaviru smysl hovořit pouze v tom případě, že dosáhneme srovnatelných čísel s chřipkou.“

Omikronová vlna skončí v polovině února

A to se ani v případě omikronu podle Černého zatím nestalo, případně k tomu není dostatek relevantních dat a je třeba počkat až do chvíle, kdy v Česku překonáme současnou vlnu této nakažlivější varianty.

Už teď je podle informací z Velké Británie možné určit, jak se bude současná vlna v Česku vyvíjet. „Ve Spojeném království přišla omikronová vlna týden před Vánocemi a kulminovala kolem 7. ledna,“ uvádí Černý.

„Z toho se dá určit, že samotná vlna trvala v Británii zhruba tři týdny, byla poměrně vysoká, nakazilo se poměrně velké množství lidí. Každé tři dny se počet nakažených lidí zdvojnásobil. A tento vzorec se dá aplikovat i na Českou republiku,“ myslí si virolog.

Podle něj se tak dá předpovědět, že zhruba v polovině února by mohla Česká republika omikronovou vlnu překonat. Černý ale upozorňuje na to, že v tomto odhadu mohou nastat odchylky, protože v Británii bylo naočkováno větší množství lidí než v ČR, což může prognózu zkreslovat.

Tři scénáře dalšího vývoje

Nastupující vlna bude podle virologa velmi silná, ale nemusí to znamenat tragédii. „Bude hodně nově nakažených lidí. Ale z dat, která máme z USA a Velké Británie, vyplývá, že se to snad nepromítne do obsazenosti nemocnic, tedy neměli bychom opět lámat rekordy v počtu hospitalizovaných pacientů.“

Černý scénář, kdy bude v nemocnicích přes osm tisíc pacientů, by se podle Černého naplnit neměl. Ale to, že by mohlo přibývat 50 tisíc nově nakažených denně, je reálné. „Ale stále hovořím v podmiňovacím způsobu. Je to pořád jen odhad, není to stoprocentně jisté. Pozor bychom si měli dávat stále.“

Podle něj momentálně existují tři scénáře dalšího vývoje. „Nejoptimističtějším scénářem je to, že díky omikronu získáme víceméně všichni nějakou imunitu, že se, lidově řečeno, promoříme. Virus s námi zůstane, bude se lehce měnit, ale díky této imunitě nebude průběh tohoto onemocnění tak závažný.“

Druhou možností je podle Černého varianta, že covid-19 bude způsobovat sezónní virózy, jak je dosud známe třeba v případě chřipky. „Že tedy pravděpodobně naše získaná imunita proti SARS CoV-2 nebude příliš dlouhodobá. Viry totiž vyvolávají rozdílně dlouhou imunologickou paměť a ta je u sezónních koronavirů poměrně krátká.“

„To je důvod, proč můžeme mít klasickou rýmu velmi často.“ V tomto případě by se podle Černého mohly podobné vlny, jako v případě omikronu, vracet i v budoucnu, i když zřejmě průběh samotného onemocnění nebude mít tragické následky, přestože může být stále vážný.

„A pak je tu nejhorší varianta, nejčernější scénář,“ upozorňuje Černý. „Může se nám tady objevit nějaká nová varianta, která bude ještě infekčnější a bude stejně virulentní nebo nedejbože virulentnější než omikron, tedy bude mít vážnější průběh. A to by byl velký průšvih, vrátil by se scénář s přeplněnými nemocnicemi.“

Nikdo se nechce každého půl roku očkovat

Nejpravděpodobnější je podle virologa z ČZU kombinace první a druhé varianty. Jiří Černý zároveň předpokládá, že vzhledem k variantě omikron, promořenosti i kvůli negativním náladám ve společnosti bude stále problematičtější motivovat lidi k očkování posilujícími dávkami.

„Vakcíny byly úžasné v tom, jak byly rychle vyvinuty a jak moc nám pomohly zvládat situaci během prvních dvou let. Ale to, abychom se všichni chodili přeočkovávat každý půlrok, není žádoucí, ne snad z biologického hlediska, ale z hlediska technického i psychologického. Nikdo z nás se nechce každý půlrok obtěžovat s tím, že si bude muset zajít k lékaři pro vakcínu,“ myslí si Černý.

„Navíc naši lékaři mají plno jiné důležité práce, než aby píchali každý rok 20 milionů dávek vakcín. Takže pokud se z koronaviru skutečně nestane klasická sezonní chřipka, musíme vyvinout vakcínu, která bude účinná dlouhodobě. A když říkám dlouhodobě, tak myslím minimálně na rok a optimálně na pět až deset let,“ říká Černý.

Labužník z Wu-chanu

Virolog se v Rozstřelu vyjádřil i k tomu, zda se pokročilo v hledání primárního zdroje koronaviru. Zda se potvrdily spekulace o tom, že tento virus skutečně „utekl“ Číňanům ve Wu-chanu z laboratoře, nebo zda se na člověka přenesl ze zvířat ve volné přírodě.

„V tomto nám chybí hmatatelné důkazy. Ve Wu-chanu je skutečně biologický institut, který s koronaviry pracuje. Ale to je pouze nepřímý důkaz, protože zatím se nepodařilo dokázat, že by místní vědci pracovali přímo s typem koronaviru SARS CoV-2 nebo že by ho nějakým způsobem modifikovali,“ argumentuje virolog.

„Co se ale naopak prokázat podařilo, je to, že příbuzné kmeny SARS CoV-2 běžně cirkulují v populacích vrápenců, což jsou netopýři, který žijí v jihovýchodní Asii. A u vrápenců v Laosu byly nalezeny opravdu velmi blízce příbuzné kmeny. Ale Laos je od Wu-chanu značně vzdálený. Takže je otázkou, jakým způsobem se do Wu-chanu tyto koronaviry dostaly.“

Podle Jiřího Černého je tak skutečně možné, že si nějaký wuchanský labužník mohl koupit na lokálním čínském trhu nakaženého vrápence z Laosu, a přitom tím mohl nevědomky způsobit pandemickou katastrofu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Trumpova bulvární odysea. Jeho věrní z něj dělali nadsamce, soupeře likvidovali

25. dubna 2024  14:10

Premium Aktuální soud s Donaldem Trumpem, ve kterém se propírají i jeho opakované zálety, je unikátní...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum. Nahradit ji může Havel

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  13:55

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy jako ministryně pro vědu a výzkum. Jméno...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Zastal se urážené kamarádky, schytal kopanec do hlavy. Policie hledá útočníka

25. dubna 2024  13:42

Pražští policisté pátrají po agresorovi, který v březnu v Karlíně napadl jiného muže. Incident se...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...