Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za vraždu tří taxikářů padlo doživotí, stačily jen nepřímé důkazy

  9:51aktualizováno  10:32
Městský soud v Praze uznal v úterý vinným Davida Virguláka z vražd tří pražských taxikářů. I přes nepřímé důkazy ho poslal na doživotí do vězení, čímž vyhověl požadavkům státního zástupce. Virgulák u soudu vinu odmítl, tvrdil, že je to policejní omyl. Verdikt je nepravomocný.

Soud se rozhodl na základě nepřímých důkazů, mezi něž patřily pachové stopy Virguláka ve všech vozech obětí i na střelivu, povýstřelové stopy na nohavici a kapsách obžalovaného i to, že se vždy pohyboval v místech, kde byly vozy obětí. Krátce po třetí vraždě se u něj navíc našla peněženka oběti. Státní zástupce uvedl, že důkazy tvoří ucelený řetězec a o vině nemá pochyb.

Soudkyně Veronika Čeplová podrobně rozebírala jednotlivé důkazy. Pachové stopy, které se našly ve všech třech vozech zavražděných, označila za „nosný důkaz“. Protože očekávala námitky obhajoby, navíc v minulosti musel jí vedený senát pachové stopy vyloučit z důkazů, pečlivě kontrolovala celý postup policie při jejich pořízení a označila ho za bezchybný. „Že by byl pes nastydlý, to jsme nezjistili. Porovnávali to navíc dva psi,“ uvedla například.

Fotogalerie

Podobně postupovala u dalších důkazů, jakým byly například povýstřelové zplodiny. Za věrohodné označila i svědectví dvou spoluvězňů, kteří proti Virgulákovi svědčili. „Ve výpovědi obou byly takové podrobnosti, které by si nemohli vymyslet,“ řekla.

Připomněla, že obžalovaný navíc často svou výpověď měnil, mnohdy si odporoval. Týkalo se to například peněženky jednoho ze zavražděných, která u něj byla nalezena. U soudu uvedl několik verzí a další zaznamenaly odposlechy z věznice, které byly nasazeny na obžalovaného i jeho bratra.

V odposleších také mluvil o střelné zbrani. Říkal, že se na policii podřekl a musel přiznat, že ji měl. Soudkyně připomněla, že ta se nikdy nenašla, ale znalci určili ráži a typ zbraně, kterou se vraždilo. Právě takovou zbraň popsal Virgulák policii.

Mimo doživotí uložil soud Virgulákovi i povinnost zaplatit pozůstalým celkem 800 tisíc korun. Soudkyně sama poznamenala, že „jakým způsobem by to mohl stát vymoci, je ve hvězdách“.

Virgulák na odchodu z jendací síně prohlásil, že nikoho nezabil. Rozsudek vyslechl s klidem, na místě se proti němu odvolal.

Vraždy taxikářů řešila policie a soudy od roku 2014

Obžaloba vinila pětatřicetiletého Davida Virguláka ze tří vražd. Nejprve si podle vyšetřovatelů v lednu 2014 objednal taxi a nechal se z centra Prahy odvézt na silnici nedaleko Luk pod Medníkem. Dvaačtyřicetiletého taxikáře, který řídil hondu, pak podle obžaloby přímo v autě zastřelil kvůli penězům. Vzal mu peněženku s doklady, mobil i dva tablety a s autem odjel do pražské Lužické ulice, kde vůz i s tělem nechal.

Druhá vražda se stala o dva měsíce později a měla podobný scénář. Virgulák si podle obžaloby asi hodinu před půlnocí v centru zastavil šedesátiletého řidiče vozu superb a nechal se odvézt do Uhříněvsi. Muže podle spisu zastřelil na cyklostezce směrem na Královice, vzal mu peněženku a mobil a tělo tentokrát nechal na místě. Auto odstavil ve čtvrt na dvě v noci v Salmovské ulici.

Nejmladšího ze tří zavražděných, kterému bylo teprve 25 let, zabil Virgulák podle kriminalistů krátce po druhé hodině ranní za Uhříněvsí po cestě ze středu Prahy. Pak muže okradl a i jeho renault zanechal v Lužické ulici.

Státní zástupce Vladimír Pazourek ve své pondělní závěrečné řeči proto navrhl doživotní trest. Sám Virgulák vinu odmítá. Jeho obhájce Michal Stupka uvedl, že důkazy nesvědčí o tom, že vraždil právě jeho klient a žádal zproštění (více o závěrečných řečech v případu vražd pražských taxikářů zde).

Virgulák měl dosud dvacet záznamů v trestním rejstříku. Vesměs to byly drobné krádeže v obchodech. U soudu vysvětloval, že kradl kvůli své závislosti na heroinu, pervitinu a dalších drogách.

Výpověď Davida Virguláka u soudu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Byt za 960 Kč si pronajímala šéfka úřadu. Cena odpovídá kvalitě, tvrdí

Jitka Sosnovcová, ředitelka Státního zdravotního ústavu

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí upozornil, že Státní zdravotní ústav pronajímal své byty v Praze extrémně levně. A...

Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...Polák vezl dodávku na malém přívěsu, policii ukázal jen fotku řidičáku

Naložit dodávku na tak malý přívěs chtělo hodně odvahy a drzosti.

I otrlé dálniční policisty nedávno v Ostravě překvapil řidič polského auta, který na malém přívěsu vezl nadměrně velkou...

Babiš prohrál spor o evidenci u StB. Budu se soudit až do smrti, vzkázal

Andrej Babiš

Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl žalobu Andreje Babiše, že je neoprávněně evidován jako agent ve...

Dienstbier na sjezdu ČSSD sepsul Chovance, kritice čelil nepřítomný Sobotka

Milan Chovanec na sjezdu ČSSD v Hradci Králové (18.2.2018).

Sociální demokraté řeší na svém sjezdu volební propadák, ale jedna klíčová osoba chybí. Bývalý premiér a dlouholetý šéf...

Další z rubriky

O pacienty se staralo dvacet cizinek bez povolení, zjistila policie

Policisté při zásahu proti nelegálně zaměstnávaným cizinkám.

Policisté odhalili v Pardubickém kraji 22 cizinců, kteří bez příslušného pracovního povolení pečovali o nemocné....

VIDEO: Cizinec se cítil v Praze osamělý, chtěl skočit z Karlova mostu

Sebevrah na mostě

Kvůli pocitu osamělosti se mladý cizinec v sobotu rozhodl skočit z Karlova mostu. Ještě dřív ale zasáhli strážníci,...

V centru Liberce hořel bytový dům, popálené muže odvezli do Prahy

Při příjezdu hasičů šly plameny střechou.

Při nočním požáru bytového domu v centru Liberce utrpěli zranění tři muži. Dalších deset lidí hasiči evakuovali. Dva...

Lamborghini Aventador 6.5 LP 700-4...
Lamborghini Aventador 6.5 LP 700-4...

r.v. 2013, naj. 6 000 km, benzín
9 990 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz