Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vinohrady výrazně oživí palác Flora

  10:19aktualizováno  10:19
Praha - Jedna z nejznámějších pražských čtvrtí - Vinohrady - se už brzy změní. A tato změna jistě vyvolá různorodé reakce. Začíná totiž výstavba moderního komplexu, který se výrazně liší od dosavadního vzhledu této městské části. Do dvou let mezi ulicemi Vinohradskou a Jičínskou vznikne Palác Flora - ambiciózní projekt architektů Petra Franty a Otto Dvořáka. Flora, která se po zániku stejnojmenného hotelu a proslulého kina se sochařskou výzdobou stala společensky mrtvou částí města, tak má šanci znovu získat ztracenou atraktivitu.

"Centrum města je stísněné a plné lidí. Je nutné rozšířit funkce středu města i na trochu vzdálenější lokality. Uvažuje se o pražských čtvrtích, jako jsou Karlín, Holešovice nebo Smíchov. Vinohrady však dosud zůstávaly stranou. My jim chceme vrátit život tím, že postavíme něco, co naváže na fungování pražských pasáží, jak je známe z centra. Žádný monoblok, ale průchozí budovu," podotýkají autoři projektu.

Nové architektonické řešení je založeno na principu pražské pasáže s napojením na vestibul stanice metra Flora. Vestibul bude spojen s pasáží, jež má procházet celým objektem. Vznikne vlastně dojem interiérové ulice. Oba bloky jsou propojeny skleněným cylindrickým architektonickým prvkem.

 V průhledech s ulicí Přemyslovskou vytvoří skleněný prvek vizuální osu s Plečnikovým kostelem na náměstí Jiřího z Poděbrad. Noční osvětlení tuto osu zdůrazní průhledem do Vinohradských hřbitovů, u jejichž zdi investor projektu, společnost Flora Sen, plánuje odpočinkové plochy se zelení, lavičkami a vodotryskem.

Bude to první moderní stavba v této lokalitě, neboť Vinohradům se až dosud novostavby vyhnuly. Architekti, vědomi si precedentu, že budou první, chtějí respektovat řád Vinohrad a tvořit v měřítku k vinohradským blokům zástavby.

"Praha vždycky řešila dilema sváru mezi živostí a klidem. Vinohradské bloky spojují obojí: skryté průchozí dvorky se živostí parterů ulic. A v tom duchu jsme pracovali i my. Ta probíhající ulice je na celém projektu nejhezčí," shodli se oba autoři projektu Petr Franta a Otto Dvořák.

V parterech vytvoří odpočinkové plochy s lavičkami, fontánkami a výtvarnými díly. Na chodníku při ulici Jičínské bude obnoveno dnes již neexistující stromořadí. "Pro Pražany to bude určitě přínos, a to i přesto, že tuto momentálně největší stavební zakázku ve vnitřní Praze financuje soukromý investor," říkají. Novostavba Flora má navazovat na tradici pražského paláce první republiky, jako byl palác Savarin, Flora, Lucerna nebo U Stýblů (Alfa). Takový polyfunkční objekt, který vytváří nový typ městského paláce, byl unikátní v evropském měřítku a neexistuje ani v Paříži.

Palác Flora - to je výzva rebelovi

Až se bude otevírat Palác Flora na Vinohradech, chybět patrně nebude ani známá postava českého undergroundu, spojená zejména se skupinou Plastic People - rocker a básník Vratislav Brabenec.

Architekt Petr Franta, který po Chartě odešel do Kanady, je už léta Brabencův kamarád. Je to další příležitost, kdy spolupracují na architektonickém díle. Brabenec se bude podílet na realizaci střešních zahrad a okolní zeleně Paláce Flora. Projekt počítá s bohatstvím zeleně. Na střešních zahradách budou vysazeny borovice blatky, které podle Brabence vydrží extrémní podmínky, a javory.

A vzájemnou spolupráci architekt a muzikant vítají. Brabenec před uvězněním v kriminále za své antikomunistické postoje pracoval u památkářů právě v oboru zahradní architektura. Pobyt v Kanadě k tomu přidal důvěru v lidi, kteří prošli podobnou zahraniční zkušeností.

"Na Petrovi je krásné, že je slušný a spolehlivý. Když něco řekne, vždycky to dodrží," vysvětluje, proč výzvu tohoto projektu přijal s důvěrou v dobrou věc. Podle něho takové hodnoty hrají roli u každého, kdo dlouho pracoval v cizině.

"Tam neexistuje udělat nějaký podraz nebo nezaplatit, to byste skončili. A půjčit si peníze? To můžete maximálně od hodně dobrých známých. A ještě je musíte hodně rychle vrátit." Nejde přitom o peníze, ale o důvěru. Ostatně na Paláci Flora Vratislav Brabenec nezbohatl. Celý honorář ve výši několika desítek tisíc korun mu někdo na ulici ukradl. Znamení osudu? Jistě i o tom bojovník za životní prostředí přemýšlel. Výzva je však výzva, a tak zůstává součástí projektu nadále.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...

Z Motola na letiště a z Letňan do Čakovic. Praha zkoumá prodloužení metra

Praha dál prověřuje možnosti rozšíření dopravy na Letiště Václava Havla v Ruzyni. Tentokrát místo ze stanice metra A...Najdete na iDNES.cz