Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vinohradská nemocnice bude mít nejmodernější traumacentrum, podívejte se

  13:51aktualizováno  13:51
Těžce zranění při haváriích budou mít větší šanci na přežití. Ve Fakultní nemocnici Vinohrady vznikne supermoderní traumacentrum pro lidi s mnohačetnými poraněními. Stavět se má začít v létě, pacientům by mělo začít sloužit za tři roky.

V novém traumacentru bude k dispozici nejmodernější lékařská technika a téměř osm set lůžek. | foto: Vizualizace FNV

Cena projektu se odhaduje na 3,6 miliardy korun. Další miliardu si vyžádá zdravotnické vybavení.

Nové pavilony pomohou nemocnici na Vinohradech zařadit se mezi nejmodernější lékařská zařízení v republice.

"Specializovaná péče je v České republice na špičkové úrovni, přesto technický stav budov a někdy i přístrojového vybavení některých zdravotnických zařízení neodpovídá požadavkům moderní medicíny 21. století," poznamenala mluvčí nemocnice Jana Jelínková. Dokumentace, kterou dokončuje kancelář architektů Helika, se podle serveru sedmicka cz. nyní dopracovává. "Stále se ještě dolaďují případné změny," uvedla Jelínková.

V novém pavilonu upoutá pozornost hned po vstupu rozlehlé, přes několik pater vysoké atrium. To se v případě potřeby může jako vstupní hala přeměnit v jeden obrovský nemocniční pokoj. I ten by mohl najít uplatnění. Do budoucna se totiž s vinohradskou nemocnicí počítá jako s jedním z nejdůležitějších pražských zázemí při případných teroristických útocích nebo chemických či průmyslových haváriích.

NEMOCNICE BUDOUCNOSTI. V novém traumacentru ve vinohradské nemocnici bude k dispozici nejmodernější lékařská technika a téměř osm set lůžek.

Moderní budova tří vzájemně propojených bloků, která z ptačí perspektivy připomíná motýla, bude kromě nejnovějších lékařských přístrojů plná i dalších technických vymožeností. Zároveň výrazně posílí i servis pro pacienty. Nový objekt tak poskytne specializovanou a superspecializovanou péči v oblasti traumatologie pro polovinu Prahy a středních Čech.

Otevřením pavilonu se vyřeší problémy spojené s trvalým nárůstem počtu pacientů s těžkými zraněními. "Jsme potěšeni, že budeme mít možnost stát u zrodu komplexního zařízení vybudovaného podle nejnovějších trendů," sdělil ředitel nemocnice Marek Zeman. Podle něj nový pavilon pojme kromě všech traumatologických kapacit i většinu ostatních oborů akutní a intenzivní lékařské péče.

"Vyřeší se většina problémů, s nimiž se léčba a provoz naší nemocnice potýkají - především roztříštěnost poskytované péče do více než dvaceti pavilonů i jejich zastaralost," prohlásil ředitel Zeman.

"Loni jsme měli z pražských nemocnic nejvíce akutních příjmů," připomněl ředitel vinohradské nemocnice Marek Zeman.

NEMOCNICE BUDOUCNOSTI. V novém traumacentru ve vinohradské nemocnici bude k dispozici nejmodernější lékařská technika a téměř osm set lůžek.NEMOCNICE BUDOUCNOSTI. V novém traumacentru ve vinohradské nemocnici bude k dispozici nejmodernější lékařská technika a téměř osm set lůžek.

Přitom pacienta, který je přijat do péče z vrtulníku, musí k operačnímu sálu přivézt sanitka. Zatím totiž vrtulník může přistávat na heliportu několik desítek metrů od současného traumacentra. Než je pacient dovezen k lékařům, ztrácí kolem deseti minut drahocenného času. "I proto je na heliport v novém traumacentru pamatováno. Čas transportu pacienta by se tak měl snížit více než o polovinu," uvedl Zeman.

Do nového traumacentra s kapacitou 770 lůžek, z toho 20 na ARO a 12 na akutním příjmu, mají být také přestěhovány některé současné nemocniční pavilony. Například chirurgie, neurologie, ortopedie, ARO, kardiologie, gynekologie, urologie, rehabilitace, onkologie, zubní a kardiochirurgie. Místo zde zbude také na šedesát míst pro ambulanci.

I když většinu peněz na stavbu poskytne resort zdravotnictví a evropské fondy, vinohradská nemocnice chce na traumacentrum získat finance také z prodeje či pronájmu některých pavilonů.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz