Viník nehody v tunelu byl opilý

  • 7
Řidič, který způsobil tragický požár ve švýcarském dálničním tunelu pod Gotthardským průsmykem, měl v krvi alkohol. Oznámilo to státní zastupitelství švýcarského kantonu Ticino, kde se nehoda stala. Už dříve vyšetřovatelé označili za původce havárie tureckého řidiče. V plamenech 24. října zahynulo podle úřadů jedenáct lidí.

Turecký řidič jezdil na černo pro belgickou firmu Gül Trans, jež navíc neměla transportní oprávnění. Proto ponese hlavní zodpovědnost za nehodu.

Turek se svým vozem v tunelu narazil do protijedoucího kamionu a odrazil se od něj a vrazil do stěny tunelu. Zapříčená vozidla začala ihned hořet.

Jednou obětí byl také původce nehody. Poslední zprávy o něm podal řidič kamionu, do kterého narazil. Podle jeho slov byl 45letý pachatel v deformované kabině vozu. Nehýbal se a dveře nešly otevřít. Turkovo tělo však bylo nakonec nalezeno asi 100 metrů od místa nehody. Zřejmě se dostal ven sám, ale jedovatému kouři se uniknout nepodařilo.

Tělo bylo silně zuhelnatělé. Přesto se švýcarským soudním lékařům podařilo v jeho kostech zjistit nadměrné množství alkoholu, které svědčí o tom, že před jízdou nebo během ní pil. Kolik promile měl v době nehody v krvi, se už zjistit nepodaří. "Množství je ale příliš vysoké na to, aby šlo pouze o etylalkohol vzniklý samovolně při rozkladu těla," prohlásil podle agentury AFP soudní lékař Pierangelo Lucchini.

Požár v alpském tunelu vypukl po kolizi dvou kamionů. Hořet začal ten, který  přepravoval pneumatiky a plachty.

Státní zástupce Antonio Perugini oficiálně požádal belgické orgány o právní pomoc při vyšetřování nehody.

Tunelem by se mohlo jezdit o Vánocích
Gotthardský tunel by měl být znovu otevřen pro omezený provoz pouze osobních vozů těsně před Vánocemi. Nyní se tunel vyklízí a sanuje, aby se termín stihl. Od ledna do května pak má být nainstalována nová ventilace a orientační vylepšení, teprve poté budou do tunelu znovu vpuštěny kamiony.

V Gotthardském tunelu už nehoří

Turek přijel jako turista
Viník nehody 45letý Aslan z vesnice v Anatolii přijel v srpnu za bratrem na šestiměsíční turistické vizum. Nechal se zaměstnat načerno, takže za něj firma nemusela odvádět daně ani sociální dávky. Tahač si půjčila od jiné společnosti a snažila se rychle vydělat peníze.

Gotthardský tunel 
leží na hlavní trase přes Alpy z Německa a Švýcarska do Itálie. Se svými 17 kilometry je druhým nejdelším silničním tunelem na světě. Nehoda se stala asi kilometr
od jižního konce tunelu.

"Některé firmy využívají ilegální pracovníky a vnucují jim nelidské podmínky. Půjčují si tahače a za volant usazují lidi, kteří nemají papíry v pořádku. Je jim jedno, že ohrožují spousty životů," řekl k tomu Serge Adriaens s Profesního svazu autodopravců.

Zaminovaný tunel
V neděli 29. října vyšlo najevo, že tunel, který Švýcarsko považuje za strategický, byl v rámci obrany zaminován. Uvedl to plukovník švýcarské armády Urs Caduff. "Do skály byly umístěny výbušniny, ve značné vzdálenosti od osy tunelu," řekl plukovník. Upřesnil, že při neštěstí nebezpečí nehrozilo.

Tunel, který zůstane několik měsíců uzavřen, bude před znovuotevřením v souladu s novou orientací švýcarské bezpečnostní politiky odminován.

Požár vypukl v Gotthardském tunelu na jihovýchodě Švýcarska po srážce dvou kamionů. Neštěstí si vyžádalo nejméně deset životů (24. října 2001).

Automobil pokrytý popelem stojí v 17 kilometrů dlouhém Gotthardském tunelu na jihu Švýcarska, kde při požáru zahynulo 24. října nejméně 11 lidí. (31. října 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video