Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Víme, jak vypadá nový transportní letoun pro české vojáky

  6:02aktualizováno  6:02
České vzdušné síly dostanou počátkem příštího roku první ze čtyř nových transportních letounů C-295M CASA. Natoaktual.cz se podařilo získat unikátní snímek prvního stroje, který už má nástřik podle požadavků české armády i výsostné znaky.

Ministerstvo obrany nakupovalo pro armádu například letouny CASA C-295M | foto: Armáda ČR

Snímek hotového letounu pro české letectvo pochází ze Španělska, kde už od října probíhá intenzivní výcvik létajícího a pozemního personálu ve školícím středisku výrobce v Seville.

První ze čtyř letounů CASA, které si armáda objednala, opustil výrobní halu 10. listopadu a v nejbližší době projde letovými testy a vojskovými zkouškami.

Podle informací natoaktual.cz už s tímto strojem letěli i první dva čeští piloti. Premiéru doma v Česku by měl mít počátkem ledna na základně v Praze-Kbelích.

Jak potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek, ve Španělsku je v těchto dnech na přeškolení dvoučlenná letová posádka a 12 pozemních techniků a dalších specialistů. Druhý z letounů by měli čeští letci dostat v průběhu března 2010 a zbylé dva stroje pak do konce roku 2011.

Nové letouny C-295M nahradí v letectvu zastaralé letouny sovětské výroby An-26, jejichž životnost skončí v letech 2012 až 2014. Ty přitom nevyhovují v řadě současných nároků, například na hlučnost, emise nebo spotřebu paliva. Kromě čtyř strojů CASA má podle ministerstva obrany vojenské transporty zajišťovat dvojice středních strojů C-130 Hercules. Ministerstvo obrany má zájem o čtyři olétaná letadla - dvě na provoz a dvě na náhradní díly.

Vláda souhlasila s pořízením čtyř letounů CASA C-295M od konsorcia EADS letos na jaře s tím, že jejich pořízení je nezbytné pro přepravu a zásobování českých vojáků v misích i pro humanitární operace včetně záchrany českých občanů z rizikových oblastí.

Jedna CASA za pět bitevníků

Zajímavostí kontraktu za více jak 3,5 miliardy korun je fakt, že za první z taktických transportních letounů armáda zaplatí pěti podzvukovými letouny L-159.

Na "výměnu" armáda použije tři nepotřebné a dlouhodobě uložené jednomístné bojové letouny L-159 a dva dvoumístné cvičné letouny L-159T. Součástí kontraktu bude i celková logistická podpora a zabezpečení výcviku létajícího a technického personálu a doprovodné offsetové programy ve výši 100 procent celkové ceny.

Hlavním konkurentem stroje CASA ze stejné "váhové kategorie" byl italský C-27J Spartan od společnosti Alenia. Ten si přitom objednalo i americké letectvo, které jinak zahraniční techniku prakticky nekupuje. Alenia před časem kritizovala, že nákup transportních letadel neprovázelo výběrové řízení. Zákon nicméně umožňuje zbrojní zakázky zadávat bez výběrového řízení s ohledem na bezpečnost.

C-295M CASA

Dopravní letoun CASA C-295Letoun C-295M může nést 71 vojáků nebo 48 plně vyzbrojených výsadkářů nebo 24 raněných, je-li přizpůsoben do zdravotní verze. Armády je využívají rovněž pro zásobování svých jednotek, a to i v hůře přístupných terénech.

Plně naložený, tedy s více jak devíti tunami nákladu má dolet 1500 kilometrů, se čtyřmi tunami nákladu pak až 5000 kilometrů. Maximální dolet přesahuje 5,5 tisíce kilometrů. Do útrob letounu se například podle výrobce vejdou tři vozidla Land Rover Defender.Taktický dolet letounu s nákladem 6 tun je 3.900 kilometrů.

Letouny mají pancéřovou ochranu důležitých částí a systémů k vlastní ochraně, včetně detekce ozařujícího radaru, systému varování při ozáření laserem, protiraketového výstražného systému a systému klamných cílů. Kromě letecké přepravy osob a materiálu jsou letouny schopné vysazovat výsadkáře a náklad pomocí padáků. Stroje jsou schopné přistávat a startovat i z nezpevněných ploch a je možné je vybavit i systémy doplňování paliva za letu. Kromě Španělska a Polska mají tyto stroje ve výzbroji vzdušné síly Brazílie, Jordánska, Alžírska či Portugalska.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...Najdete na iDNES.cz