Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vilu, kde trávil Topolánek dovolenou, kupoval bankéř z vlivné J&T

  18:49aktualizováno  4. srpna 7:46
Od zvláštního zpravodaje MF DNES - V případu Topolánkovy dovolené v italském letovisku Monte Argentario se objevily další informace. Majitelem luxusní oranžové vily, v níž předseda ODS trávil volno s rodinou a s lobbistou Markem Dalíkem, je lichtenštejnská společnost Raben Anstalt. Při koupi rezidence za firmu jednal český bankéř Ondřej Popelka z banky J&T.

Mirek Topolánek na dovolené v Itálii. - Luxusní vila ve které Mirek Topolánek trávil dovolenou s přáteli.

Popelka měl jen plnou moc, aby dům koupil pro klienta banky, jenž zůstává neznámý. "Tímto klientem není český občan," říká mluvčí J&T Petr Málek. Firma J&T přitom v Česku usiluje o miliardové veřejné zakázky a potřebuje být zadobře s vládou.

MF DNES informace zjistila z katastru nemovitostí ve městě Grosseto, pod něž Monte Argentario spadá. Raben Anstalt koupila dům 19. března letošního roku. Pod smlouvami, do nichž měli reportéři možnost na úřadě v Grossetu nahlédnout, je podepsaný právě Ondřej Popelka. Kupní cena činila dva miliony eur (přes 50 milionů korun).

Majitel v utajení

"Vila je nově postavená, protože ji vůbec nemám zanesenou v katastrálních mapách. Dokončena byla podle mě někdy na konci loňského roku," řekl MF DNES úředník z katastru nemovitostí v Grossetu.

Z dostupných informací plyne, že dům kupoval někdo, komu velmi záleželo na anonymitě. "Nevím, kdo za Raben Anstalt stojí, vily si obvykle pronajímám od offshorových společností, jejichž majitelé jsou neznámí," říká Topolánkův nejbližší kamarád, lobbista Marek Dalík. Měsíční nájem jej prý vyšel na 30 tisíc eur (téměř 800 tisíc korun).

Smlouva z katastru nemovitostí o koupi vily, kde trávil dovolenou Mirek Topolánek

Podle smluv má kaskádovitá rezidence ve skále s výhledem na záliv Středozemního moře celkem čtyři patra. Na terase ve druhém patře se nachází bazén. Zahrada, do níž vedou dva vjezdy s mohutnými ocelovými vraty, má rozlohu zhruba 2 500 metrů čtverečních. Celý pozemek je obehnán zdí.

Dům na adrese Strada Della Forconata 30 prodávala realitní kancelář Il Gabbiano. Její šéf Romano Loffrido MF DNES řekl, že si jméno kupce nepamatuje. "Opravdu ne, už jsem to říkal několikrát. Vím jen, že šlo o československou společnost," uvedl Loffrido. Ani sousedé dosud netušili, komu vila přesně patřila. Není divu. Většina bytů a domů zde patří bohatým Italům i cizincům.

Dalíkova hra na schovávanou

"Majitele té nemovitosti neznám," odpovídal ještě v neděli nejbližší kamarád Mirka Topolánka, lobbista Marek Dalík na otázku, od koho si za 30 tisíc eur na měsíc pronajal luxusní rezidenci u moře, ve které bydlel i předseda ODS Mirek Topolánek s rodinou. "Jméno pronajímatele nezveřejním, na to podle mě jako novináři nemáte právo," řekl.

V pondělí se náhle rozpomněl. "Dům jsem si pronajal od společnosti Raben Anstalt," připustil Dalík poté, co jej MF DNES konfrontovala s informacemi, které reportér získal přímo v toskánském katastru nemovitostí.

Dodává, že o firmě se sídlem v Lichtenštejnsku a nedohledatelnými vlastníky vůbec nic neví a netuší ani, že by mohla mít něco společného s firmou J&T. Její bankéř Ondřej Popelka přitom vilu letos v březnu kupoval pro neznámého majitele. O původu investorových milionů lze jen spekulovat. Jisté je, že udělal vše pro to, aby jeho jméno nebylo zjistitelné.

Prohlédněte si fotografie všech účastníků Topolánkovy "dovolené"

V lichtenštejnském rejstříku totiž nelze majitele akcií dohledat. Slovenská společnost J&T má hodně důvodů být zadobře s českou vládou: usilovala například o privatizaci pražského letiště nebo o gigantickou zakázku na likvidaci ekologických škod ve výši sto miliard korun.

Rozpaky budí i Dalíkovo vysvětlování, jak si pronajal vilu, která se podle místních lidí turistům obvykle vůbec nepronajímá. "Jedna Italka, kterou znám už z loňska, mi dala v zimě kontakt na Raben Anstalt a já jsem se s nimi dohodl," líčí Dalík.

Vila jen pro vyvolené

Neprůhledná lichtenštejnská firma však koupila nemovitost až letos v březnu. To znamená, že by Dalík v zimě vyjednával s někým, kdo dům ještě vůbec nevlastnil.

I na to má lobbista odpověď. "Koupě domu v Itálii se vyjednává dlouho, jsou to nesmírně složité legální procedury. Vzpomínám, že tenkrát byla ta nabídka taková mlhavá, nejasná," líčí Dalík. "V životě jsem měl pronajatých už asi patnáct vil a většina jich patřila společnostem s neznámými vlastníky," říká Dalík. Slíbil, že v průběhu tohoto týdne ukáže účty, z nichž bude patrné, jak a kolik za dovolenou zaplatil.

Kromě vily si Dalík pronajal i jachtu, tentokrát u českého podnikatele Radka Mašína. Ten půjčil další loď lobbistovi firmy ČEZ Vladimíru Johanesovi, který v Monte Argentariu kotvil hned vedle Dalíka. Johanes odmítá, že by takto dohodil další Mašínovu loď i Dalíkovi a Topolánkovi. "Jak to měli zařízené, nevím," říká.

Podle svědectví obyvatel Monte Argentaria si "Dalíkovu" vilu nelze pronajmout. "Bydlí tam důležití lidé. Vím to proto, že se tu pořád někdo ochomýtá. Obyvatelé vily už kvůli tomu dvakrát volali karabiniéry," řekl reportérovi MF DNES hoteliér ze sousedního penzionu Navarro Hill Resort. České politické a lobbistické špičky si vybraly Monte Argentario dobře. Nebýt objektivu slídilů, jejichž fotografie pak roznášel exředitel rozvědky Karel Randák, nemuseli se obávat nechtěné pozornosti.

"Italové a bohatí cizinci sem jezdí jen na dovolenou a o totožnost svých sousedů se příliš nezajímají," řekla pracovnice realitní kanceláře Argentario Immobiliare Lidie Cacezzuoliová.

Byznys a politika. Dost důvodů být spolu

Byznysmeni, kteří se setkali v italském Toskánsku s šéfem ODS Mirkem Topolánkem a místopředsedou ČSSD Milanem Urbanem, mají mnoho důvodů, proč pěstovat přátelské vztahy – jak sami mezi sebou, tak s politiky.

Kolem jachet a na jachtách se procházel šéf polostátní firmy ČEZ Martin Roman, šéf dozorčí rady inženýrské společnosti Škoda Praha Vladimír Johanes či šéf Spolchemie a firmy STZ (dříve Setuza) Martin Procházka.

A jako obvykle nechybí jméno finanční skupiny J&T, která zprostředkovala zatím neznámému majiteli koupi toskánského domu, v němž jako nájemník dovolenkoval Topolánek.

ČEZ, firma Škoda Praha, která je stoprocentně vlastněná ČEZ, Spolchemie i J&T zřejmě nedomlouvají na lodích konkrétní zakázky, ale potřebují dobré vztahy se státem hlavně pro své miliardové obchody i pro udržení svých pozic. Příkladů je nepřeberně mnoho.

ČEZ a J&T spolu nedávno koupily za 10 miliard korun saské hnědouhelné doly Mibrag. Zhruba před měsícem se pak narodil další obří byznys. J&T koupila od britských majitelů za 22,5 miliardy korun tuzemskou druhou největší energetickou skupinu, International Power Opatovice, zároveň se dohodla s ČEZ, že jí část této společnosti přeprodá. Právě spojenectví s ČEZ přitom bylo jedním z hlavních důvodů, proč J&T se svou nabídkou u Britů uspěla.

Bez zajímavosti není ani fakt, že J&T vlastní inženýrskou firmu SES Tlmače, která se účastní obřích zakázek sjednávaných v zahraničí firmou Škoda Praha – reprezentovanou dalším jachtařem, Vladimírem Johanesem.

Johanes je navíc člověk, který měl vždy blízko k ČSSD, ale má dobré vztahy i s ODS. Podle některých zdrojů právě jemu Martin Roman částečně vděčí za své jmenování šéfem ČEZ v roce 2004, tedy za vlády sociálních demokratů, a možná i za udržení se v křesle až dodnes.

Údajně právě Johanes měl vliv také na to, že se v nynější Fischerově vládě stal ministrem průmyslu dlouholetý šéf státní energetické firmy ČEPS, Vladimír Tošovský. Asi nepřekvapí, že Johanes je dlouholetým a vlivným členem dozorčí rady ČEPS a Tošovského do vlády "vyslala" sociální demokracie.

Pro J&T a údajně i Martina Romana je pak důležitá další věc, a to je vliv na připravovanou obří zakázku na odstranění starých ekologických škod za 120 miliard korun. Vítěze má definitivně posvětit vláda po podzimních volbách, a dobré vztahy s ODS i ČSSD se tedy budou hodit.

Dost důvodů, proč být na lodi s politiky, má i Martin Procházka z ústecké Setuzy. Za vlády Topolánka firmě Oleofin, jež Setuzu potácející se v potížích financuje, slíbilo ministerstvo zemědělství odkup jejich dluhopisů za 300 milionů korun. Nový ministr Fischerovy vlády však tento obchod jako nevýhodný zrušil. Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz