Vietnam pošle do Česka své policisty kvůli dealerům drog v pohraničí

  14:14aktualizováno  14:14
Vietnamci usvědčení z drogových deliktů si svůj trest odsedí v rodné zemi. Tak zní část chystané dohody mezi Českem a Socialistickou republikou Vietnam. Prozradil to při návštěvě Chebu velvyslanec Do Xuan Dong. Opačným směrem se naopak vydá několik vietnamských policistů.

Policisté ze speciálního týmu Krystal se při kontrolách v pohraničí intenzivně zaměřují na drogy. | foto: Policie ČR

V boji proti drogám v pohraničí dostanou policisté nečekanou posilu. Do Česka míří skupina vietnamských policejních důstojníků, kteří budou spolupracovat s ministerstvem vnitra, řekl při návštěvě Chebu vietnamský velvyslanec.

Další, zřejmě ještě tvrdší krok proti asijským výrobcům a dealerům drog se připravuje. Chystá se mezinárodní dohoda mezi ČR a Vietnamem. Podle ní by Vietnamce usvědčené z drogových deliktů čekal odsun do vlasti, kde by si trest museli odpykat v tamních věznicích v mnohem horších podmínkách.

"Velvyslanectví si je vědomo, že v řadě případů bylo prokázáno, že Vietnamci pěstují marihuanu a zabývají se výrobou a distribucí drog," sdělil chebský starosta Pavel Vanoušek.

Vietnamský diplomat přijel do Chebu podpořit protidrogovou kampaň, na které se podílejí kromě velvyslanectví také Svaz Vietnamců v České republice, Asociace Čechů vietnamského původu a Česko-vietnamská společnost. Cheb se po Ústí nad Labem stal druhým místem v republice, kde se konal seminář zaměřený proti drogám.

Podle starosty Pavla Vanouška vyzval Do Xuan Dong na semináři krajany, aby se na potírání výroby a prodeje podíleli.

"Účastníci byli vyzváni, aby protidrogové iniciativě pomáhali a upozorňovali na zdroje problémů prostřednictvím speciální linky. Ta byla vytvořena přímo k jednomu z vysokých důstojníků, aby mohla být volajícím zajištěna anonymita," informoval starosta.

Iniciativu vietnamského velvyslanectví vítá. "Nabídl jsem spolupráci i z naší strany, především od městské policie a pracovníků radnice. Zejména pak živnostenského úřadu," poznamenal starosta.

Problém na Chebsku už dávno přerostl hranice, většina zákazníků drogových dealerů totiž přijíždí z Německa. Kvůli tomu se lidé mířící přes hranice častěji setkávají s kontrolami jak českých, tak i německých policistů.

Od začátku února fungují v Karlovarském kraji dva policejní týmy Krystal a Závoj, jejichž hlavním úkolem je došlápnout si na drogové obchodníky, kteří často nabízejí omamné látky v hernách a tržnicích.

"Myslím, že oba týmy fungují velmi dobře," nastínil nedávno při návštěvě největší vietnamské tržnice ministr vnitra Jan Kubice. "Zločinci z řad vietnamských občanů cítí velký potenciál zisku z prodeje drog. Je potřeba jim razantně sdělit, že zisky nebudou až tak velké, že existují určitá rizika," zdůraznil Kubice.

Autor:


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Opravář jezdil s autem dál, než měl dovoleno, převrátil ho na střechu

Řidič v Chebu narazil do sloupu veřejného osvětlení a převrátil auto na střechu.

Na pořádné problémy si zadělal automechanik z Karlovarska. Vozem, který měl opravit, jezdil tak dlouho, až ho naboural....

Znásilnili mě, štkala žena. Když se vyspala ze čtyř promile, odvolala to

Alkohol (ilustrační foto)

Vypadalo to na mimořádně závažný případ vícenásobného znásilnění v Havířově. Jenže když se údajná oběť vyspala ze silné...

VIDEO: Tramvaj se střetla s autem a tlačila ho před sebou, řidič je zraněný

Při dopravní nehodě v Plzni se zranil řidič osobního vozidla. Ten při...

Tramvaj a osobní vozidlo se dopoledne srazily u autobusového nádraží v Plzni. Šofér auta soupravu zřejmě přehlédl při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz