Vietnamská hudba doplácí na byrokracii

  12:52aktualizováno  12:52
Praha - Posluchači etnické hudby se těšili na konec června, kdy se měl v Divadle U hasičů představit soubor zkušených hráčů na tradiční vietnamské nástroje Phong Lan Orchestra. Možná marně. "Minulý týden mi muzikanti poslali informaci, že asi nepřijedou, protože je k nim náš stát nepřátelský a oni to nemají zapotřebí," zlobí se organizátor festivalu Jazz Meets World Petr Pylypov.

S byrokratickými obstrukcemi ze strany úředníků se organizátoři koncertů etnické hudby potýkají neustále. Tvrdí to i Jiří Smrček, který zařizuje prestižní festival United Colours Of Akropolis. "Zpřísnění migrační politiky dopadlo na nás pořadatele dost tvrdě," potvrzuje a neodpouští si poznámku: "Vůbec si neumím představit, kdo si k nám může dovolit přivést symfonický orchestr třeba z Ruska - nanejvýš ministerstvo kultury."

Také Pylypova už plánované komorní vystoupení vietnamských virtuosů stálo mnoho nervózních scén v kancelářích úřadů, vydávajících protichůdná rozhodnutí.

"Náš konzul ve vietnamské Hanoji mi sdělil, že bude skupina potřebovat policejní pozvání. Ale cizinecká policie v Praze za něj požadovala kromě dalších náležitostí výpis z účtu, na kterém bude uloženo čtyřicet tisíc korun za každou zvanou osobu," líčí Pylypov. Jako spíše hudebního nadšence než zámožného podnikatele ho celková suma dvou set čtyřiceti tisíc korun za šestici muzikantů rozčílila natolik, že se obrátil přímo na ředitele pražské cizinecké policie.

Znovu vysvětloval, že chce získat víza pro hudebníky, kteří budou hrát za úplatu jediný koncert, a ředitel mu nakonec poradil přijatelnou alternativu - požádat úřad práce o pracovní povolení. Pylypov si oddychl a zaplatil dva tisíce korun za vystavení povolení.

Věřil, že tím problémy skončí, ale mýlil se. "Dostal jsem informaci od hudebníků, že se jim po několika celonočních frontách podařilo dostat na český konzulát. Tam je ale čekalo překvapení - do České republiky nepoletí, pokud nesloží depozit ve výši takřka devíti set dolarů na osobu." Úředníci vietnamského konzulátu k tomu zděšenému Pylypovi sdělili, že jim vybírání tohoto poplatku ukládá loňský Oběžník Ministerstva zahraničních věcí, k němuž ovšem nemá veřejnost přístup.

Tiskový odbor ministerstva zahraničí se během včerejšího dne nedokázal k problému vyjádřit. Ochotný nebyl ani vedoucí vízového oddělení Vladislav Junek, který má už od minulého týdne na stole Pylypovu stížnost: "Zatím zkouším zjišťovat podrobnosti, ale nechci se vyjadřovat. Pokud se vám postup hanojského konzulátu nelíbí, podejte stížnost," radí.

Také někteří politici cítí, že nepřehledná pravidla v udělování víz připravují republiku o vystoupení řady umělců z exotických zemí. Spíš než ke konstruktivnímu řešení je to ovšem svádí k mezistranickým půtkám. "Tento český systém je opravdu strašný, a odnáší to kultura," myslí si člen zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jiří Payne a nabízí jednoho viníka: "Nedá se nic dělat, ale ministr Špidla je zásadně proti zmírnění migrační politiky. Sám jsem se s ním dramaticky pohádal, ale jeho strana proti němu určitě nepůjde," poznamenává.

"Já jsem se s poslancem Paynem na téma zákonu o pobytu cizinců nikdy nepohádal, ostatně stejně jako o ničem jiném, takže se jeho tvrzení nezakládá na pravdě," reagoval na Paynova slova Špidla.

Vystoupení souboru Phong Lan Orchestra mělo doplnit letošní sérii Jazz Meets World, přehlídku etnické hudby vybraných zemí Asie. Vietnamci však pravděpodobně zůstanou v českém povědomí nadále jen jako pouliční prodavači. "Kapela právě vyráží na šest týdnů po Evropě, a v jiných zemích po ní tyto drahé depozity nechtěli," shrnuje Pylypov. Šesti muzikantům, kteří se dali dohromady roku 1977 na hanojské univerzitě, se do Prahy už příliš nechce.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Peníze využívají na doučování i dopravu, šedesát Romů dostalo stipendium

Slavnostní předávání stipendií šedesáti romským studentům. (19. října 2018)

Peníze, podpora a kontakty jsou hlavními pilíři stipendijního programu organizace Romea, díky kterému můžou studovat...

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...

Mise vojáka zraněného u Bagrámu končila za pár dní. Útočník čekal hodinu

Obrněná vozidla MRAP českých vojáků během patroly v okolí Bagrámu v Afghánistánu

Český voják D. K. zraněný tento týden při výbuchu auta u základny v afghánském Bagrámu, se měl za pár dní vrátit domů....

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.Najdete na iDNES.cz