Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vidkun, s.r.o. Aktér rozsáhlé kauzy má byznys na ochranu před odposlechy

  1:00aktualizováno  1:00
Bývalý policista a aktér případu úniků informací od policie Karel Kadlec rozjel byznys a nabízí ochranu před odposlechy. Svou detektivní kancelář navíc pojmenoval Vidkun Bohemia, tedy s jasným odkazem na krycí název rozsáhlé kauzy. Chce totiž, aby jednou byl - jak sám říká - „mementem pro všechny slušné a poctivé policisty“.

Olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec (vlevo) a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil | foto: koláž iDNES.cz

Po více než dvaceti letech ukončila kariéru někdejšího náměstka šéfa krajské olomoucké policie Karla Kadlece razie detektivů z předloňského podzimu. Operace mířila na „zrádce“ ve vlastních řadách. Zvolili coby krycí název méně známé jméno Vidkun. Někdejší norský politik Vidkun Quisling, který se zaprodal nacistům, detektivy inspiroval.

Korupční kauza VIDKUN

Nově jeho jméno nese i nedávno založená detektivní kancelář. Vidkun Bohemia, jak se služby soukromého očka jmenují, patří paradoxně právě obviněnému expolicistovi Kadlecovi. „Jméno Vidkun jsem dříve ani neznal, je to hrůzostrašný název,“ popisuje na schůzce na samém okraji Olomouce Kadlec, který odmítá, že by zneužil policejních pravomocí a nechal si slíbit úplatek, z čehož jej detektivové viní.

A přesto název kauzy, kvůli které musel odejít od policie, použil ve svém vlastním podnikání. „Název firmy jsem zvolil proto, že to bude jednou memento pro všechny slušné a poctivé policisty. Jako odstrašující případ lží a zlovůle,“ říká Kadlec.

Detektivové tehdejší protimafiánské jednotky si pro Kadlece, vlivného podnikatele Ivana Kyselého či bývalého hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila (ČSSD) přišli na podzim roku 2015. Mimo jiné kvůli podezření na úniky informací od policie a ovlivňování některých kauz (o kauze Vidkun zde).

Policie totiž leccos zachytila, když sledovala schůzky aktérů případu. Operace vyžadovala velké nasazení. Detektivům se tak podařilo odposlechy dostat třeba na stůl v kavárně do popelníku. Celá kauza tak do značné míry stojí právě na odposlechnutých rozhovorech.

Ochrana před odposlechy

Se zkušeností od policie a nyní i sám v roli vyšetřovaného nabízí Kadlec svým klientům mimo jiné právě ochranu před odposlechy či jejich instalaci. „Zabezpečení a prohlídku prostor před vaším jednáním, tedy kompletní službu zaměřenou na to, aby se při jednání citlivé informace nedozvěděla cizí osoba,“ píše na stránkách agentury Vidkun.

Nabízí ale také právní služby i v souvislosti s trestním řízením či prověrky lidí a firem. „Snažím se živit slušně a poctivě. Ale samozřejmě bych byl nejraději u policie,“ říká Kadlec. Kvůli případu Vidkun, který podle policie odhaluje těsné vazby mezi policisty a podnikatelským prostředím, odešlo od policie hned několik vysoce postavených policistů (ačkoliv někteří z nich nebyli obviněni).

Proč „Vidkun“?

Vlastizrádce a kolaborant

Norský důstojník a fašistický politik Vidkun Quisling usiloval, aby se Norsko stalo německým protektorátem. Provedl puč, kterým zradil Nory a pomohl třetí říši. Slovem „quisling“ se v mnoha jazycích označuje zrádce.

Kadlec však celý případ zpochybňuje. „Je to celé nesmyslné. Jsou to lži a konstrukce. Některé osoby zkrátka chtěly obsadit místa u policie a pro své osobní a mocenské zájmy nás kriminalizují. Nikdo z těch obviněných neudělal nic špatného, akorát se to někomu hodilo,“ předestírá svoji verzi Kadlec. „Zásadně nekomentujeme vyjádření obviněných osob,“ reagoval náměstek šéfa Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár.

Operativní legenda

Detektivové mají podezření, že Kadlec na schůzkách s vlivným podnikatelem Ivanem Kyselým vyzrazoval policejní informace. Kadlec se hájí tím, že policie vytrhává věci na odposleších z kontextu.

„Vše se odehrálo v úplně jiném kontextu, než jaký jim přisuzují účelově detektivové. Jako policista, který pracoval na hospodářské kriminálce, se musíte pohybovat mezi lidmi, kteří mají informace z daného prostředí. A v práci policistů existuje něco, čemu se říká operativní legenda. Tedy že řeknete něco, co ve skutečnosti může být jinak,“ tvrdí dnes Kadlec.

Vyšetřování případu stále není u konce. A čelí kritice advokátů, že se protahuje. „Vyšetřování probíhá, nyní jde převážně o analytickou práci a například se provádí znalecké zkoumání zajištěných odposlechů,“ vysvětluje Komár.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...

Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...

Chlapec z vláčku předčasně vystoupil, popisuje tragédii majitel Šiklandu

V zábavním areálu Šiklův mlýn spadl 5letý chlapec pod kola vláčku (14. 7. 2018).

Chlapec, který v sobotu zemřel v zábavním areálu Šiklův mlýn pod koly turistického vláčku, z něj podle majitele parku...

J&J musí zaplatit 4,7 miliardy dolarů ženám s rakovinou vaječníků

Výrobek Johnson & Johnson (ilustrační snímek)

Pokutu a odškodné v celkové výši 4,69 miliardy dolarů (přes 104 miliard korun) musí zaplatit americká společnost...Další z rubriky

Firma exšéfa vězeňské služby Kuly ohlídá areál Pražského hradu

Luděk Kula

Areál Pražského hradu ohlídá firma Indus bývalého ředitele vězeňské služby Luďka Kuly. Firma podepsala koncem června...

Obce budou moci zakázat spalovaní ve starších typech domácích kotlů

Ilustrační snímek

Senátoři schválili prodloužení lhůty pro pravidelné revize domácích kotlů ze dvou na tři roky. Obce také budou moci...

Nevidíme do postelí, řekl Kubera. Školky nebudou muset brát dvouleté děti

Do testování pohybových dovedností předškoláků se zapojila také 25. mateřská...

Mateřské školy nebudou muset od roku 2020 přijímat dvouleté děti. Změnu školského zákona navrženou poslanci ODS...Najdete na iDNES.cz