Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEOREPORTÁŽ: České extremistické strany zřejmě vznikly podvodem

  6:08aktualizováno  6:08
Pokud by úředníci dělali, co měli, dvě české krajně pravicové strany – Dělnická a Národní – by zřejmě vůbec nevznikly. MF DNES zjistila, že první z nich pravděpodobně zneužila podpisy, které původně sbírali republikáni. A na podpisových arších druhé jsou stovky jmen sepsány stejným rukopisem.

Republikánem je Miloslav Chudáček ze středních Čech už třináct let. Je na to patřičně hrdý. Přesto je jeho podpis na archu, díky kterému vznikla před sedmi roky Dělnická strana. Tehdy ještě pod názvem Nová síla.

Chudáček říká, že s Dělnickou stranou, která organizovala třeba protiromské pochody v Janově a mnozí její členové patří k neonacistům, nemá nic společného.

"Tomáš Vandas nám prostě sebral archy, které jsme měli připravené pro případ, že by republikány rozpustili. To se ale nestalo," dodává Chudáček. MF DNES mluvila i s dalšími republikány, kteří mají stejnou zkušenost.

Pochybnosti vzbuzuje i založení dalšího krajně pravicového politického uskupení – Národní strany. Jeden z jejích zakladatelů MF DNES pod podmínkou zachování anonymity řekl, že část jmen na podpisových arších je smyšlených.

"Nepodařilo se nám sesbírat dost jmen, proto jsme to zkusili takhle. A vyšlo to," říká dnes člen strany.

My jsme to kontrolovali

jak založit stranu

– Založit stranu mohou nejméně tři občané ČR starší 18 let.
– Ministerstvu vnitra podají zakladatelé písemný návrh na registraci se svými iniciálami.
– Předloží petici alespoň jednoho tisíce občanů požadujících, aby strana vznikla. Ministerstvo ověří, zda v petici nejsou nesrovnalosti.
– Ministerstvo provede registraci do 15 dnů.

Zdroj: Zákon o politických stranách, MV

Jak Dělnická, tak i Národní strana vznikly na konci roku 2002. Stačilo, aby zakladatelé předložili ministerstvu vnitra stanovy a podpisové archy, které podepsalo minimálně tisíc lidí. Takové podmínky určuje zákon.

Sehnat tisícovku podpisů je poměrně problém. Zakladatelé Dělnické strany to měli jednoduché. Stačilo, aby vzali podepsané archy, které v tu dobu ležely v trezoru v sekretariátu republikánské strany Miroslava Sládka.

Pro republikány byly dokumenty pojistkou, aby si mohli rychle založit novou stranu, kdyby je stát nechal zrušit. Jenže je využil někdo jiný – Tomáš Vandas, tehdy šéf republikánského sekretariátu.

Na ministerstvu vnitra neměl nynější předseda Dělnické strany Vandas s archy žádný problém. Několik neúplných jmen sice úředníci neuznali, ale po jejich doplnění Novou sílu zaregistrovali.

Jestliže úředníkům nepřišly divné archy Nové síly, protože jsou až na výjimky sepsané stejnými lidmi, v případě Národní strany zřejmě kontrolovali archy poslepu. Strana totiž předložila přes 40 archů (více než 400 jmen), které nejspíš vyplnilo jen asi pět lidí.

Argument pro zrušení?

I zdroj z ministerstva potvrdil, že dokumenty na první pohled vzbuzují nedůvěru. Třeba ve formátech rodných čísel. "Kontrolovali jsme to obvyklým způsobem," říká přesto mluvčí vnitra Vladimír Řepka.

zrušení strany

Vláda může podat soudu návrh na zrušení strany z těchto důvodů: – strana porušuje ústavu a zákony
– jejím cílem je zničení demokracie
– nemá správně ustanovené orgány
– potlačuje rovnoprávnost občanů
– její program nebo činnost ohrožují mravnost, veřejný pořádek nebo práva a svobody občanů
– zřizuje ozbrojené složky
– nepředloží Poslanecké sněmovně výroční finanční zprávu

Zdroj: Zákon o politických stranách, MV

Co to znamená? V podstatě jen to, že se sečetl počet jmen a neúplná se vyhodila. Nic jiného se nekontrolovalo. "Chyba je na straně úředníků, kteří měli být důkladnější," říká právník Jakub Drábek.

Kvůli ledabylosti úředníků už dnes ani jednu stranu nejde jednoduše zrušit. Vnitru tuto možnost zákon nedává. A soud by z takového důvodu také politickou stranu zřejmě nerozpustil.

"Nedá se to považovat za dostatečný argument pro zrušení. Politickou stranu nelze trestat zpětně za to, že úředníci nedělali dobře svou práci," míní jeden ze soudců, který se specializuje na správní právo.

Ve spojení s dalšími důkazy by však pochybnosti o legálním založení mohly soud přesvědčit. Vnitro nyní připravuje nový návrh na zrušení Dělnické i Národní strany.

"Nedá se to považovat za hlavní argument žádosti, ale může to posloužit v kontextu chování obou stran. Nejenže podle mě porušují práva menšin, ale už jejich vznik byl protizákonný," dodal právník Drábek.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...Najdete na iDNES.cz