Videokonference Praha - Brusel.

Videokonference Praha - Brusel. - Prostřednictvím unikátního videomostu mezi Prahou a bruselskou centrálou NATO čeští bezpečnostní experti a představitelé Aliance diskutují o nadcházejícím summitu NATO v Lotyšské Rize. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Videomost spojil Prahu s centrálou NATO

Prostřednictvím unikátního videomostu mezi Prahou a bruselskou centrálou NATO čeští bezpečnostní experti a představitelé Aliance diskutují o nadcházejícím summitu NATO v Lotyšské Rize.

Videomost byl hlavním bodem konference o summitu NATO v Rize v Černínském paláci v Praze.

Na konferenci od špiček Aliance zaznělo, co lze od summitu v Rize očekávat. "Summit se sejde pouze v základním formátu 26 zemí a i když půjde o transformační summit, naším cílem bude znovu potvrdit naše odhodlání a závazky v NATO," vzkázal prostřednictvím videonahrávky generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

"V době globalizovaných a globálních hrozeb musíme posílit naši vzájemnou spolupráci i spolupráci s jinými organizacemi," dodal.

Kromě šéfa diplomacie Alexandra Vondry, ministra obrany Jiřího Šedivého a dalších českých bezpečnostních expertů na pražské konferenci prostřednictvím videospojení s bruselskou centrálou vystoupili například šéf Vojenského výboru NATO generál Ray Henault nebo Jamie Shea, který je zodpovědný za bezpečnostní plánování Aliance.

"Konference má potvrdit očekávání, týkajících se nadcházejícího summitu NATO v Rize, speciálně pro českou odbornou veřejnost," řekl Jiří Schneider z The Prague Security Studies Institute, který společně s velvyslanectvím Lotyšské republiky v Praze konferenci pořádá.

Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance se uskuteční na sklonku listopadu. Bude to vůbec poprvé, co se představitelé států a vlád NATO setkají na území bývalého Sovětského svazu. Lotyšsko bylo spolu s šesti dalšími zeměmi přijato do Severoatlantické aliance předloni.

Všeobecně se předpokládá, že summit v Rize se bude týkat hlavně zahraničních misí Aliance, především v Afghánistánu, a dalšího rozšiřování NATO. Na pozvánku do Aliance čeká hned několik zemí, včetně Albánie, Chorvatska, Makedonie nebo Gruzie.

Experti však předpokládají, že summit nerozhodne o dalších členech, ale pouze potvrdí, že je další rozšiřování možné. Skutečné rozšíření stávající šestadvacítky bude podle diplomatů na pořadu dne spíše až na summitu v roce 2008.

"Klíčovým výstupem činnosti NATO jsou nyní operace. Tak velký počet vojáků NATO, kteří jsou zapojeni do operací na mnoha místech a několika kontinentech, byl pouze před několika nepředstavitelný," konstatoval český ministr obrany Jiří Šedivý.

Důležitost operací NATO, jakožto jednoho z hlavních témat summitu potvrdil i předseda Vojenského výboru NATO Ray Henault. "Dvě třetiny našich schůzek jsou zaměřeny na operace." 

Předchozí summit NATO se uskutečnil v červnu 2004 v tureckém Istanbulu. Předtím hostila vrcholnou schůzku v roce 2002 Praha. Česko se tak stalo první zemí bývalého východního bloku, kde se summit uskutečnil.

"Ten historicky za dlouhou dobu nejvýznamnější summit NATO se konal před čtyřmi lety v Praze, kde se odsouhlasily ty zásadní reformní kroky, " připomněl prostřednictvím videopřenosu Jamie Shea.

Podle něj summit v Rize ukazuje, že vrcholné schůzky NATO se stávají "rutinní záležitostí, v tom dobrém slova smyslu". "Aliance už ty zásadní změny provedla, nemusí se měnit od základu, ale nyní pouze dohlížet na to, aby se věci vyvíjely správným směrem," dodal Shea.


Video