Tým vědců sledoval erupce vulkánů Fuego a Pacaya po dobu deseti dní. Na rádiem řízené letouny a kvadrokoptéry umístil čidla, která zaznamenávala teplotu, vlhkost a několik dalších údajů během erupcí. Stroje natáčely také videozáznam ve vysokém rozlišení. Podle vědců se jedná o jedno z prvních nasazení podobných letounů při zkoumání vulkánů v Guatemale. Výzkumný tým se plánuje do oblasti vrátit v průběhu letošního roku kvůli podrobnějšímu měření.
„Drony jsou pro nás neocenitelnými nástroji pro měření a monitorování vulkanické činnosti přímo v terénu. A to zejména v oblastech, které jsou kvůli vegetaci obtížně přístupné,“ popisuje vulkanoložka Emma Liu. „Senzory umístěné na dronech nám pomáhají pochopit procesy vulkanických emisí a jsou důležité také pro varování při případném nebezpečí,“ dodává.
Doktor Kieran Wood z univerzity v Bristolu připomíná, že vědcům se v Guatemale podařilo zaznamenat také topografické změny v kráteru vulkánu Fuego. „Záběry nám ukázaly, že erupce z tohoto vulkánu vychází ne z jednoho, ale ze dvou oddělených míst,“ vysvětluje.
Studiem videozáznamů výzkumníci dokáží zmapovat také dráhu pyroklastických proudů, tedy rychle se pohybujících mraků žhavého popela, magmatu a plynů, které mohou srovnat se zemí vesnice ležící i několik kilometrů od kráteru.

Vulkány Fuego (červeně) a Pacaya (modře), se nachází v Guatemale
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz