Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Praha už testuje barevný semafor pro tramvaje

  9:41aktualizováno  9:41
Návrh na barevné semafory pro tramvaje místo tradičních návěstidel se čtyřmi "čočkami" se po roce dočkal první realizace. Od začátku prázdnin se u smyčky v pražském Braníku testuje speciální barevný semafor, který ukazuje i signál "pozor" před signálem "stůj".

Právě to by mohlo vyřešit časté kritické situace: tramvaj se žene ulicí ke světlené křižovatce, cesta je volná. Když je ale vůz dvacet metrů od semaforu, náhle mu naskočí signál "stůj".

Řidič třicetimetrové soupravy se musí ve zlomku vteřiny rozhodnout, zda křižovatkou ještě projede, nebo zprudka šlápne na brzdu. Bezpečnost cestujících ohrozí tak i tak, protože buď popadají ve voze, nebo tramvaj najede do křižovatky, kam už míří auta z bočních ulic.

Návrh nové signalizace pro tramvaje

Za všechno podle tramvajáků mohou právě dnešní nedokonalé semafory, takzvané "čočky". "Tramvajovým semaforům chybí totiž signál ‚pozor‘ a řidiči nemohou včas reagovat," míní Antonín Dub, poradce generálního ředitele Dopravního podniku.

Tramvajáci, kteří najíždějí z konečné Nádraží Braník na modřanskou trať, mohou oproti svým kolegům jinde v Praze přijíždět ke křižovatce v klidu a beze strachu z kolize.

"Nový semafor budeme zkoušet rok a pak se zeptáme řidičů na jejich názor, jak jim vyhovuje. Když se setká s ohlasem, začneme jednat s ministerstvem dopravy o změně silničního zákona," popisuje plány podniku Dub. Nebude to jednoduché - semafory by pak musela vyměnit všechna česká města s provozem tramvají.

Návrh nové signalizace pro tramvaje.

Ještě jiný typ semaforů zkouší dopravce v podjezdu v Ďáblicích. Zde se testují světla, která znají Pražané z německých měst.

Oproti němu působí pražská novinka značně jednodušším dojmem. Smyslem je, aby každý směr měl vlastní návěst, zjednodušení umožňují právě barvy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz