Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Podívejte se ve 46 sekundách, jak se 11 dní zvedal obří plynojem

  16:46aktualizováno  16:46
Jak to vypadá, když se znovu zvedá do více než třicetimetrové výše osmisettunový zvon plynojemu, mohli v posledních dvou týdnech sledovat obyvatelé Vítkovic a okolí. Dělníci ho zvedli o třináct metrů, a to rychlostí desítek centimetrů za den. Díky zrychlenému záznamu kamer je ale možné vše vidět za 46 vteřin.

Postupný růst zvonu, který byl roky zapadlý na nejnižší úrovni, natočilo několik v okolí umístěných kamer. Jejich záznam zveřejnilo sdružení Dolní oblast Vítkovice, redakce iDNES.cz ho sestříhala a zrychlila.

Zvon bylo nutné zvednout zpět do nejvyššího bodu kvůli přestavbě plynojemu na multifunkční centrum s kongresovým sálem a galerií. Autorem projektu nového využití někdejšího zásobníku vysokopecního plynu je Josef Pleskot, který navrhl vestavět do prostoru vyzdviženého zvonu víceúčelovou aulu s kapacitou 1 500 míst.

Konstrukci se nakonec podařilo zvednout o 1 492 centimetrů, což sdružení, které se o proměnu oblasti stará, i samotný architekt, považují za symbolické.

Plynojem v Dolní oblasti Vítkovic, jehož zvon bylo kvůli přestavbě nutno zvednout o třináct metrů, před zvedáním a po jeho dokončení.

"Je to výšková úroveň vztažená k plánovanému náměstí v Dolní oblasti. Od dob objevení Ameriky v roce 1492 je to symbolické číslo, u nás symbolizuje objevení nových možností pro technické unikáty, pro oživení Dolní oblasti Vítkovic,“ řekl ředitel sdružení Petr Koudela

Číslo je navíc symbolické i tím, že se shoduje s výškou Pradědu, tedy nejvyšší hory Moravy a Slezska.

Plynojem patří k dominantám Dolní oblasti Vítkovic, jeho výška po zvednutí zvonu na maximální úroveň přesahuje třicet metrů.

Samotný proces vysunutí zvonu byl přitom složitou technickou operací, k níž museli dělníci Hutních montáží využít speciální hydrauliku umístěnou na šestnácti sloupech plynojemu, který sloužil jako zásobník vysokopecního plynu do roku 1998.

"Synchronizací na všech 16 místech pak dokázali vysouvat 800 tun těžkou nádobu rychlostí asi šest až osm centimetrů za hodinu. Nevyužívaný zvon o průměru 70 metrů bylo přitom nutné posouvat velmi opatrně, protože nerovnosti staré konstrukce působily jako brzda stoupání zvonu," nastínila Eva Kijonková, mluvčí skupiny Vítkovice Machinery Group, pod kterou Hutní montáže patří.

Kromě přestavby plynojemu bude nyní pokračovat rekonstrukce takzvané VI. energetické ústředny, rovněž historického unikátu, na interaktivní muzeum, a budování prohlídkové trasy na Vysoké peci číslo jedna v dominantě oblasti.

Josef Pleskot už také představil celkové řešení národní kulturní památky, včetně unikátního propojení Dolu Hlubina a Vysokých pecí objektem Koksovna, v němž bude prostor pro knihovnu i další aktivity. Zásadní novinkou pro oživení lokality pak bude projekt Světa techniky, jehož hodnota přesahuje půl miliardy korun (více o něm čtěte zde).Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz