Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: parašutista skočil do kráteru činné sopky na Kamčatce

  21:52aktualizováno  21:52
Skok z vrtulníku rovnou do kráteru aktivní sopky si vyzkoušel ruský extrémní sportovec Valerij Rozov. Muž si otevřel padák pod okrajem kráteru sopky a bezpečně přistál na tenkém ledu uprostřed vroucího trychtýře.

Rozov si skočil do chřtánu sopky Mutnovskij na poloostrově Kamčatka minulou sobotu. "Bylo to strašidelné, všude spousta vody v dírách, kterými procházelo množství plynů. Skoro jsem nemohl dýchat, strašně to smrdělo," řekl sportovec po skoku s tím, že ho ze zápachu stále bolí hlava.

Čtyřiačtyřicetiletý Rozov se na skok velmi pečlivě připravoval s celým svým desetičlenným týmem. Vulkán Mutnovskij je jedním z 28 činných kamčatských sopek z celkem 160 na celém poloostrově na východě asijské části Ruska.

MUTNOVSKIJ

Činná sopka na jihu Kamčatky. Jde o jednu z nejaktivnějších vulkánů oblasti. Poslední erupce byla zaznamenána v roce 2000. Na úpatí se nachází stejnojmenné gejzírové pole, známé mezi místními jako Malé údolí gejzírů.

Tým podnikl několik průzkumných misí. Cílem bylo zjistit rychlost větru a vulkanickou činnost hory. Sportovec musel dva pokusy o seskok z vrtulníku přerušit. Nakonec se vše podařilo třetí den expedice.

Rozov se nechal nad kráter vynést speciálně upraveným vrtulníkem MI-8. Skákal z výšky 3 300 metrů nad mořem, svůj padák otevřel pod okrajem 2 322 metrů vysoké sopky.

Nejobtížnější pro parašutistu bylo zdolání turbulence větru při samotném doskoku. Jakékoli jiné místo kromě listu ledu, kde přistál s padákem, bylo vroucí, nebo led příliš tenký, že by ho neudržel.

Rozova pak jeho spolupracovníci z kráteru rychle vytáhli, aby se příliš nenadýchal jedovatých plynů, a odjeli zpátky do základního tábora.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

Najdete na iDNES.cz