Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Natočili jsme samovznícení. Chemik si Strašice vysvětluje elektřinou

  15:51aktualizováno  15:51
Za hořícími zásuvkami v domku ve Strašicích stojí podle mnoha lidí někdo z rodiny. Není totiž těžké sehnat látky, které se mohou samy vznítit, například peroxid vodíku nebo glycerol smíchaný s manganistanem draselným. iDNES.cz požádal chemika, aby ukázal, jak snadné je udělat si doma malou pyrotechnickou show.

Samozápalných látek je podle chemika Jana Rottenborna hned několik. Že by ale někdo od Mračkových použil například dichroman amonný, je podle něj málo pravděpodobné. Je to vysoce toxická látka a běžní lidé se k ní téměř nedostanou.

Stejně tak nepravděpodobné je míchání kovového sodíku s vodou. "Nepředpokládám, že by někdo hasil zásuvku vodou," podotkl Rottenborn.

DĚLAJÍ SI TO SAMI, MÍNÍ VĚDĚC

Rodina podivné jevy způsobuje sama, říká Luboš Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření

Nejpravděpodobnější tak podle něj může být reakce manganistanu s peroxidem vodíku nebo glycerolem. Pokud se látky smíchají, bouřlivě se vznítí. "A peroxid má v lékárničce snad každý, glycerol se zase užívá při slazení likérů nebo v kosmetice," vysvětlil snadnou dostupnost látek.

I k tomuto vysvětlení záhady, tedy že někdo ze členů rodiny míchá hořlavé směsi, je ale chemik skeptický. "Toho by si někdo musel všimnout," namítl.

Ze stejného důvodu odmítl, že by zásuvky někdo potíral bílým fosforem, který reaguje se vzdušným kyslíkem, a proto na vzduchu okamžitě vzplane. "Ten zase velmi intenzivně zapáchá, takže by to také nešlo bez povšimnutí."

Chemik sází na elektřinu

Sám se přiklání k tomu, že za záhadou stojí elektřina nebo magnetické pole. "Akorát netuším, odkud se ta elektřina bere," uvedl. Dodal ale, že před čtrnácti dny se v médiích objevila zpráva, že se Slunce opět probouzí, což by mohlo mít za následek vytvoření elektrického pole.

"Mohla by to být jen krátkodobá záležitost, nějaká magnetická bouře, která se objevila a shodou okolností to způsobilo takovéto přepětí v síti," nastínil možné vysvětlení.

CO SE DĚLO U MRAČKOVÝCH

Hořící elektroinstalace: V prvních dnech především vypadávaly jističe. Pak začaly požáry zásuvek, které se v nejhorším období objevovaly až šedesátkrát za den. Plamínek vždy stačilo sfouknout. Pracovník elektrotechnické firmy viděl, jak mezi baterií umyvadla a potrubím bojleru vznikl modrý oblouk. Další technici viděli na vlastní oči, jak vzplál plamínek mezi dvěma vodiči, které vytáhli ze zásuvky v domě odpojeném od proudu.

Oheň mimo rozvody elektřiny: Synovi Mračkových vzplál u nosu papírový kapesník. Hořel papírový výkres na stěně, plastové hodiny a mokrý ručník v koupelně. Seškvařily se igelitové sáčky, přehořela i policejní páska kolem domu.

Praskající sklo: Prasklo několik žárovek, jednou to viděl i technik ČEZ. Samo od sebe prasklo skleněné terárium pro želvu a sklo v knihovně.

Efekty na lidské tělo: Návštěvníky domu rozbolela hlava, jiné brněla kolena a pískalo jim v uších.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz