VIDEO: Na košickém paneláku stojí dřevěnice. Lidé do nich však nesmí

  • 4
Slovenské dřevěnice z Liptova zdobí od pondělka panelák na největším košickém sídlišti Furča. Nejde však o typický skanzen, ale o sochařskou instalaci, která je veřejnosti nepřístupná. Přesto jsou však reakce obyvatel košického sídliště spíše kladné.

Dvanáctiposchoďový košický činžák na rozsáhlém košickém sídlišti Furča nebyl ještě před pár týdny ničím zvláštní. Dnes, kdy na něm stojí tři dřevěnice, které se tam rozebrané přestěhovaly z Liptova, si ho na horizontu města hledají pohledy snad všech Košičanů a už se stal slavným i za hranicemi Slovenska.

Více o Památníku lidové architektury čtěte zde

"Je to pro mě přirozený kontrast," říká Tomáš Džadoň, který instalaci vymyslel už při svých studiích. Z původních pěti paneláků nakonec jen tento na Lidickém náměstí souhlasil i instalací čtyřicet tun vážících stodol na své střeše. Tři srubové stodoly byly na střechu umístěny až po souhlasu statika, který odsouhlasil takovéto dodatečné zatížení střechy rekonstruovaného panelového domu z osmdesátých let.

"Památník lidové architektury", jak se instalace nazývá, nebude ale pro obyvatele domu ani jiné návštěvníky přístupný a ukotvený na střeše bude sloužit jen pro potěchu pohledu z okolních paneláků a lidí, kteří se budou dívat na sídliště. "K výtvarníkům panuje velká nedůvěra, mnozí mají pocit, že jsme blázni, kteří dělají všechno na koleně. Tady ale postupně viděli, že jsme připravení a že to není žádná fušeřina," uvedl pro server Sme.sk Džadoň.

Tři stodoly i s ocelovým zabezpečením by měly na košickém paneláků zůstat nejméně pro příští dva roky. Potom se rozhodne o jejich dalším osudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video