Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Na Haiti odlétá šest zdravotníků, každý ošetří 200 lidí denně

  12:55aktualizováno  13:34
Organizace Člověk v tísni posílá na Haiti zasažené silným zemětřesením svůj tým zdravotníků. Tvoří jej šest lidí - lékařů, sester a záchranářů. Mobilní tým bude pomáhat v okrajových částech, kde lékaři chybí. Každý z jeho členů může denně ošetřit až 200 zraněných.

Haiťané musí do táborů

Vláda je posílá z města, protože se bojí šíření nákaz

Tým bude na Haiti pomáhat několik týdnů. Část z Čechů se přidruží k některé z nemocnic, část bude fungovat jako mobilní jednotka a pomáhat v okrajových oblastech, kde se péče lékařů nedostává.

"Každý ze zdravotníků má s sebou 20 kilogramů zdravotnického materiálu, spacák, stan a karimatku. Budou tam, kde je pomoci nejvíce potřeba. Někteří lidé nejsou po zemětřesení deset dní ošetřeni, jiná zranění byla ošetřena jen provizorně. Počítáme, že se bude hodně převazovat, ale naši lékaři se také chystají ošetřovat druhotné projevy chronických chorob, například zápal plic u dětí nebo těhotných," informoval vedoucí humanitární sekce organizace Člověk v tísni Marek Štys.

Odpovídá Šimon Pánek

Jak plánujete vybrané peníze rozdělit?
V první fázi rychlé humanitární pomoci se zajišťuje voda, jídlo, deky a podobně. Na tuto pomoc vyčleníme asi 4,5 milionu korun. Do stabilizace lidí, utváření táborů a podobně půjde asi 20 až 30 procent z naší sbírky. V rámci dlouhodobé pomoci peníze zaplatí stavbu škol, nemocnic a obydlí. Tato fáze spolkne nejvíce peněz, ale odhadovat částku je nyní předčasné.

Jak dlouho bude podle vás obnova Haiti trvat?
Podle předchozích zkušeností, chudoby země a politické situace odhaduji, že to může trvat tak tři roky. Už nyní víme, že na Haiti zůstaneme i po dobu obnovy tamní infrastruktury.

Co na Haiti nyní nejvíce chybí?
Lékařský personál a také logistika. Je zde špatná koordinace. S logistikou ale pomoci nemůžeme. Nemáme na ostrově kapacity jako OSN nebo USA. Proto jsme v první fázi raději posílali peníze, které využily organizace, jež tam již vypomáhají. To bylo nejúčinnější.

Podle něj jsou následky katastrofy natolik rozsáhlé, že se nedají zcela zvládnout. "Významně ale situaci pomůžeme," věří Štys.

Neustále potřebné zásoby jídla, vody a léků chtějí lékaři kupovat přímo na místě.

"Je to levnější, budeme tak mobilnější, navíc se tímto postupem podporuje tamní ekonomika, která to nyní tolik potřebuje," vzkázal Štys s tím, že tamní léky lékaři znají a bude se jim lépe pracovat.

Každý ze zdravotního týmu plánuje ošetřit asi 200 lidí denně. Tým tvoří dobrovolníci, kteří během roku pracují v nemocnicích. Pokud je ale potřeba, vyjedou pomáhat do zemí poničených přírodní katastrofou.

"Připraveno je vždy 25 zdravotníků. Tým byl už na Sumatře nebo v pákistánském Kašmíru, kde řádilo zemětřesení v roce 2005," doplnil Štys.

Na Haiti už dříve odjeli dva Češi – jeden logistický pracovník a jeden doktor – s organizací Lékaři bez hranic.

Člověk v tísni ze sbírky SOS Haiti poslal téměř čtyři miliony korun partnerské francouzské organizaci ACTED. Peníze jsou určeny na koupi a zajištění distribuce vody, potravin a nejdůležitějších potřeb pro oběti zemětřesení.

Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka se jim na účtu doposud sešlo téměř 29 milionů korun. Sbírce hodně pomohly dva čtvrteční humanitární koncerty v Praze.

Ten na Staroměstském náměstí byl zdarma a lidé mohli přispívat rovnou do kasiček nebo prostřednictvím DMS. Večer se pak rozezněl druhý koncert v klubu La Fabrika. Vstupné bylo 500 korun. - více o benefičních koncertech v Praze čtěte zde

Pomoci mohou i Češi

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu).

- UNICEF ČR, dětský fond OSN, shromažďuje příspěvky, které využívá přímo na místě zemětřesení, na účtu 11771177 / 0300, variabilní symbol 800. Lze odeslat i dárcovskou SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777 (cena DMS je 30 Kč)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš podal demisi, Zeman mu dal druhou šanci, netrvá na 101 hlasech

Premiér Andrej Babiš předal prezidentovi Miloši Zemanovi demisi menšinové...

Po 43 dnech v úřadu podala zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinesl na Hrad prezidentu...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz