VIDEO: „Masarykova“ lafeta vyjela do ulic, vojáci nacvičovali průvod

  • 1145
Od úterních osmi hodin večer probíhala v Praze zkouška smutečního průvodu. Několik set vojáků pochodovalo od kasáren Hradní stráže k Pražskému hradu. Součástí průvodu byla i lafeta, která naposledy vyjela do ulic v září 1937 při pohřbu Tomáše G. Masaryka. Ve středu poveze rakev s ostatky zesnulého exprezidenta Václava Havla.

V půl osmé se k lafetě zapřáhlo šest vraníků, kteří dorazili odpoledne kamionem z kladrubského hřebčína (více čtěte zde). Koně s lafetou se poté připojili ke stovkám vojáků, kteří už čekali před kasárnami v Loretánské ulici. Smuteční průvod směrem k Pražskému hradu vyrazil po plánované trase krátce po 20. hodině. Cestou jej sledovaly desítky zvědavců.

Na hradní nádvoří průvod dorazil zhruba za deset minut, cestu si vojáci několikrát zopakovali. Celý nácvik trval zhruba tři hodiny. 

"Všichni se snaží o to, aby průvod dopadl co nejlépe. Aby to byla opravdu co nejpietnější vzpomínka na pana prezidenta Havla," řekl v úterý plukovník Michal Burian z Vojenského historického ústavu, který na přípravu kanónu dohlíží. "Je to po několika desítkách let první státní pohřeb této velikosti a všichni ti, kteří se na něm podílejí, něco takového dělají poprvé v životě," připomněl Burian.

Časový harmonogram byl v úterý nabitý a v kasárnách vládl shon. Krejčí odpoledne v prostorách kasáren připravili na šicích strojích sukno, které se připevnilo na lafetu. Využili k tomu dvacet metrů čtverečních černého sametu.

Samotná lafeta, která byla do kasáren převezena v pondělí, představuje jen podvozek celé houfnice. Tu vpředu tvoří kolesna (dělostřelecký vozík) a vzadu kanon. Na lafetě bude umístěný katafalk (vyvýšené pietní místo), na který se položí rakev. Celá houfnice váží 1,5 tuny.

Houfnic tohoto typu se zachovalo jen několik kusů

Proslulá lafeta byla vyrobená v plzeňské Škodovce v roce 1921, hlaveň děla vznikla o sedm let později. "Ve 20. letech byla v 8. dělostřeleckém pluku v Opavě, pak v zálohách Zemské zbrojnice v Praze. Její historická hodnota je zcela nevyčíslitelná," řekl iDNES.cz Michal Burian z Vojenského historického ústavu.

Slzy pro Havla

V květnu 1938, tedy osm měsíců po Masarykově pohřbu, se lafeta umístila do Památníku osvobození (předchůdci dnešního Vojenského historického ústavu) a dodnes je ve státních sbírkách. V současnosti se nachází v muzeu v Lešanech u Týnce nad Sázavou.

Houfnic tohoto typu fungovalo šest set, některé se využily v bojích u Tobruku za druhé světové války. Zachovalo se pouze několik kusů, dodal Burian. 

Smuteční průvod vyjde ve středu v osm hodin ráno z Pražské křižovatky na Hrad. Rakev pojede na lafetě až při vojenském ceremoniálu od 10 hodin.

"Přeložíme rakev z vozu a položíme ji na lafetu. Rakev se přetáhne státní vlajkou. Průvod povede od kasáren Hradní stráže do Pražského hradu mezi II. a III. nádvoří," řekl iDNES.cz velitel Hradní stráže Radim Studený.

Rakev taženou šesticí koní budou ve středu na cestě doprovázet stovky vojáků. Někteří z nich ponesou historické prapory spojené s československými legiemi za první světové války. Protože jsou vzácné, rozkaz k jejich užití při přehlídce může vydat jedině prezident Václav Klaus. "Prapory jsou ve sbírkách VHÚ. Nákladně a náročně se restaurují. Proto se také používají pouze ve výjimečných případech," vysvětlil šéf Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Při smutečním průvodu na houfnici nebude nikdo stát, právo být nejvýše na povozu totiž náleží zemřelému.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue