Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Kaplický před smrtí žádal o pomoc, říká svědkyně tragédie

Exkluzivně   14:23aktualizováno  18:17
"Je mi nevolno..." To byla zřejmě poslední slova architekta Jana Kaplického, než zemřel. Svou žádost o pomoc stačil říci náhodnému kolemjdoucímu. Pak se zhroutil na zem, řekla iDNES.cz Markéta Křížková, která bydlí přímo naproti místu tragické události.

Poslední telefonát

Redakci iDNES.cz se naposledy podařilo spojit s Janem Kaplickým ve středu po 14. hodině, právě když jeho manželka Eliška byla na porodním sále. Šťastnou událost zřejmě nechtěl zakřiknout, a tak odpovídal vyhýbavě. "Nezlobte se, ale o tomto tématu bych se teď nerad bavil. Zkuste mi zavolat později," řekl iDNES.cz architekt. Poté však už telefon nezvedal.

Kaplický zemřel ve středu večer na ulici Československé armády 20 v Praze-Dejvicích. Už dnes dopoledne tam lidé přinášeli svíčky a květiny.

Paní Křížkovou včera kolem 20. hodiny upoutalo vytrvalé štěkání psa. Z okna svého bytu viděla muže stojícího u zhroucené postavy. Sešla proto na chodník a zajímala se, co se stalo. Neznámý muž jí řekl, kdo to je, a zopakoval Kaplického poslední slova.

"Je úplně namol," dodal pak muž. Paní Křížková s ním ale nesouhlasila, protože z Kaplického žádný alkohol necítila, ani když mu čichala k ústům.

Proto se jí také nelíbilo, když chtěl svědek volat taxíka, a ne záchranku. Nakonec přivolal městskou policii, která byla na místě do několika málo minut.

"Všichni si stále mysleli, že je pan Kaplický opilý. Také strážníci, kteří volali záchranku, tvrdili, že se jedná o opilce," popisuje událost Křížková. Všimla si, že Kaplický měl čisté boty, šaty a pečlivě uvázanou šálu. "Tak přece nevypadá opilec," trvá na svém čtyřiaosmdesátiletá paní.

Kaplický, nebo Havel?

Redakční blog o tom, jak se na pultech sešly dva různé výtisky MF DNES

Sanitka dorazila během patnácti minut a její posádka si zřejmě byla vědoma zdržení. Mysleli jsme, že se jedná o opilce, omlouvali se prý podle svědkyně lékaři.

Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz své lidi hájí. "Nejsme si vědomi žádného zanedbání. Městská policie nám volala s tím, že se jedná o zraněného člověka. Na místo jsme vyslali lékaře, o chvíli později policisté záchranku urgovali, muž prý přestal dýchat a oni sami zahájili resuscitaci," řekl iDNES.cz.

Odešel slavný architekt Kaplický

Architekt Jan KaplickýCO ZAVINILO KAPLICKÉHO SMRT:
Architekta zradilo srdce, uvedla rodina

Vizualizace blobuCHVÍLE ŠTĚSTÍ, PAK VELKÝ ŽAL:
Kaplický zemřel pár hodin po narození dcery

V tu chvíli už bylo jasné, že situace je vážná. "Viděla jsem, že pan Kaplický má svěšenou bradu," vypráví paní Křížková. Záchranáři se podle ní snažili architekta oživovat asi čtyřicet minut. "Prováděli umělé dýchání, masírovali mu srdce, dokonce mu dali injekci adrenalinu. Ani to nepomohlo," popisuje žena.

Lékařka ukončila resuscitaci ve 20:50 s tím, že muž zemřel, uvedl ředitel pražské záchranky.

Kdo byl Kaplický a jak ho vnímali

Architekt Jan KaplickýPŘEČTĚTE SI OHLASY ODBORNÍKŮ:
Předběhl dobu, podle Vávry byl věrozvěstem

Vizualizace blobuPODÍVEJTE SE NA KAPLICKÉHO BUDOVY:
Plovoucí most, obchodní středisko i muzem

Podle něj postihne v Praze v zimě náhlá smrt na ulici deset lidí denně. Častěji postihne seniory a lidi s chronickým onemocněním, jako jsou kardiaci nebo astmatici, pro něž mrazy spojené s inverzí představují velkou zátěž.

Tím pádem je pravděpodobnější než jindy i srdeční selhání, kterému podle vyjádření rodiny podlehl i jedenasedmdesátiletý Kaplický. "V posledních dvou týdnech máme i devatenáct úmrtí za den, z toho polovinu na ulici," podotkl Schwarz.

K selhání srdce se přiklonila i lékařka zasahující na místě tragédie. Kaplického tělo bylo převezeno do Ústavu soudního lékařství k pitvě. "Určí, zda to byl infarkt, embolie či prasklé aneurisma," uvedl Schwarz.


Tragické okamžiky podle šéfa záchranky Schwarze

Ve 20:06 nám volal nějaký pán, údajně pejskař, v nahrávce neustále štěkal jeho pes. Říkal nám, že na chodníku leží nějaký starý muž a že je ožralej. A že máme přijet, protože vypadá slušně, je slušně oblečený. Měl strach, aby nezmrznul.

Operátorka se opakovaně ptala: Mluvil jste s ním? A on odpověděl: Ano, je při vědomí, dýchá, komunikuje se mnou. Pracovnice dispečinku záchranky ho dále zpovídala: Nemá nějaký úraz, nekrvácí? To vše volající popřel a řekl: On je jenom ožralý.

Předali jsme to tedy městské policii, která jezdí na záchytku, aby se na něj dojela podívat a případně ho na záchytku odvezla. A ti potom říkali operátorce: Nám se nezdá, že by byl opilý, pošlete sem raději doktora, ať se na pána podívá.

Raději jsme proto poslali lékaře, ovšem než dorazil na místo, volali strážníci opět, že pán přestal dýchat a že začínají resuscitaci. Po pár minutách dorazila paní doktorka na místo a pokračovala v oživování. Ovšem bez výsledku.

Nedá se říct, zda by lékař dokázal panu Kaplickému pomoci, kdyby dorazil dříve. Neznáme zatím příčinu smrti. Navíc tam byli strážníci, kteří okamžitě zahájili resuscitaci.

Jan Kaplický - všechny články

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.
Autoři: ,


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Čtyři chlapci z thajské jeskyně jsou venku, záchranáři doplňují kyslík

V thajské jeskyni pokračují záchranné akce. (8. července 2018)

Z thajské jeskyně se zatím podařilo zachránit čtyři chlapce, upřesnil v neděli odpoledne vedoucí thajského záchranného...Záchranáři začali zachraňovat chlapce z jeskyně, rozdělili je do skupin

Záchranáři dorazili k zatopené jeskyni na severu Thajska (8. července 2018).

Záchranáři v Thajsku v neděli zahájili riskantní operaci, jejímž cílem je dostat dvanáct chlapců a jejich fotbalového...

Osmý thajský fotbalista je venku, na záchranu čekají čtyři chlapci a trenér

Do záchrany chlapců se zapojili i australští potápěči (3. července 2018)

V pondělí odpoledne vyvedli záchranáři z jeskyně čtyři další chlapce. Na pomoc dál čekají čtyři malí fotbalisté a...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Další z rubriky

Vandal poničil devatenáct bříz. Za poškození cizí věci mu hrozí až rok

Vandal poničil celkem 19 bříz na dvou místech u obce Radenín.

Policisté pátrají po vandalovi, který na Táborsku poničil devatenáct bříz. Škoda je 65 tisíc korun a pachateli hrozí za...

Senior odmítá, že znásilnil vnučky. Dcera chce získat můj dům, řekl

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Před Krajským soudem v Hradci Králové stanul Manfred U. obžalovaný ze znásilnění svých nezletilých vnuček a rodinné...

Kolabujícího řidiče zachránilo, že se vřítil na policejní parkoviště

Služebna Policie ČR

Muže v Karlových Varech, kterého za volantem přemohla nevolnost, zachránilo, že se s autem vřítil na parkoviště před...Najdete na iDNES.cz