Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kamera částečně zachytila pád zdi z olomoucké polikliniky, podívejte se

  12:55aktualizováno  12:55
Od další smrtelné tragédie kvůli pádu zdi dělily centrum Olomouce jen metry. Ukazuje to video městské policie, jejíž kamery v pondělí odpoledne zachytily utržení dvacetimetrového kusu atiky z místní polikliniky Spea. Ten dopadl na běžně velmi frekventovaný chodník.

Tato část chodníku byla právě kvůli plánovaným opravám atiky uzavřena, hned vedle se však u přechodu pro chodce pohybovala skupina lidí. Ze záběrů je zřejmé, že někteří z nich před záplavou suti uskakovali.

Masa cihel zasypala celý chodník před půl třetí odpoledne. Část cesty, která vede k rušné křižovatce olomoucké veřejné dopravy, byla skutečně obehnaná páskou. Vedení polikliniky s opravami atiky neboli dekorativní stěny, jež opticky zvyšuje budovu, na svém objektu z dvacátých let počítalo.

Podle vyjádření majitele Spey Ilji Spurného její stav už delší dobu sledovali. Objevily se zde totiž praskliny. Impulzem pro začátek kontrol bylo neštěstí z loňského října, kdy jen o pár desítek metrů dál pod další utrženou zdí zahynula v ulici 8. května náhodná chodkyně (více o tragédii si můžete přečíst zde).

Podle statika byla atika bezpečná

Olomouc chce po pádu zdi u všech oprav domů statiky

Spurný však několika znaleckými posudky dokládá, že atika na jeho střeše nebyla nebezpečná.

"Já nejsem statik. Tu vlastní příčinu budou muset říct odborníci. Co ale bylo impulzem, že ta atika spadla celá? My jsme celou dobu řešili vždy jen nároží, kde byla puklina," doplňuje jednatel Spey Pavel Olšanský.

Právě proto byla páskami, jak ukazuje video, obehnaná jen část chodníku.

Dělníci byli na střeše polikliniky velmi pravděpodobně chvíli před samotným utržením stěny. Podle policie do atiky udělali takzvanou stavební sondu. Pracují na ní i teď, představitelé kliniky plánují rozebrat zbývající část této falešné stěny nad hlavním vchodem.

Do toho nyní lidé nemohou, stojí tam lešení. "Čekáme na posouzení statika, do té doby zde musí být zábrana. Jen doufáme, že všechno stihneme do zimy," přemítá Olšanský.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz