Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Janukovyče skolil věnec. Při slavnostní ceremonii mu spadl na hlavu

  11:37aktualizováno  11:37
Vítr a déšť v Kyjevě poněkud znepříjemnily pietní akt na upomínku obětí ukrajinského hladomoru, kterého se zúčastnil tamní prezident Viktor Janukovyč s ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem. Stačil jeden prudký záchvěv větru a ukrajinskému prezidentovi přistál ohromný pohřební věnec na hlavě.

Šedesátiletý ukrajinský prezident přistání obřího zeleného věnce s černou stuhou na své hlavě ustál poměrně se ctí, jen trochu zavrávoral. V mžiku k němu přiskočili členové ochranky a zpod zeleného houští ho vysvobodili. Slavnostní ceremoniál mohl dál pokračovat.

Nečekaná nehoda se stala v pondělí v Parku slávy ukrajinské metropole Kyjeva, kam se prezidenti přišli poklonit obětem ukrajinského hladomoru z let 1923-33, který dodnes vzbuzuje v rusko-ukrajinských vztazích napětí.

Pietní akt byl součástí dvoudenní návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva na Ukrajině. Ten měl při ceremonii větší štěstí, jeho věnec zůstal i přes krupobití a silný vítr pevně zakotven.

Sedmé setkání za dva měsíce

Vzájemná spolupráce obou zemí se od únorového nástupu nového proruského prezidenta Ukrajiny do úřadu výrazně prohlubuje, v posledních dvou měsících se oba státníci setkali už posedmé. Tentokrát přijel šéf Kremlu do Kyjeva podepsat řadu dokumentů o mezinárodní politice a bilaterální spolupráci mezi oběma státy.

V ukrajinském hlavním městě prezidenti mimo jiné navrhli i vytvoření jednotného euroatlantického prostoru bezpečnosti a stability (včetně bezpečnostních garancí pro země, které se dobrovolně zřeknou jaderných zbraní) a dohodli se i na zahájení těsné sociálně-ekonomické spolupráce na příštích deset let. Díky ní by se měl objem vzájemného obchodu mezi oběma státy (dnes zhruba 730 miliard korun ročně) zvýšit na trojnásobek.

UKRAJINSKÝ HLADOMOR A RUSKO

- Návštěva ruského prezidenta u památníku tragické etapy ukrajinských dějin byla poněkud nečekaná. Hladomor z dvacátých let minulého století je totiž dodnes citlivou otázkou vztahů obou zemí.

- Ukrajina za éry dřívějšího prezidenta Viktora Juščenka vyhlásila hladomor za projev stalinské genocidy, které padly za oběť miliony nevinných lidí. Rusko sám fakt vyhlazování ukrajinského venkova nepopírá, nicméně označuje ho za projev represí, kterými strádaly všechny národy tehdejšího SSSR včetně Rusů.

Zdroj: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Najdete na iDNES.cz