Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Islandský vulkán chrlí lávu, popel zmizí za dlouhé měsíce

  14:32aktualizováno  15:02
Činnost sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull na jihu Islandu, která působí již šest dní problémy v evropské letecké dopravě, neustává. Ubývá ale popela stoupajícího ze tří oddělených kráterů vulkánu. Částice prachu, které už v atmosféře jsou, budou padat dlouhé měsíce.

"Erupce pokračuje, situace vypadá podobně jako v pondělí. Otřesy sopky mírně zesílily, podobně jako výron lávy, ale oblak popela se postupně zmenšuje. Nyní jde o erupci produkující především lávu," řekl meteorolog Björn Einarsson. "Máme zprávu z dnešního rána od pilota, podle nějž oblak popela dosahuje výšky 5 000 metrů," dodal.

Vulkán v minulých dnech vychrlil prach a popel až do výšky kolem 7 300 metrů.

Komentář Milana Vodičky

Poučení ze Švejka: člověk chtěl být gigantem a je ho...

Popel z pokračující erupce opět míří k hlavním leteckým trasám nad Evropou. V pondělí stoupal popel nad sopkou do výše 6 000 metrů. Noční pohled na nebe nad vulkánem nabízí velkolepou světelnou show s množstvím blesků.

Islandská sopka Eyjafjallajökull chrlí lávu, v mraku sopečného popela se kříží blesky. (20. dubna 2010)Právě částice prachu a popela v atmosféře dělají nejvíc problémů - zejména letecké dopravě, ale třeba i alergikům. A není snadné říci, kdy se vzduch vyčistí. Řádově totiž mohou částice klesat rychlostí centimetrů za sekundu, ale není to tak jednoduché.

Částice padají o centimetry za sekundu. Teoreticky

"Toto se týká pádové rychlosti v klidném vzduchu. V atmosféře jsou výstupné a sestupné pohyby a vítr, tomu všemu bude chování těch částic podřízeno," uvedla pro iDNES.cz Daniela Řezáčová z Ústavu fyziky atmosféry AV.

"Sestupné proudy se týkají tlakových výší, výstupné tlakových níží," doplnila. Vyhráno není ani když částice klesnou do výšky okolo 11 kilometrů, tedy míst, kde se mohou tvořit mraky, s nimiž se nečistoty "vyprší".

"Oblaky jsou prakticky výlučně spojené s výstupným prouděním, takže se tam částice budou zdržovat, pokud si je nezachytí vodní kapičky nebo ledové částice. Ono 'vymývání' vzduchu se bude odehrávat ve spodních hladinách mraku," upozornila Řezáčová.

Jisté je, že vyčištění atmosféry může trvat velmi dlouho - v řádu měsíců. "Částice mohou i několikrát obkroužit zeměkouli. Záleží, kde se potkají s nějakými vhodnými podmínkami či frontálním systémem," podotkl k 'vymytí' ovzduší Josef Keder, vedoucí oddělení modelování a expertíz z ČHMÚ.

Všudypřítomný prach

Farmáři, kteří sídlí v oblasti přímo pod sopkou a jsou již týden bezprostředně vystaveni spadu popela, si podle serveru Iceland Review stěžují na vyčerpání. Islandská pobočka Červeného kříže slíbila zajistit postiženým krizovou psychologickou pomoc.

"Šíří se tady ošklivý zápach a všechno je pokryto šedým prachem," uvedla farmářka Berglind Hilmarsdóttir. "Bolí mne v krku a špatně se mi dýchá. V nose pořád cítím prach. Neumím si představit, jaké to musí být pro děti a pro alergiky," dodala.

Záchranáři v uplynulých dnech pomohli farmářům shromáždit jejich domácí zvířata, která ztratila v hustém mraku popela orientaci, a vrátit je do stájí. "Pokud se zvířata příliš nadýchají fluoru obsaženého v popelu nebo ho příliš mnoho zkonzumují, hrozí jim riziko otravy. Koně jsou ale v překvapivě dobrém stavu," žasla farmářka, když se jí v neděli podařilo dostat pod střechu 120 koní, krav a ovcí.

Satelitní záběr výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull

Otrava fluorem vyvolává u zvířat vnitřní krvácení, dlouhodobé poškození kostí a vypadávání zubů. "Nejlepší věc, kterou pro ně můžeme udělat, je umístit je do stájí, zavřít všechna okna a nosit jim čistou vodu a potravu, dokud bude půda kontaminovaná," uvedla žena.

Po návratu je čekal šok

Obyvatelé farmy Thorvaldseyri, která se nachází na úpatí ledovce Eyjafjallajökull, byli nuceni se kvůli hrozícím záplavám minulý týden evakuovat. Dcera tamního farmářského páru Ingunn Júlía Ólafsdóttir vypověděla, že nedělní návrat na farmu znamenal šok. "Vše bylo zahaleno vrstvou popela, alespoň však nečistoty nepronikly do domu. Je to náročné na nervy, hlavně pro moje rodiče," řekla s tím, že škody na majetku jsou značné.

Také obyvatelé usedlosti Ásólfsskáli se o víkendu pustili do úklidu. "Všude je prach a popel. Vytáhli jsme hadici a proudem vody jsme umyli všechna okna, zdi a střechu domu, chlév i stáje. Zvířata vypadají docela dobře, ale jsou trochu unavená," sdělila Katrín Birna Vidarsdóttir ze zmíněné farmy.

Chovatelka ovcí Anna Runólfsdóttir sídlí severně od vulkánu v údolí, které bylo zasaženo rozsáhlými záplavami, ale zatím zůstalo ušetřeno většího spadu popela. Bojí se, že se vítr obrátí směrem k její farmě. "Je období vrhu jehňat, letos očekávám narození asi 60 až 100 kusů. Pokud farmu zasáhne popel, jejich přežití je nejisté," říká chovatelka.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...Najdete na iDNES.cz