Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Haiti týden poté. Rány se budou hojit jen těžko

  10:42aktualizováno  21:48
Od zvláštního zpravodaje MF DNES - "Zemětřesení zabilo většinu lidí z našeho sboru. Teď se modlíme, aby nám Bůh pomohl," říká odevzdaně pastor Francis. Stojíme spolu v jedné z protestantských modliteben haitského města Leogane. A že pomoc Boží potřebuje. Patří totiž k vůbec nejhůře postiženým lokalitám země – podle zdejších úřadů tu zahynulo devět z deseti lidí.

Historické město, jež patřilo nejprve původním obyvatelům ostrova Hispaniola, které později vystřídali španělští a francouzští kolonizátoři, zažilo minulý týden opravdovou katastrofu.

Bizarně zkroucené, podivně rozviklané domy se po ní naklánějí nad ulice jako nemocní starci. Živel zničil elektrické vedení, natrhl silnice, pro vodu chodí místní ke studni. Majestátní katolický chrám na hlavním náměstí, jeden ze symbolů města, otřes země bez rozpaků rozerval, byť nepoložil.

USA začaly shazovat pomoc z letadel

Aktuální dění na poničeném Haiti

Přesto obyvatelé Leogane nesou následky katastrofy klidněji než obyvatelé Port-au-Prince. Snad je to tím, že na rozdíl od nabobtnalého hlavního města, které lemují mokvající slumy i povýšenecké bohaté čtvrti, se tu lidé znají.

Pomocné ruce hledají u svých ramen: v troskách hledají dříví na topení, otloukají cihly, podporují se nejen v rámci církevních sborů.

"Pomoc zvenčí? Žádnou jsme nedostali. Ani od našeho státu, ani ze zahraničí." Evergreen posledních haitských dní mi tentokrát přednesl leoganský policista Philippe.

z haiti oN-LINE

Reportér MF DNES odpovídal v úterý na otázky čtenářů

Ani nedopoví větu a ze sousedství se ozvou výstřely. To z banky, kterou se pokusili vykrást místní zloději. Policisté je sice úspěšně zatkli, ale pak je museli zase propustit. Nemají je totiž kde zadržet. Budovu strážců zákona poničily otřesy, policisté proto do ní chodí jen v nezbytných případech.

Zloději však nevyhlíželi jako profesionálové, spíše jako nepříliš nebezpeční amatéři. V Port-au-Prince ale operují gangy s velmi profesionálním přístupem. Každý den se objevují zprávy o rabování a soubojích znepřátelených band. V hlavním městě proto platí zákaz nočního vycházení.

V ulicích jsou konečně častěji vidět haitští policisté, stejně tak i vojáci OSN s modrými přilbami.

Výstřely sice místní na chvíli odvedou od vlastních starostí, ale to jen na pár minut.

"Potřebujeme tu všechno: jídlo, kvalitní vodu, oblečení, technický materiál... Prostě všechno," pokračuje Philippe.

Rány, které Haiti utrpělo, se budou zacelovat jen těžko. Země byla i před zemětřesením synonymem nebezpečí, korupce a chudoby. Teď přibyl chaos. I vodu rozdělují uniformy a stojí se na ni v ulicích dlouhé fronty. Lidé se na ulici před zraky kolemjdoucích koupají, jiní uprostřed davu vyměšují, Haiťané mají před očima poničené symboly své země – zraněn byl prezidentský palác i katedrála.

Není se co divit staré ženě, která na ulicích rozdávala s lehce nepřítomným úsměvem pomačkané plakáty s Pannou Marií: hledat oporu jinde než nahoře tu má snahu už málokdo.

HAITI V NOUZI

- Haitský prezident René Préval včera vyhlásil v Haiti stav nouze. Kritická začíná být také bezpečnostní situace. V oblasti by mělo kromě zástupců OSN dohlížet také přibližně 3 500 amerických vojáků.

- Podle údajů vlády bylo do masových hrobů pohřbeno již 70 tisíc lidí. Odhady počtu mrtvých se pohybují mezi 100 až 200 tisíci lidí.

- Jednou z mála včerejších dobrých zpráv bylo narození chlapce v izraelské polní nemocnici v Port-au-Prince. Jeho pětadvacetiletá matka jej z vděčnosti k lékařům pojmenovala Israel.

- Evropská unie včera po svém mimořádném jednání přislíbila na bezprostřední humanitární pomoc a následnou rekonstrukci Haiti 429 milionů eur (11,1 miliardy korun). Také česká vláda včera schválila navýšení pomoci pro Haiti. K původním deseti milionům přidala ještě dalších deset.

- Senegal a další africké státy by měly nabídnout lidem, postiženým zemětřesením, šanci usadit se na africkém kontinentu. Možná by si zde mohli vytvořit i vlastní stát, řekl senegalský prezident Abdoulaye Wade. Uvedl, že Haiťané jsou syny a dcerami Afriky, protože jejich zemi založili otroci. Wade hodlá vytvoření vlastního státu Haiťanů na území Afriky navrhnout Africké unii.

Zdroj: ČTKHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz