Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Haiťané se poprali o pomoc shozenou z helikoptéry

  11:00aktualizováno  13:48
Haiťané v provizorním táboře se poprali o balíky s pomocí. Ve zničené zemi má každá pomoc cenu života. Na mnoha místech se stále povalují mrtvoly. "Chtě nechtě jsem si vzpomněl na filmové obrázky z nacistických táborů, ukazující stroje hrnoucí před sebou kopce odevzdaných mrtvol," popsal své dojmy na místě reportér MF DNES.

Mezi přeživšími obyvateli, kteří několik dní po katastrofě trpí nedostatkem vody, potravin a dalších základních potřeb, podle svědků stále roste napětí. Vláda nefunguje a přesídlila do policejní stanice u letiště, aby byla pod ochranou Američanů.

Mnoho Haiťanů se proto z hlavního města snaží uprchnout. "Ulice jsou cítit smrtí. Nedostáváme žádnou pomoc a naše děti nemohou žít jako zvířata," vysvětlila žena odchod své rodiny a dalších tisícovek lidí z metropole na venkov ke známým či příbuzným.

V Port-au-Prince jsou mrtvoly na ulicích stále hrůznou realitou. "Rozpadající se, palčivým sluncem zkroucená těla přepadávala z korby mohutného auta, která podobně jako v časech moru odváží nebožtíky pohřbít mimo město," popisuje situaci u jedné z nemocnic reportér MF DNES Pavel Novotný.

Čtěte v PONDĚLNÍ MF DNES

Exkluzivní reportáž redaktora MF Dnes Pavla Novotného, který se vypravil na zemětřesením zdevastované Haiti.

.

Haitský premiér Jean-Max Bellerive odhadl, že v ulicích Port-au-Prince nyní žije v provizorních stanech na 300 000 přeživších. Ti se stále častěji uchylují i k rabování.

Na snímku pořízeném agenturou Xinhua se Haiťané perou o věci získané při rabování

Na snímku pořízeném agenturou Xinhua se Haiťané perou o věci získané při rabování

V sobotu vypukla u zřícených budou na jedné z hlavních tříd Port-au-Prince hromadná bitka mezi asi tisícovkou lidí o věci, které pocházely z opuštěných a rozbořených obchodů. Bojující skupinky byly vyzbrojeny noži, sekáčky na led, kladivy a kameny.

Postrachem ulic jsou trestanci z rozbořeného vězení

Těžce vyzbrojení členové gangů, kteří dříve vládli jako diktátoři největší chudinské čtvrti v haitské metropoli Port-au-Prince, se vrátili a touží po pomstě. Umožnilo jim zemětřesení, které rozbořilo státní vězení, ze kterého uprchlo na 3000 vězňů.

Zklidnění v chudinské čtvrti Cité Soleil v hlavním městě patřilo k jednomu z úspěchů, kterých dosáhl prezident René Préval od nástupu do čela země v roce 2006. Ničivé otřesy ale vše změnily. "Je přirozené, že se sem vracejí. Vždy to bylo jejich útočiště," řekl policejní důstojník, který slouží v problematické čtvrti plné chatrčí, uliček a stok.

Jedna z hlavních tříd v Port-au-Prince

Jedna z hlavních tříd v Port-au-Prince

Členové hlavního gangu jezdí na motorkách a mávají zbraněmi, které ukradli vězeňským dozorcům při útěku. "Dostali se z vězení a nyní chodí kolem a snaží se okrádat lidi. Celou minulou noc strávili střílením," uvedla čtyřiatřicetiletá obyvatelka problematické čtvrti Elgin Louisová.

Na ulicích se hovoří o tom, že uprchlí zločinci v sobotu ráno vnikli do trosek ministerstva spravedlnosti a vše zapálili, aby zničili zápisy a spisy o svých zločinech. "Jejich návrat nás děsí. Jsou ozbrojeni, nemají žádnou morálku a jsou schopni všeho," řekl mladý Forrestal Champlain, který v Cité Soleil také žije.

ČESKO POŠLE NA HAITI DALŠÍCH 10 MILIONŮ

Vojáci čekají na povel: "Jeďte!"

V živé paměti mnohých Haiťanů zůstává například to, že na jaře 2006 zdejší gangy zabily desítku policistů. Mezi oběťmi byli i dva policisté, jejichž kulkami rozstřílená těla zbavili vrazi hlav a pak je upálili.

Pomoci mohou i Češi

České organizace vyhlásily finanční sbírky na pomoc obětem úterního ničivého zemětřesení na Haiti.

- Člověk v tísni - konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze sms ve formě "DMS SOSHAITI" na číslo 87777.

- Číslo konta Arcidiecézní charita Olomouc u Komerční banky je 35-1868350237/0100, variabilní symbol 99999.
Dárcovská sms pro charitu má tvar DMS HAITI na číslo 87777.

- ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské sms v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777

- Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také chirurga z ČR.Číslo sbírkového účtu: 210 10 50 700 / 2700, variabilní symbol 111.

- Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222 826/5500 (bez variabilního symbolu)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

Posádka argentinské ponorky zemřela při obrovské explozi, míní expert

Příbuzní členů posádky argentinské ponorky zatím marně čekají na zprávu o jejím...

Posádka nezvěstné argentinské ponorky San Juan podle někdejšího akustického experta amerického válečného námořnictva...Najdete na iDNES.cz