Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Dvanáctiletý Miki radí: Mirku, přijmi Janotovy návrhy proti krizi

Exkluzivně   11:23aktualizováno  11:23
Šéfovi ODS Mirku Topolánkovi doporučuje přijmout protikrizové návrhy dočasného ministra Eduarda Janoty a radí zvýšit daně. Navrhuje vrátit do čela ministerstva zahraničí Karla Schwarzenberga. Mikuláši Kopasovi je dvanáct let a o české politice má jasno.

Peníze jsou podle něj potřeba například na dálnice. Ostatní resorty musí podle Mikuláše hodně škrtat. A požadavek ČSSD na zvýšení důchodů? "Nesplnitelný populistický krok," míní dvanáctiletý kluk z Prahy.

Odkdy se zajímáš o politiku?
Asi od pěti nebo od šesti.

Co tě nalákalo zrovna k politice?
Prostě jsem se o ni najednou začal zajímat.

Kde bereš aktuální informace?
Ze zpravodajských serverů, ze stránek politických stran, v podstatě ze všech zdrojů, které existují v této zemi. Denně čtu také dvoje nebo troje noviny.

Proč ses stal příznivcem ODS?
Líbí se mi jejich program, nemají tam žádné blbosti. Nechtějí zvýšit daně lidem, kteří pobírají plat nad sto tisíc korun. Jsou to schopní lidé, které není dobré trestat přehnaně vysokou, 38procentní daní. I patnáct procent z jejich platu je obrovská suma. Je to dost.

Maminka: Miki je chytrý, ale bere vše moc vážně

Dvanáctiletý chlapec má v politice přehled jako dospělý, politikům radí na mítincích

Jak jsi spokojený s nynější předvolební kampaní?
ODS s ČSSD samozřejmě jdou po sobě. Ale ODS na rozdíl od ČSSD představuje řešení. Myslím si, že sociální demokraté vsází na populistické věci. Chtějí například dávat na důchody a sociální dávky z dividend ČEZ, to ale nejde. To nejde. Odtamtud už automaticky státu jde 57 procent všeho zisku, což je vlastně asi 28 miliard. To jde automaticky do státního rozpočtu. ČEZ bych přirovnal ke státnímu stroji na peníze.

Mirek Topolánek řeší, jak stát dostat z krize. Co bys lídrovi ODS poradil?
Přijmout Janotovy návrhy proti krizi. Řešení pana Janoty, který už 16 let dělá rozpočty v české politice, je dobré a podle mého názoru poslední možné, jak odvrátit schodek od rekordního zadlužení přes 200 miliard.

Politické strany si nechtějí popudit voliče tím, že zvýší daně, Ale pokud se neprosadí větší daně, tak budeme mít 230 miliard schodku, to znamená katastrofa, která přijde už v příštím roce. To znamená, pokud nezvýšíme daně na 11 a 20 procent, nebudeme zvyšovat v příštím roce důchody a nezvýšíme platy státním zaměstnancům.

Mirek Topolánek se ale na Janotovy návrhy příliš netvářil, má k nim výhrady...
Já jsem o tomhle s Mirkem nemluvil, ale pokud je nechce přijmout tak, jak je Janota navrhuje, není to dobré řešení. Ani pan Paroubek s návrhy nesouhlasí, ať si tedy dělají, co chtějí. Ale krize je krize a musí se to řešit. A ještě jedna věc, máme vysoký státní dluh, který neustále roste. Za jednu vteřinu je to 6342 korun, to je podle mne dost. Na to si musí dát politici pozor!

Kdyby měla ODS po volbách s někým uzavřít koalici, koho bys jim doporučil?
Myslím si, že TOP 09 a možná lidovci jsou jediným přijatelným řešením a jedinou přijatelnou koalicí.

Dvanáctiletý Miki chodí diskutovat s politiky na akce ODS

Co velká koalice s ČSSD?
Nikdy. Jedině pokud už bude situace natolik dramatická, že nebude žádné jiné řešení. Jinak TOP 09 a lidovci. Pokud jde o sestavení vlády, myslím, že už v tom mám jasno. Pan Kalousek by se mohl vrátit do resortu financí, pan Schwarzenberg by se mohl vrátit na ministerstvo zahraničí. Paní Parkanovou bych na ministerstvo obrany nedával, nechal bych tam pana Bartáka. Bude to on, kdo bude sestavovat koncepci o misi v Afghánistánu.

O ostatních funkcích máš taky jasno?
Na ministerstvo zdravotnictví bych nominoval pana Šnajdra, Langer pak vnitro, Nečas sociální věci a práce. Bral bych i pana Bendla k dopravě. Co se týče dopravy, nemáme prostě dost peněz na dálnice. Co se týče ostatních resortů, musí se škrtat, škrtat, škrtat.

Máš nějaké plány do budoucna, budeš se angažovat v politice?
Jsem stoupenec ODS. Angažovat v politice se určitě budu. Ale nevím, jestli v té české, za stávající situace... nevím, jestli by to bylo dobré. Nevím, bojím se, že do té doby se nic nezmění.

Dvanáctiletý Miki chodí diskutovat s politiky na akce ODSHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz