Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Čtyři hodiny čekala ve větvích na záchranu. Ta přišla až s vrtulníkem

  18:03aktualizováno  18:03
Centrum Frýdlantu na Liberecku voda v sobotu zaplavila tak rychle, že někteří před ní nestačili utéci. Zdena Žežulková se před proudem zachránila ve větvích vzrostlého stromu. Držela se jich čtyři hodiny, než pro ni přiletěl vrtulník.

Seniorka nestačila utéct, protože se před vodou snažila ochránit majetek. "Dávala jsem nějaké věci nahoru, jenže pak to najednou přišlo rychle a ze všech stran," popisuje sobotní chvíle hrůzy.

Povodně sledujeme on-line

V několika obcích připravují evakuaci, škody přesáhnou miliardu

O odchodu začala přemýšlet až v době, kdy vězela už po kotníky ve vodě. Hladina se během chvilky dostala až ke kolenům a stále stoupala. Napadlo ji, že by mohla využít naplavených prken a klád. Pomocí nich se dokázala dostat ven z domu, kde se zachytila nedalekého stromu. Po jeho kmeni vylezla do větví.

Začala volat o pomoc a podařilo se jí zmobilizovat sousedy, kteří se ji snažili zachránit. Kvůli prudkému proudu se ale k Zdeně Žežulkové nikdo nemohl dostat, lidé proto volali na pomoc vrtulníky.

Jenže jejich piloti v té chvíli nezvládali být na všech místech, odkud lidé volali o pomoc. Na severu Čech žádala o záchranu příliš mnoho lidí. Paní Žežulková proto musela ve větvích obklíčená vodou vydržet čtyři hodiny.

"Věděli jsme zhruba, kde ta paní je, ale vůbec nereagovala. Vlastně až po druhém náletu začala mávat větvemi a my jsme ji uviděli," popsal hasič, který paní Žežulkovou do vrtulníku vytáhl.

Zdena Žežulková nakonec měla štěstí. Povodeň, která si vyžádala několik životů, přežila bez vážných zranění.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz