Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Britka oživuje zašlé památky v Česku, okouzlily ji v 90. letech

  11:13aktualizováno  11:13
Britská historička architektury Barbara Peacocková se dlouhodobě věnuje záchraně chátrajících památek v Česku. Za své aktivity převzala v lednu ocenění od premiérky Theresy Mayové. Britské ministerstvo zahraničí o ní nyní natočilo krátký dokument, ve kterém vysvětluje, čím ji české památky učarovaly.

Čtyřiasedmdesátiletá Peacocková do Česka poprvé zavítala krátce po revoluci, následně se sem mnohokrát vracela. „Navštívila jsem stovky zámků. Ty otevřené veřejnosti coby muzea i mnohé další, které byly v té době nepřístupné,“ sdělila v lednu letošního roku serveru iDNES.cz. „Mnoho památek bylo v dezolátním stavu,“ vzpomíná.

Do Česka začala vozit další nadšence do památek, kteří se pravidelně skládali na jejich opravy. Jejich zapálení v roce 2007 vyústilo v založení organizace Přátelé českého dědictví. Jedním z jejích zakladatelů je také bývalý vysoký představitel britské památkové organizace The National Trust Ian Kennaway. Patrony se stali česká architektka Eva Jiřičná a britský poslanec Greg Hands. O rok později začali Britové spolupracovat s českým Národním památkovým ústavem.

Fotogalerie

Organizace se v průběhu let angažovala například při opravách zámku v Uherčicích. V Červeném Dvoře se jejich záměr týkal zrestaurování bažantnice, v Novém Městě nad Metují obnovy zámecké zahrady, v zámku v Děčíně zrestaurování jednoho z portrétů. Nadace shromáždila peníze i na opravy památek ve Žďáru nad Sázavou a v Českém Krumlově.

Za aktivity v Česku obdržela Peacocková v lednu letošního roku ocenění Point of Light z rukou premiérky Theresy Mayové. „Váš jedinečný přínos a práce v organizaci Přátelé českého dědictví spojuje britskou vášeň pro zachování kulturních památek s dobrovolnickou prací. Vy a další britští dobrovolníci přispíváte v mnoha zemích světa k lepšímu veřejnému životu,“ napsala premiérka v dopise Peacockové (více o ocenění zde).

V následujících letech se chce britská organizace zaměřit na poskytovaní menších grantů na obnovu památek v Česku. Doufá, že na ně navážou větší dotace z oficiálních institucí. Hodlá také motivovat dobrovolníky v Británii i Česku, aby ve svém volném čase pomáhali při obnově památek.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

VIDEO: Sibiřský politik se koupal při minus 63, chce nalákat turisty

Jakutský ministr pro rozvoj investic Anton Safronov se  ponořil do vody v...

Takové podmínky mohou otužilci koupající se ve Vltavě obyvatelům Sibiře jen závidět. V dálném Jakutsku nyní rtuť...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Najdete na iDNES.cz