Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vídeň a Praha dohodly prověrku elektrárny

  21:07aktualizováno  21:07
P r a h a, V í d e ň - Česká republika a Rakousko zažehnaly na poslední chvíli novou krizi kolem jaderné elektrárny Temelín. Šéf české diplomacie Jan Kavan a rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer vydali společné prohlášení, v němž Rakousko stáhlo kritiku Zemanova kabinetu. Vídeň předtím tvrdě napadala český postup při prověřování Temelína a tvrdila, že Praha porušuje to, na čem se představitelé obou států dohodli v Melku. Rakouští aktivisté se dokonce opět chystali zablokovat hraniční přechody.
V Temelíně byli od loňského podzimu nuceni potýkat se například s výpadkem kondenzačních čerpadel, únikem a vznícením se oleje a s vibracemi potrubí.

Po podpisu prohlášení dali organizátoři blokád najevo, že prozatím protesty neuskuteční. "Zablokování i jen jediného přechodu by znamenalo zásadní porušení dohody z Melku," varoval Kavan.

Ze společného prohlášení vyplývají pro české zástupce jen dva základní úkoly: organizovat veřejná slyšení k Temelínu a zpřístupnit veškerou dokumentaci elektrárny. Rakušané naopak přistoupili na to, že prověrka Temelína bude ukončena v plánovaném termínu na začátku června. Tento termín napadají čeští i rakouští odpůrci elektrárny. Podle nich za tak krátkou dobu nelze seriózní zkoušky provést.

Přestože se vídeňské vládě nepodařilo donutit českou stranu k výrazným ústupkům, byl rakouský ministr Molterer spokojen. "Tímto prohlášením je garantována realizace dohod z Melku v plném rozsahu," uvedl ministr.

Hlavním důvodem prohlášení, jehož zveřejnění si rakouská strana vyžádala v úterý ráno, bylo uklidnění vlastních aktivistů, kteří se v tu chvíli v Linci rozhodovali, zda budou blokovat hranice s Českou republikou. Blokády byly odloženy a rakouská vláda uvedla, že s jejich vyhlášením už nepočítá. "V prohlášení Molterer - Kavan jsou obsažena mnohá přání nevládních organizací," uvedl kancléř Schüssel.

Plné znění společného prohlášení ministrů Jana Kavana a Wilhelma Molterera.

Podle prohlášení ministrů má být například zpřístupněna na internetu celá dokumentace k Temelínu, což dovolí veřejnosti, aby se zapojila do diskusí při jeho posuzování.

Komuniké ministrů Kavana a Molterera také umožnilo, aby se v úterý v Praze poprvé sešla česko-rakousko-německá komise expertů, která za účasti pozorovatelů vyslaných EU projednávala praktické uskutečnění požadovaných zkoušek Temelína. Ještě před několika dny přitom nebylo jisté, zda Rakušané přijedou.

Temelín již zkoumají experti sedmi zemí.

Ráno byl však už Kavan optimistický. "Očekávám, že bude na tomto jednání udělán lví krok kupředu." To se zřejmě stalo, protože experti stanovili jasný harmonogram posuzování Temelína, který by měl umožnit jeho plné spuštění v plánovaném letním termínu.

Komise se dohodla, že první výsledky své práce by měla předložit veřejnosti v polovině dubna. Pak budou mít zájemci z Česka, Rakouska a Německa třicet dnů na to, aby vyslovili své připomínky. A na konci května dostane výsledek česká a rakouská vláda.

"Pak už bude další rozhodnutí jen na politicích," řekl Miroslav Martiš, kterého do komise nominovalo české ministerstvo životního prostředí. Dodal, že úkolem komise bude zhodnotit vliv Temelína na životní prostředí, nikoli však to, zda má či nemá být elektrárna uvedena do provozu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

V rakouské továrně na škrob unikl chlor, čtyřicet lidí bylo zraněno

Hasiči budou ve čtvrtek dopoledne na nádraží ve Volarech nacvičovat, jak si

Při úniku chloru v továrně na výrobu škrobu v severorakouské obci Aschach an der Donau bylo ve středu zraněno na...

Americkému vrtulníku upadlo na Okinawě okno, zranilo dítě na hřišti

Okno z amerického vrtulníku na dětském hřišti v japonské Okinawě (13. prosince...

Na japonském ostrově Okinawa spadlo ve středu z vrtulníku americké armády okno a přistálo na školním hřišti. Uvedly to...

Tragédie v Kentucky. Zákonodárce byl nařčen z osahávání, zastřelil se

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson, kterého jistá žena obvinila ze sexuálního násilí,...Najdete na iDNES.cz