Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vídeň a Praha dohodly prověrku elektrárny

  21:07aktualizováno  21:07
P r a h a, V í d e ň - Česká republika a Rakousko zažehnaly na poslední chvíli novou krizi kolem jaderné elektrárny Temelín. Šéf české diplomacie Jan Kavan a rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer vydali společné prohlášení, v němž Rakousko stáhlo kritiku Zemanova kabinetu. Vídeň předtím tvrdě napadala český postup při prověřování Temelína a tvrdila, že Praha porušuje to, na čem se představitelé obou států dohodli v Melku. Rakouští aktivisté se dokonce opět chystali zablokovat hraniční přechody.
V Temelíně byli od loňského podzimu nuceni potýkat se například s výpadkem kondenzačních čerpadel, únikem a vznícením se oleje a s vibracemi potrubí.

Po podpisu prohlášení dali organizátoři blokád najevo, že prozatím protesty neuskuteční. "Zablokování i jen jediného přechodu by znamenalo zásadní porušení dohody z Melku," varoval Kavan.

Ze společného prohlášení vyplývají pro české zástupce jen dva základní úkoly: organizovat veřejná slyšení k Temelínu a zpřístupnit veškerou dokumentaci elektrárny. Rakušané naopak přistoupili na to, že prověrka Temelína bude ukončena v plánovaném termínu na začátku června. Tento termín napadají čeští i rakouští odpůrci elektrárny. Podle nich za tak krátkou dobu nelze seriózní zkoušky provést.

Přestože se vídeňské vládě nepodařilo donutit českou stranu k výrazným ústupkům, byl rakouský ministr Molterer spokojen. "Tímto prohlášením je garantována realizace dohod z Melku v plném rozsahu," uvedl ministr.

Hlavním důvodem prohlášení, jehož zveřejnění si rakouská strana vyžádala v úterý ráno, bylo uklidnění vlastních aktivistů, kteří se v tu chvíli v Linci rozhodovali, zda budou blokovat hranice s Českou republikou. Blokády byly odloženy a rakouská vláda uvedla, že s jejich vyhlášením už nepočítá. "V prohlášení Molterer - Kavan jsou obsažena mnohá přání nevládních organizací," uvedl kancléř Schüssel.

Plné znění společného prohlášení ministrů Jana Kavana a Wilhelma Molterera.

Podle prohlášení ministrů má být například zpřístupněna na internetu celá dokumentace k Temelínu, což dovolí veřejnosti, aby se zapojila do diskusí při jeho posuzování.

Komuniké ministrů Kavana a Molterera také umožnilo, aby se v úterý v Praze poprvé sešla česko-rakousko-německá komise expertů, která za účasti pozorovatelů vyslaných EU projednávala praktické uskutečnění požadovaných zkoušek Temelína. Ještě před několika dny přitom nebylo jisté, zda Rakušané přijedou.

Temelín již zkoumají experti sedmi zemí.

Ráno byl však už Kavan optimistický. "Očekávám, že bude na tomto jednání udělán lví krok kupředu." To se zřejmě stalo, protože experti stanovili jasný harmonogram posuzování Temelína, který by měl umožnit jeho plné spuštění v plánovaném letním termínu.

Komise se dohodla, že první výsledky své práce by měla předložit veřejnosti v polovině dubna. Pak budou mít zájemci z Česka, Rakouska a Německa třicet dnů na to, aby vyslovili své připomínky. A na konci května dostane výsledek česká a rakouská vláda.

"Pak už bude další rozhodnutí jen na politicích," řekl Miroslav Martiš, kterého do komise nominovalo české ministerstvo životního prostředí. Dodal, že úkolem komise bude zhodnotit vliv Temelína na životní prostředí, nikoli však to, zda má či nemá být elektrárna uvedena do provozu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

V restauraci na předměstí Toronta vybuchla bomba, zranila patnáct lidí

Exploze nálože v restauraci v kanadském městě Missisauga si vyžádala 15...

Dva muži odpálili podomácku vyrobenou nálož v restauraci ve městě Mississauga ležícím vedle Toronta. Výbuch zranil...

Japonsko otevře své stálé zastoupení v centrále NATO

Nová centrála NATO v Bruselu

Japonsko otevře stálé diplomatické zastoupení při NATO. Severoatlantická rada ve čtvrtek odsouhlasila žádost Tokia, aby...

Matka uštknutá hadem nakojila dcerku, obě zemřely v nemocnici

Ilustrační snímek

Jediným kousnutím zabil jedovatý had na severu Indie matku i její dítě. Nejprve uštknul spící ženu, která po probuzení...

Najdete na iDNES.cz