Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vichr odnesl stovky milionů

  16:49aktualizováno  16:49
Česko se vzpamátovává z následků dvoudenní vichřice. Prudký vítr si vyžádal dvě oběti, spadlé stromy zatarasily desítky silnic a železničních tratí. Lesům vítr zasadil největší ránu za poslední desetiletí, nejméně týden ještě budou váznout i dodávky proudu. Česká pojišťovna odhaduje první škody na 128 milionů, škody ostatních pojišťoven jdou už teď do stamilionů.

Lesy České republiky odhadují, že vítr porazil až dva miliony kubíků dřeva. Ztráty tak jdou do stovek milionů. Vichřice nejvíce poničila stromy na severu Moravy - na Krnovsku a Šumpersku. Poničené dříví představuje asi čtvrtinu roční těžby firmy.

V obydlených oblastech většinou živel poškodil střechy. Česká pojišťovna odhaduje první škody na 128 milionů korun. Podle Richarda Kapsy, šéfa odboru komunikace, mají zatím z celé země hlášeno na sedm tisíc pojistných událostí.

Vítr ničil majetek hlavně v jižních a středních Čechách. Tam už nyní škody dosahují třiceti milionů. Podobně je na tom i západ republiky.

Pojišťovna Allianz odhadla, že se jí ozvaly čtyři tisíce klientů, kterým vyplatí stovky milionů. Kooperativa předpokládá, že plnění za zhruba tisícovku škod nepřekročí 40 milionů korun.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Na západě Čech bylo bez proudu na 40 tisíc domácností. Největší škody ale odstraňují energetici ve středních Čechách, kde o víkendu platil stav nouze. Technici budou opravovat zhruba stovku poruch napětí nejméně týden.

"Stav nouze byl už odvolán. Situace je ale nadále kritická. Nejvíce lidí zůstává bez elektřiny na Příbramsku, Benešovsku a Berounsku," řekla iDNES mluvčí Středočeské energetiky Alena Holubcová.

Podle ní zbývá odstranit 21 poruch na vysokém napětí a 55 větších poruch na nízkém napětí. "Nefunkčních zůstává 13 trafostanic a mimo provoz je i trasa velmi vysokého napětí v okolí Slap, kde je horší přístup k vedení," dodala.

Energetici někde museli lidem zavést provizorní připojení. "Než se podaří následky definitivně odstranit, budou na většině území krátké výpadky proudu. To potrvá týden až deset dní. Škody jsme předběžně vyčíslili zhruba na 25 milionů korun," dodala Holubcová.

Na západě Čech bylo bez proudu na 40 tisíc domácností
Západočeská energetika slibuje, že na Plzeňsku a Karlovarsku, které zasáhla vichřice v pátek a sobotu, půjde elektřina už během úterý na všech odběrných místech.

"Následky mimořádně silné vichřice jsme odstraňovali celý víkend. Ráno bylo bez elektřiny už jen 600 odběrných míst. Ty připojíme během úterý," sdělil mluvčí Západočeské energetiky Miroslav Kučera.

Vlaky se rozjíždějí
České dráhy už většinu neprůjezdných úseků zprovoznily. Vlaky zatím nejezdí mezi Zbraslavicí a Zručí nad Sázavou na Kutnohorsku a mezi Bruntálem a Malou Morávkou na Bruntálsku. "Dopad na cestující by neměl být velký, protože tyto tratě nejsou příliš frekventované," řekl iDNES mluvčí podniku Petr Šťáhlavský.

České dráhy podle něj zaznamenaly od nedělního večera do pondělního odpoledne zhruba stovku neprůjezdných úseků. Připustil, že na některých tratích je nadále provoz omezen. Vlaky v těchto místech jezdí po jedné koleji, nebo pracovníci drah vyměňují elektrické lokomotivy za dieselové. Proto vlaky jezdí s mírným zpožděním.

Vichřice si vzala
dva životy

V neděli večer zemřel na infarkt sedmapadesátiletý muž z Horního Podluží. Snažil se odklidit strom, který mu spadl na zahradu.
"Při odstraňování stromu dostal infarkt," potvrdil operační důstojník děčínské policie. Dodal, že se ho záchranná služba ještě snažila oživovat. "Infarkt byl ale zřejmě příliš rozsáhlý."

Kvůli spadlému stromu také zemřel v sobotu muž při dopravní nehodě na Strakonicku. Na jeho vůz spadla část stromu. Auto se dostalo do smyku. Řidič havárii nepřežil.
(ČTK)

Spadly na mě dráty, tvrdí zraněný
Policisté a lékaři zatím nevědí, zda si vichřice nevyžádala také těžké zranění mladíka v Prostějově. Muž sice tvrdí, že na něj spadly větrem stržené elektrické dráty, policisté to však zatím neprokázali.

"V pondělí odpoledne jsme ošetřovali vážně zraněného třiadvacetiletého muže, který tvrdil, že na něj na poli spadlo při vichřici elektrické vedení. Měl těžké popáleniny na obou rukou a noze, a proto jsme ho vrtulníkem přepravili na speciální pracoviště do Brna," řekl ČTK šéf prostějovské záchranné služby Pavel Holík.

Uvedl, že policie vyjela na místo, které mladík označil, ale žádné stržené dráty nenašla. "Není jisté, zda třeba nešplhal na sloup elektrického vedení a nezasáhl ho proud," podotkl Holík.

PONDĚLÍ: Odklízení škod
Hasiči vyjeli k tisícům případů
Hasiči z celé země do pondělního poledne zasahovali u 2078 případů. Podle jejich mluvčí Soni Jindrákové se noční kalamita obešla bez ztrát na životech a vážných zranění. Lehce poraněni byli jen tři hasiči.

Záchranáři nejčastěji zasahovali na jihozápadě a západě republiky a ve středních Čechách, řekl řídící důstojník generálního ředitelství hasičů Tomáš Hradil.

Vítr zabíjel i v Evropě

Strom spadl na karavan
Dva lidé byli zraněni v kempu Popelíky na Příbramsku, když na jejich karavan spadl strom, řekl mluvčí středočeského záchranného sboru Ladislav Křivan.

Kvůli velkému množství přerušení dodávek elektřiny vyhlásili středočeští energetici v 06:20 stav nouze, dodal. Hasiči vyjížděli k více než stovce případů.

I v metropoli vyjeli hasiči k několika desítkám případů, při nichž odstraňovali následky silného nočního větru. Záchranáři odklízeli většinou padlé stromy ze silnic nebo rovnali poškozené střechy.

I na Ústecku vichr strhával střechy domů, porážel stromy a přetrhával elektrické vedení. Z terénu bylo hlášeno 110 případů. Hasiči museli kvůli stržené střeše evakuovat lidi v jednom z domů v Lipové na Děčínsku a z restaurace v Teplicích. Na některých místech nešla elektřina.

Prudký vítr vál i v jižních Čechách. Podle meteorologů jeho rychlost na mnoha místech přesáhla sto kilometrů v hodině. Na Prachaticku zůstává kvůli polomům neprůjezdná silnice I/4 mezi Vimperkem a hraničním přechodem Strážný.

"Za směnu, která skončila dnes v 07:00, jsme vyjížděli k 239 zásahům. V devadesáti procentech jsme odstraňovali větrem stržené sromy, pracovali jsme i na poškozených střechách, ve čtyřech případech spadly části stromů na automobily. Nemáme však evidováno žádné zranění" řekl ČTK operační důstojník jihočeských hasičů Bedřich Vrkoč. 

Vichr neomezil letiště v Ruzyni.
Nepřiletěly pouze některé lety z jiných částí Evropy, kde bylo počasí horší, sdělila ČTK pracovnice letiště. Mluvčí Českých aerolinií Dan Plovanjko k tomu pouze dodal, že ČSA musely v neděli večer kvůli nepříznivému počasí v cílových letištích zrušit lety do Bratislavy, Košic a Hannoveru.
Na Sněžce vál orkán
Největší rychlost větru hydrometeorologové hlásí z hřebenů Krkonoš. Na nejvyšší české hoře Sněžce se například ještě ráno pohyboval rychlostí okolo 150 kilometrů za hodinu, což znamená orkán. V Hradci Králové vítr překročil rychlost 100 kilometrů za hodinu.

Hasiči v Královéhradeckém kraji do rána vyjeli k 75 případům. Nejvíce zásahů měli na Trutnovsku a Královéhradecku. Okolo stovky výjezdů hlásí hasiči Pardubického kraje. Ti měli nejvíce práce na Svitavsku. "Většinou jsou to polámané stromy. Vítr poničil i několik střech, strhával elektrická vedení," informoval dispečer pardubických hasičů. V samotných Pardubicích vítr mnoho škod nezpůsobil.

Hasiči museli vyjet kvůli vichřici i v Libereckém kraji. Odstraňovali 64 stromů, nejvíce na Českolipsku.

I Moravou se přehnala vichřice
Desítky profesionálních i dobrovolných hasičských jednotek likvidovaly po celou noc následky vichřice, která se přehnala nad Jihomoravským krajem.

"Největší problémy způsobily vyvrácené stromy padlé na silnice. Dopravní omezení nejsou v současnosti žádná, nikdo nebyl zraněn," řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. Nejvíce vítr řádil v Brně a jeho okolí.

Od nedělní noci do rána zaznamenalo krajské vedení hasičů bezmála 50 výjezdů. Mimo padlých stromů museli hasiči odstraňovat vyrvané reklamní poutače či plechy ze střech.

NEDĚLE: Krkonoše bičovala vichřice
Vrcholky Krkonoš bičoval od odpoledne silný vítr, jehož rychlost přesahovala 100 kilometrů za hodinu. Ve vyšších polohách navíc zuřila vánice. Nejvíce srážek napadlo na Špindlerovce, kde napršelo 25 litrů na metr čtvereční.

Nárazy větru dosahovaly v noci na neděli v nížinách až 20 až 25 m/s. Na horských stanicích někde dokonce překročily rychlost 30 m/s (110 km/h). Nejsilnější náraz větru odborníci naměřili na Svratouchu na Českomoravské vysočině - 41 metrů za sekundu, tedy 145 kilometrů v hodině.

V sobotu zemi navíc zasáhly bouřky, v tomto období ojedinělý jev. Od rána bouřilo v západních Čechách, odpoledne na Moravě (Javorník ve Slezsku, Lučina, Vsetín,) na Lysé hoře byla bouřka s kroupami.

SOBOTA:  Spadlý strom způsobil nehodu
Vylámané stromy, utržené billboardy, poškozené střechy, opadaná omítka - to je jen část škod, které za sebou zanechala vichřice, která přešla z pátku na sobotu přes české území. Například v Praze dosahoval vítr rychlosti kolem 75 kilometrů za hodinu.

Živel má také za sebou první nepřímou oběť. V sobotu zemřel na Strakonicku muž, na jehož vůz spadla část stromu, kterou srazil vítr. Podle Českého rozhlasu zemřel osmadvacetiletý muž u Střelských Hoštic. Po nárazu dostal smyk a sjel do příkopu, kde narazil do stromu.

Pražští hasiči registrovali jen ráno kvůli silnému větru patnáct výjezdů. "Hlavně jsme odstraňovali stromy, zajišťovali plechy a podobně," řekl kapitán hasičů Jaroslav Bendl.

Například v Lipencích jihozápadně od Prahy očesala vichřice tašky ze střech a vyvrátila tři vzrostlé stromy.

Vítr poškodil sušickou nemocnici
Vichřice, která se přehnala Plzeňským krajem, zničila asi čtvrtinu střechy na novém pavilonu nemocnice v Sušici na Klatovsku. Jeho provoz to zatím neomezuje, vedení nemocnice však zajišťuje náhradní lůžka pro případ, že by větrnou smršť následoval vydatný déšť.

"Vichr strhl zhruba čtvrtinu krytiny z hliníkového plechu. Pod ním jsou ještě prkna, takže stavba není úplně nekrytá. Už přijeli pracovníci Jihospolu s jeřábem a střechu rychle provizorně pokryjí lepenkou," řekl ředitel nemocnice Jiří Rašek. Doplnil, že pod poničenou střechou jsou lůžka dlouhodobě nemocných pacientů.

V Praze dosahoval vítr rychlosti kolem 75 kilometrů za hodinu. V chatové oblasti Svojšovice vichřice polámala několik stromů. Odklízet je museli hasiči. (26. října 2002)

V Praze dosahoval vítr rychlosti kolem 75 kilometrů za hodinu. V chatové oblasti Svojšovice vichřice polámala několik stromů. Odklízet je museli hasiči. (26. října 2002)

V Praze dosahoval vítr rychlosti kolem 75 kilometrů za hodinu. U Velkých Popovic vichřice polámala několik stromů. (26. října 2002)

Vichřice srolovala část střechy nemocnice v Sušici (26. října 2002)

Pracovníci odklízejí z chodníku suť z rozbořené zdi rozestavěného budovy velkoobchodu v Berouně, 28. října 2002

Prudký vítr strhla strom na auto na pražském předměstí Českých Budějovic, 28. října 2002

Českobudějovický hasič Milan Šácha při likvidaci větví, které spadly v areálu nemocnice, 28. října 2002

Dům se strženou střechou v obci Janovka. Jeho obyvatelka byla včas odešla, 28. října 2002

Severomoravští energetici odstraňují škody na elektrickém vedení způsobené vichřicí u Písečné u Jablůnkova, 28. října 2002

Střecha stržená větrem ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku, 28. října 2002

Vítr odnesl plechovou střechu školky v Unčovicích na Olomoucku, 28. října 2002

Tašky, které se díky prudkému větru uvolnily ze střechy obytného domu v Plzenecké ulici v Plzni, poškodily několik zaparkovaných automobilů, 28.října 2002

Vyvrácené stromy mezi Rynolticemi a Zdislavou na Liberecku vykolejily osobní vlak, který železničáři dostali na koleje až pomocí heverů, 28. října 2002

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Zeman půjde do voleb s číslem sedm, Drahošovi vylosovali devítku

Prezidentská debata iDNES.cz a Informačního centra o NATO zleva Petr Hannig,...

Prezidentští kandidáti dostali volební čísla, s nimiž se v lednových volbách budou ucházet o hlasy voličů. Stávající...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...Najdete na iDNES.cz