Vichr odnesl nástavbu paneláku, střechu supermarketu i věž kostela

  8:07aktualizováno  21:59
Česko sčítá škody po vichru, který provázel tlakovou níži Emma. Hodně viditelné jsou v energetice, stožár vysokého napětí blokoval provoz na R10 u Bakova nad Jizerou. Vítr po s sebou vzal i kusy budov: střechu pražského paneláku, ústeckého obchodního domu i věž moravského kostela.
Spadlý stožár na R10 . foto: ČTK
. Spusť video

Spadlý stožár na R10

Stožár zalehl R10 u Bakova
První hodně viditelnou "ránou" byl pád ocelového stožáru na rychlostí silnici z Turnova do Prahy. "Na R10 spadl stožár vysokého napětí, vedení by nemělo být pod proudem," potvrdil kolem desáté dopoledne iDNES.cz Ladislav Beneš z mladoboleslavské policie.

Vedení spadlo do směru do metropole. Ihned se začaly tvořit kolony. Dráty zasahovaly také do protisměru, který se dal projet jen s velkou opatrností. 

Kdo uvízl před vedením, musel se otočit do protisměru vrátit se ke sjezdu na Bakov nad Jizerou. Spadlý stožár se podařilo odstranit před pátou odpoledne.

Spadlý stožár na R10 - mapa

Vítra vzal střechu obchodního domu
Hasiči měli napilno až do večera. Po páté hodině večer museli záchranáři zasahovat v Havířské ulici v Ústí nad Labem, kde vítr strhl část střechy obchodního domu Baumax. Budovu museli opustit všichni zaměstnanci.

"Parkovište jsme vyklidili a silnici jsme museli nechat uzavřít až k Tesku. Situace byla konzultována se statikem. Městská policie ve spolupráci s majitelem Baumaxu zajistila parkoviště," sdělil večer mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

Hasiči měli nejvíc práce od orkánu Kyrill
Komplikací přibývalo celý den, protože další frontální vlna dopoledne přinesla od západu silné bouřky.

"Od půlnoci do 18:00 vyjely jednotky požární ochrany k více než dvěma tisícům mimořádných událostí, což je více než sedminásobek celoročního denního průměru. Již nyní je zřejmé, že dnešek bude pro hasiče nejnáročnějším dnem od orkánu Kyrill, který postihl ČR v lednu 2007," konstatoval Petr Kopáček z generálního ředitelství hasičů.

Silný vítr si vyžádal i lidské oběti. V Líbeznici u Prahy spadla větev na jedenáctiletou dívku. V Sadské u Nymburka zemřel muž po zásahu plechů. - více zde

Dopravní servis Dopravní servis:
doprava.idnes.cz
Dopravní servis

Lidé z paneláku museli do školy
V podstatě ve všech čtrnácti krajích České republiky hlásí hasiči a policie stovky výjezdů k popadaným stromům a utrženým střechám. Energetici také řeší řadu poruch na elektrickém vedení, které na nějakou dobu připravily o dodávky desetitisíce lidí. - více zde

Poryv větru smetl střešní konstrukci z nástavby na panelovém domě v Malkovského ulici v Praze-Letňanech. Hasiči museli podle ČTK evakuovat kolem čtyřiceti lidí.

Část střechy zůstala viset z domu a hrozí, že spadne také. Staticky je budova v pořádku, ale opravovat ji není možné, vítr je stále silný.

"Poryvem větru se konstrukce zřítila a poškodila osobní automobily," řekl ČTK vyšetřovatel hasičů Josef Hyršl.

Evakuováni byli lidé z posledních dvou pater desetipatrového domu. Majitel domu jim nabídl náhradní ubytování v hotelech. Není jasné, kdy budou moci domů.

Spadlá konstrukce střechy z nástavby paneláku v Letňanech. . foto: iDNES.tv

Spadlá konstrukce střechy z nástavby paneláku v Letňanech.

. Spusť video

Pád střechy v Letňanech

V Praze musely další desítky lidí opustit areál někdejšího cukrovaru v Čakovicích, kde vichr rovněž poškodil střechy tamních budov, včetně ubytovny pro dělníky.

Padající stěna zranila seniory
Vichřice dopoledne strhla také střechu Domova pro seniory sv. Františka v jihočeském Veselí nad Lužnicí.

S tím souvisel i pád jedné ze stěn, která lehce zranila pět seniorů. V tu chvíli bylo uvnitř 30 klientů a personál. Stavitelé zkoumají, jakým způsobem se dá budova stabilizovat. Obyvatelé jsou v náhradním ubytování.

Potrhané jsou střechy také v Liberci - Horním Hanychově. V jedné ulici vichřice poškodila sedm domů, tři z nich silně.

V Hradci Králové se polovina střechy domu v ulici Pod Zámečkem snesla na vedlejší přízemní domek, který celý zničila. Objekt obývalo 14 lidí, třináctiletého chlapce preventivně odvezla sanitka do nemocnice.

Kostel přišel o kopuli a věž
Jediný silný poryv větru shodil věž barokního kostela svatého Jiří v Dětřichově nad Bystřicí na Bruntálsku.

Vichr, Dětřichov nad Bystřicí Kopule kostela stojícího uprostřed malého hřbitova se zřítila před polednem a výška jedné z nejstarších církevních budov na Moravě se rázem snížila o deset metrů. Padající sutiny poničily hřbitovní zídku i úřední desky, řekl ČTK dětřichovský starosta Jan Beneš.

"Nikdo z nás to nečekal, byl to jednorázový poryv, odehrálo se to během několika minut. Nejdříve párkrát zahřmělo, pak se ta kopule nadzvedla a spadla. Neviděl jsem to, říkal mi to soused," popsal neštěstí starosta. Škodu na stavbě odhaduje na milion korun.

Kostel je ve vlastnictví římskokatolické církve a bohoslužby se v něm podle starosty konaly jen občas.

Noční liják rozvodnil řeky na Šumavě. Otava a Vydra dosáhly na horním toku stavu ohrožení. Dopoledne stouply také řeky na severu Čech. - více zde

O rána se zastavilo 40 železničních tratí
Velké komplikace přineslo počasí také Českým drahám. Od rána se podle mluvčího Ondřeje Kubaly zastavil provoz celkem na 40 tratích. Zpoždění dálkových vlaků na železniční síti se pohybovalo v řádech hodin.

Největší problémy způsobilo uzavření hlavní koridorové trati Kolín - Česká Třebová. Několik hodin tak nejezdily kvůli výpadku dodávky elektrické energie vlaky na hlavní trati mezi Prahou a Moravou. Trasu se podařilo zprůjezdnit až kolem 14. hodiny.

Vítr zastavil vlak přímo na frekventovaném železničním přejezdu v Dolní Cerekvi na Jihlavsku poté, co vyvrácené a zlámané stromy přerušily trolejové vedení. Vlaky zastavovaly v České Třebové a v Kolíně, některé nabraly i hodinové zpoždění. "Uvízla mezi nimi i pendolina nebo vlak SC Smetana do Vídně se zpožděním 60 minut," uvedl pro iDNES.cz mluvčí drah Ondřej Kubala.

Večer se nakonec podařilo zprovoznit všechny hlavní železniční tahy kromě tří dálkových tratí. Z Prahy do Českých Budějovic je v oblasti Votic a Heřmaniček zavedena náhradní autobusová doprava. Přestupovat na autobus musí také cestující na trati Plzeň - Cheb v úseku Kozolupy - Planá u Mariánských lázní. A stejný režim stále panuje na trase Havlíčkův Brod - Jihlava - Veselí nad Lužnicí, kde autobusy nahrazují vlaky mezi Veselím nad Lužnicí a Jarošovem nad Nežárkou.

Zastavena je také veškerá doprava na Slovensku v úseku Kúty - Bratislava. Celé dopoledne se také nejezdilo z Děčína do Drážďan a vlaky jedoucí z ČR do Berlína a Hamburku tak musely končit v Děčíně. Nejezdilo se ani do Vídně a soupravy končily v Břeclavi, protože na rakouském území bylo poškozeno trolejové vedení.

Do Prahy se nedostala tři letadla
Kvůli silnému větru se dnes do Prahy nedostala tři letadla. Šlo o lety z Mnichova, Hamburku a Amsterodamu. Stroj letící do Prahy z Madridu musel kvůli vichřici neplánovaně přistát v Drážďanech.

Kolem 15:00 nabírala letadla kvůli vichřici na odletech zhruba půlhodinová zpoždění. V 18:45 tento stav trval, zpoždění se však již netýkala všech letů, řekla ČTK mluvčí letiště Praha Eva Krejčí.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Monarchie je mrtvá, ať žije republika. Před 100 lety poprvé zasedl parlament

Karel Kramář vychází ze Sněmovny po ustavující schůzi Národního shromáždění....

Dne 14. listopadu 1918 bere Karel Kramář do ruky zvonec a zahajuje první zasedání prvního československého parlamentu,...

Za zaměstnání Vesecké navrhl žalobce pro Vitáskovou tři a půl roku vězení

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Tři a půl roku ve věznici s ostrahou navrhl jihlavský státní zástupce Kamil Špelda jako trest bývalé předsedkyni...

Najdete na iDNES.cz