Pavel Bělobrádek na Pražském hradě (4. května 2017).

Pavel Bělobrádek na Pražském hradě (4. května 2017). | foto: Dan Materna, MAFRA

Vicepremiér Bělobrádek se v červnu zúčastní sudetoněmeckého sjezdu

  • 265
Vicepremiér Pavel Bělobrádek se začátkem června zúčastní sudetoněmeckého sjezdu v Augsburgu. Půjde o zatím nejvýše postaveného českého politika, který tak učiní. Sudetoněmecké krajanské sdružení zastupuje zájmy Němců, kteří museli po druhé světové válce opustit Československo.

Hlavním cílem Bělobrádkovy účasti na sudetoněmeckém sjezdu je přispět k dalšímu pokroku ve smiřování mezi Čechy a sudetskými Němci.

S podobným poselstvím jel na sudetoněmecký sjezd loni i ministr kultury Daniel Herman (více čtěte zde). „Přijímám slova lítosti nad činy některých z vašich předků v minulosti. A vyslovuji hluboké politování z naší strany nad tím, co učinili před sedmi desetiletími někteří z našich předků a co narušilo naše staleté soužití,“ řekl tehdy ve svém projevu český ministr kultury.

Bělobrádkovo rozhodnutí uvítal ve středu šéf SL Bernd Posselt, podle něhož jde o odvážné znamení porozumění. „V srdci Evropy konečně znovu srůstá, co k sobě po staletí náleželo,“ napsal s tím, že chce v čele sudetoněmeckého sdružení pokračovat v reformním kurzu.

Bělobrádek na 68. sjezdu, který se uskuteční 3. a 4. června, stejně jako jeho vládní kolega Herman loni přednese projev. Nebude to poprvé, co v takovém prostředí sudetské Němce osloví. Už před dvěma lety český vicepremiér poslal video se svou zdravicí, kterou tehdy sjezd přivítal potleskem.

Vztahy mezi sudetskými Němci a českou vládou se v posledních letech výrazně zlepšily. Přispěla k tomu i skutečnost, že SL ze svých stanov vypustilo zmínku o usilování o vrácení majetku, který byl sudetským Němcům při poválečném odsunu z Československa zkonfiskován. Smířlivé kroky učinila také česká strana. Důležitý byl mimo jiné mnichovský projev tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS), v němž v roce 2013 vyjádřil lítost Česka za příkoří způsobená sudetským Němcům při vysídlení po druhé světové válce.

Z Československa bylo po skončení druhé světové války a více než šestileté nacistické okupaci odsunuto kolem tří milionů Němců.

Komunistům se Bělobrádkova účast nelíbí

Reakce českých politiků na Bělobrádkovu přítomnost na sjezdu se různily. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) podotkl, že vicepremiér nejede do Augsburgu jako zástupce vlády. „Pan Bělobrádek se účastní této akce jako předseda KDU-ČSL v rámci spolupráce s partnerskou CSU, nikoliv jako zástupce vlády,“ uvedl ministr. Šéf hnutí STAN Petr Gazdík nebo místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek vstřícný krok Bělobrádka schvalují.

„Je to v pořádku a má to smysl. Budoucnost je v komunikaci a v dialogu, na tom není nic špatného,“ uvedl Ženíšek. Sám sjezd navštívil v minulosti několikrát, je přesvědčen o tom, že díky lidem, kteří na sjezd sudetských Němců jezdili a mluvili o tom, že situaci a vzájemné vztahy by zlepšilo, kdyby nebyla překážka majetkových požadavků, je nyní dialog mnohem jednodušší a zaměřený do budoucna.

Za rozhodnutí navštívit sudetoněmecký sjezd kritizují Bělobrádka komunisté. „Považuji to za provokaci a ponížení českých obětí fašismu,“ napsal předseda KSČM Vojtěch Filip. „To, že ústavní špičky dosud nekomunikovaly přímo s těmito subjekty, mělo svůj důvod a může to jen rozjitřit atmosféru vzájemných vztahů Čechů a Němců,“ myslí si místopředseda komunistů Jiří Dolejš. ČTK napsal, že lidovci dávají podporou sdružení sudetských Němců, ke které ale nemají jasný ústavní mandát, a vyvolávají v době před volbami diskusi o tom, zda tato zahraničněpolitická pozice není sporná z pohledu českých zájmů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue