Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Více žen v politice, méně zbrojení? Výzkum z Texasu rovnici zboural

  7:13aktualizováno  7:13
Odvěké přesvědčení, že politika s větším zastoupením žen může být kultivovanější a ubude válek, nemusí tak docela platit. Dva výzkumníci z Texasu došli k závěru, že vyšší procento žen v zákonodárných orgánech sice odpovídá snížení rozpočtů na obranu, přítomnost žen ve vládě je ale zvyšuje.
Studie, zda ženy neovlivňují morálku bojových jednotek, známé nejsou. Existuje ale výzkum, který hodnotí vliv žen-političek. A nedá se říci, že by byly vždy „holubicemi“.

Studie, zda ženy neovlivňují morálku bojových jednotek, známé nejsou. Existuje ale výzkum, který hodnotí vliv žen-političek. A nedá se říci, že by byly vždy „holubicemi“. | foto: AP

Do studia chování dvaceti dvou demokratických zemí v letech 1970 až 2000 se pustili Michael T. Koch a Sarah A. Fultonová. Zkoumali výdaje na obranu a chování zemí v konfliktních situacích. Své výsledky teď prezentovali ve zvláštní studii. (celý text si můžete přečíst zde)

Výzkum zaměřili na třináct zemí NATO a devět dalších států včetně například Rakouska, Izraele, Japonska či Austrálie.

"Jednoprocentní nárůst v zastoupení žen v legislativní složce vede zhruba k 0,1procentnímu poklesu výdajů na obranu," uvedli Koch a Fultonová. V případě USA výpočet s daty z roku 2000 ukázal, že jednoprocentní nárůst počtu žen odpovídal úspoře 314 milionů dolarů na obranu, v případě Norska pak úspoře 3,34 milionu dolaru.

Efekt Thatcherová

Web ForeignPolicy.com hovoří v souvislosti s "jestřábicemi" v politice o "efektu Margaret Thatcherové" - podle bývalé britské premiérky, jež rázně odpověděla na argentinskou okupaci Falkland. Vyslala do jižního Atlantiku expediční sbor, který dobyl ostrovy zpět.

Thatcherová dokonce přinutila tehdejšího francouzského prezidenta Mitteranda, aby jí vydal hesla k argentinským protilodním střelám francouzské výroby. Pohrozila mu jaderným úderem na Buenos Aires.

Ve vládě se ale holubičí povaha žen podle studie příliš neprojevuje, ba naopak. Model založený na číslech z roku 2000 uvádí, že s větším počtem žen ve vrcholné exekutivě se pojí i statisticky měřitelný nárůst obranných výdajů a větší ochota řešit konflikty silou.

"Potvrzuje to naše očekávání, že ženské ministryně obrany bývají většími 'jestřáby' než jejich mužští kolegové," uvedli autoři studie.

Ženy se musí víc snažit

Roli může hrát hned několik faktorů. Například do zákonodárných sborů vysílají své zástupce voliči, zatímco členy vlád vybírají premiéři. A ženy se prostě musí více snažit.

"Ve srovnání s kolegyněmi ze zákonodárných sborů působí ministryně ve více maskulinní vrstvě vedoucích pozic. To je může vést k přehnaně 'jestřábímu' chování v zahraniční politice ve snaze rozbít genderový stereotyp ženy jako té slabší a pasivní," uvádí studie.

Autoři ovšem sami upozorňují, že vysvětlení může být prostší. Je totiž také možné, že s poklesem rizik (a tedy se snížením nákladů na zbrojení) se do zákonodárných sborů dostalo více žen. "Během zvýšeného rizika pro národní bezpečnost je pro ženy těžší uspět ve volbách, protože voliči preferují spíše muže," uvádějí.

Parkanová pokles výdajů zastavila. Ale nebyla jediná

Česká republika není pro data ze studie srovnatelnou zemí. Po značnou část časového rozpětí výzkumu byl přístup k armádě výrazně jiný než v demokratických zemích - spoléhalo se na masovost a podřízenost Sovětskému svazu. Ta byla absolutní, republika žádnou vlastní politiku v konfliktních situacích ani mít nemohla.

V novodobé historii byla jedinou ženou v čele ministerstva obrany Vlasta Parkanová. Ta sice dokázala dočasně pozastavit pozvolný pokles výdajů na obranu (v roce 2009 to bylo 1,43 % HDP ve srovnání s 1,35 % o rok dříve), za posledních osmnáct let se ale klesající křivka nákladů na obranu dočkala i několika dalších dočasných vzepětí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Belgie přišla o hvězdné nebe. Světelný smog přiživuje energetická lobby

Snímek z Mezinárodní vesmírné stanice pořídil astronaut Thomas Pesquet. Vlevo...

Světelné znečištění trápí většinu států po celém světě. Nejhůře je na tom Belgie, kde na většině míst jede pouliční...

Víc peněz pro oběti teroristických útoků, žádá zmocněnec německé vlády

Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila vánoční trhy na náměstí...

Zmocněnec německé vlády pro oběti loňského teroristického útoku na vánoční trhy v Berlíně Kurt Beck požaduje výrazně...

Jaderné testy v KLDR narušily strukturu hornin, hrozí zhroucení celé hory

Jihokorejská televize oznamuje zemětřesení v KLDR (23. září 2017).

V oblasti severokorejské jaderné střelnice v Pchunggje-ri zaznamenali o víkendu geologové dva nové otřesy. KLDR zde...Najdete na iDNES.cz