Sjezd KSČM v Praze

Sjezd KSČM v Praze | foto:  Petr Topič, MAFRA

Více zdaňme cizí firmy i oligarchy a pryč z NATO, odhlasovali komunisté

  • 409
Více zdanit cizí firmy působící v Česku a lidi, jako je ministr financí a šéf ANO Andrej Babiše chtějí komunisté. „Trváme na progresivním zdanění zisků především nadnárodních korporací a oligarchů,“ napsali si do programového dokumentu Devět priorit IX. sjezdu KSČM, který schválili v neděli v Praze.

Už v první den sjezdu se komunistické špičky trefovaly do Babiše. „Co víc je tématem radikální levice než rozkládání veřejných financí? Je normální, že by z toho profitoval miliardářův fanklub?“ ptal se nový místopředseda strany Josef Skála v narážce na Babiše. (více o volbě vedení KSČM zde)

Komunisté se v programovém dokumentu jasně přihlásili k tomu, jakou formu vlastnictví upřednostňují. Napsali sice, že respektují rovnost všech forem vlastnictví, jasně však do textu zdůraznili: „Budoucnost ale vidíme ve společenském vlastnictví výrobních prostředků.“

Píší také, že chtějí znemožnění vzájemného prorůstání moci ekonomické, politické a mediální. V souvislosti s církevními restitucemi komunisté mluví o zákonné nápravě jejich majetkových dopadů a prosazení urychlené odluky církve od státu.

„Budeme usilovat o vystoupení z paktu NATO,“ slibují v textu komunisté. Strana chce prosazovat také stažení českých vojáků ze zahraničních misí.

Požadují také důsledné omezení ekonomické migrace. „Uprchlická krize je důsledkem účelového vměšování do vývoje rozvojových zemí a účet musí hradit především vlastníci - agresoři,“ deklaruje KSČM.

Odhlasovali si taky, že socialismus neselhal

Programové dokumenty komunisté na sjezdu schválili, stejně jako „Informaci o analýze období před rokem 1989“, ve které komunisté hájí režim od února 1948 do listopadu 1989.

„Neselhal socialismus, jen uskutečňovaný model nezískal dostatečný prostor pro vlastní rozvoj a řešení společenských problémů,“ tvrdí strana. Události listopadu 1989 byly podle komunistů způsobeny důsledkem dlouhodobě opomíjených a neřešených zásadních rozporů ve společnosti, rozvratem způsobeným nezvládnutou změnou v SSSR a umocněny vnější a vnitřní ideologickou a ekonomickou diverzí. (více zde)

Komunisté ztrácejí tři tisíce členů ročně...

Strana se potýká s poklesem členské základny. Počet členů KSČM klesl loni na 42 994 a od roku 2012 jich ubylo zhruba deset tisíc. Ročně strana přichází o víc než 3 tisíce členů.

„U některých příchozích přetrvávají obavy ze ztráty zaměstnání, nechuť angažovat se v politických stranách a přiznat si musíme i problémy v soužití mladých se staršími členy strany,“ píší komunisté ve svých dokumentech pro sjezd, na kterém předseda Vojtěch Filip odrazil snahu konzervativního křídla strany nahradit ho Josefem Skálou.

Ohledně spolupráce s vládními stranami v parlamentu, s nimiž komunisté občas při důležitých jednáních hlasují, Filip na otázku iDNES.cz odvětil: „Těžko po nás někdo může chtít, abychom nehlasovali třeba pro zákon o obecném referedu.“ Důležité pro něj je, co je předloženo a ne kdo to předkládá. A k perspektivě další spolupráce s ČSSD a ANO obecně řekl: „Pro KSČM platí, že je připravena spolupracovat s těmi, kdo chtějí něco udělat pro občany České republiky.“

Do kampaně před krajskými a senátními volbami chtějí komunisté vložit maximálně 30 milionů korun. Cílem strany je výhra minimálně ve dvou krajích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video