Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Více než 1000 muslimů bránilo vlastními těly synagogu v Oslu

  20:48aktualizováno  20:48
Na znamení solidarity s židovskou obcí vytvořilo více než 1000 muslimů lidský řetěz míru kolem synagogy v Oslu. Účastníci akce poskytli symbolickou ochranu místní židovské komunitě a reagovali tak na teroristické útoky v Kodani. Po boku jim stanuli také místní židovští vůdci.

„Myslíme si, že po teroristických útocích v Kodani je ten správný čas pro nás muslimy, abychom odsoudili pronásledování Židů, které se děje,“ řekla norské televizi NRK jedna z organizátorek akce 17letá Hajrah Arshadová. Účastníci lidského řetězu provolávali hesla jako „Ne antisemitismu, ne islamofobii“.

Fotogalerie

„Je jedinečné, že se muslimové takovou měrou postavili proti antisemitismu. Naplňuje nás to nadějí, zvlášť v tomto případě, kdy se jedná o hnutí mladých muslimů,“ řekl agentuře AFP představitel norské židovské komunity Ervin Kohn. Podle něj by se měl zbytek světa dívat na příklad Norska.

Akce se uskutečnila jako protest proti činu Omara El-Husseina, dánského potomka palestinských přistěhovalců, který o uplynulém víkendu zaútočil na kodaňskou synagogu a před tím na kavárnu, kde se konala debata o svobodě projevu. Při útocích zahynuli dva lidé, nakonec El-Husseina policisté zastřelili (více zde).

„Na světě je mnohem více těch, kteří šíří mír, než těch, kteří šíří válku. Stále existuje naděje pro lidskost, mír a lásku jdoucí přes všechny náboženské rozdíly,“ pronesl v sobotu ke shromážděným muslimům další z organizátorů Zeeshan Abdullah.

Jeden z organizátorů Bartho Assidiq si myslí, že muslimové díky akci v Oslu ukázali, že zastávají svobodu projevu, svobodu náboženského vyznání a že se dovedou postavit za druhé.

„Tohle je nejlepší odpověď na polarizaci názorů, které jsme svědky po útocích ve Francii a v Dánsku,“ dodal Assidiq.

Akce probíhala za silného dohledu policie. Na budovách kolem synagogy byli odstřelovači. K žádnému incidentu však nedošlo. „Vše proběhlo v klidu, jak jsme předpokládali. Neměli jsme důvod očekávat potíže, ale přesto jsme byli připravení,“ prohlásil policejní ředitel Steiner Hausvik podle listu The Local. Podle něj na pořádek dohlíželo celkem 1300 policistů.

21.února 2015 v 21:40, příspěvek archivován: 21.února 2015 v 21:45

Oslo Muslims’ 'ring of peace’ event at synagogue seems a phenomenal success http://t.co/fJuWrZcLgn #ringofpeaceoslo pic.twitter.com/KwMPcwznOp

Židovská komunita v Norsku je jednou z nejmenších v Evropě, tvoří ji asi tisícovka lidí. Naopak počet muslimů je ve zhruba pětimilionovém Norsku odhadován až na 200.000 lidí, drtivou většinu muslimů tvoří přistěhovalci a jejich potomci.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz