Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VFN: sto let staré budovy i moderní pracoviště

  12:05aktualizováno  12:05
Praha - Více než dvě stě let staré budovy - i to je Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Staré budovy proto pacientům nemohou nabídnout to nejmodernější prostředí. Nemocnice se nyní sice postupně rekonstruuje, ale potřebovala by ještě několik miliard korun, aby komplex dosáhl optimálního stavu. Přesto tato nemocnice nabízí několik unikátních pracovišť.

Mezi specializovaná oddělení patří například kardiocentrum. K dispozici je zde čtyřiasedmdesát lůžek, mají zde také akutní program infarktu myokardu. Některé typy vyšetření dělají v celé republice pouze zde.

Nemocnice se také chlubí odběrovým centrem, které téměř nepřipomíná nemocniční prostředí. Klient zde dostane číslo jako na poště, pak je usazen či položen do pohodlného křesla a bezbolestně a bez stresu mu zdejší sestřičky odeberou krev.

Nejmodernější a nejkomplexnější v republice je také Centrum diagnostiky chorob prsu. Přednosta kliniky Jan Daneš uvedl, že o ženu je zde postaráno od první preventivní prohlídky až po případnou následnou onkologickou péči. Pojišťovna však zatím preventivní prohlídky nehradí, a tak si klientka za mamografii zaplatí 480 korun.

Unikátní je také Ústav dědičných a metabolických poruch, toxikolo gické a soudní laboratoře, toxikologické informační středisko, laboratoř dopingové kontroly, která je jediným mezinárodně akreditovaným pracovištěm. Této pocty se dostalo také místní lékárně.

Všeobecná fakultní nemocnice na Karlově náměstí v číslech

počet zaměstnanců                4.195
počet lékařů                              656
počet sester                           2.146
průměrný počet lůžek             1.933
z toho:
interna                                       387
chirurgie                                      89
gynekologie                               149
novorozenecké                          110
psychiatrie                                 246
počet ošetřovacích dnů      491.579
počet hospitalizovaných       50.738

Ministerstvo zdravotnictví dále mezi priority specializované péče této nemocnice řadí onkologické centrum, metabolické centrum, první chirurgickou kliniku s centrem úrazové chirurgie, psychiatrickou kliniku s celostátním významem léčby závislostí a stomatochirurgii.

Nemocnice zavedla také jednou týdně on-line diskusi s lékaři. Každý čtvrtek od 12 do 14 hodin na internetové adrese www.lekarna.cz tak zájemci mohou získat informace k předem avizovanému tématu. Podle ředitele Martina Holcáta chtějí informovanost ještě více rozšířit a zavést v lékárně centrum, kde budou moci lidé získat informace i osobně.

K dalším službám pro pacienty patří podle asistentky ředitele Šárky Snížkové také donáška novin na pokoj a možnost nákupu v areálu. V nemocnici je i bufet a nově vybudovaná restaurace s opravdu lidovými cenami. Pivo zde přijde na 12,50, hotová jídla stojí kolem padesáti korun, minutky jen o málo více.

Nabídka nadstandardních pokojů a další péče ve VFN je zatím pouze střídmá. K dispozici je jen několik jednolůžkových pokojů s vybavením za 500 až 1000 korun denně. Zaplatit si je možno také rehabilitaci.

Máme výborné odborníky, tvrdí ředitel
Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice MUDr. Martin Holcát zná tuto nemocnici dokonale. Začínal zde totiž jako sanitář. Pak vystudoval medicínu, nastoupil jako lékař a skončil na postu nejvyšším.

Co byste řekl o nemocnici potencionálnímu pacientovi?
Jsme nejstarší nemocnice, která bohužel ne vždy poskytne ten nejlepší komfort. Ve většině oborů ale můžeme nabídnout jedny z nejlepších odborníků.

Které vaše kliniky považujete za světově špičkové?
Neřeknu, že všechny. Některá oddělení jsme také ztratili, byla odstěhována do Motola. Třeba ORL, chirurgie, ortopedie. Ale považujeme si kardiologii, neonatologii a péči o novorozence, všechny interny, neurologii, onkologii a hematoonkologii a určitě urologii.

Vaše budovy už něco pamatují, jak bojujete s jejich stárnutím?
Jsou nemocnice, které si řekly o miliardy, my ne. Ale místa, která jsme již rekonstruovali, jsou pro pacienty příjemnější než v mladších nemocnicích. Navíc tam existuje genius loci - duch místa. Opravujeme postupně při dost malých státních dotacích.

Jaké jsou pro vás do budoucna priority ve službách pacientům?
Chceme zvýšit nabídku nadstandardu. Problém je s jídlem především u některých zdravých pacientů, třeba maminek. Systematicky je ale těžké zařadit do nabídky třeba biftek za příplatek. Pracujeme také na humanizaci pokojů. Ve starých budovách to není úplně ono. Chceme předělat třeba sociální zařízení a podobně. Výrazně chceme zlepšit také informovanost. Aby měl pacient větší šanci dozvědět se, co se s ním bude dít. Lékaři na to nemají čas. Chceme také omezit počet dnů, které zde pacient pobývá, zrychlit vyšetřování a přejít na péči ve stacionářích. Velkou slabinou nemocnic jsou čekací doby. Je tedy třeba zlepšit objednací systém. Bohužel díky systému plateb pojišťovnou je pro nás nyní výhodnější pacienta na den hospitalizovat, než ho ošetřit ambulantně.

Jak řešíte problém krádeží, na které jste si hodně stěžoval?
Tento problém je veliký. V centrální budově je sice sejf, ale pacienti ho nevyužívají. Chceme zavést menší schránky i kamerový systém. Potýkáme se hlavně s malými krádežemi pacientů i zaměstnanců. Mizí baterie, záchodové mísy, je to hrůza. Problém je těžko řešitelný. Pacienti navíc mnoho riskují a nosí si s sebou zlaté řetězy, které navíc vadí i při vyšetřeních.

Čeho chcete jako ředitel nemocnice dosáhnout?
Každý má krédo být nejlepší. Naše nemocnice s sebou nese navíc heslo, které si můžete přečíst i v průčelí nemocnice "Zdravý nemocný". Co víc bychom si mohli přát, než každého vyléčit. Naše vize je být nejúspěšnější nejen v léčbě, i když ta je prioritní. My, jako fakultní nemocnice, ale chceme být dobří i ve výuce. Zabýváme se také vědou a výzkumem - to je otázka úspěšnosti a prestiže.


Centrum diagnostiky chorob prsu ve VFN je nejmodernějším a nejkomplexnějším pracovištěm svého druhu v České republice. (16. listopadu 2001)

Kardiocentrum ve Všeobecné fakultní nemocnici patří k nejléoe vybaveným v České republice. Některá vyšetření a zákroky se dokonce provádějí pouze zde. (16. listopadu 2001)

Tým lékařů interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice prohlíží snímky ze sonografu. (16. listopadu 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...Najdete na iDNES.cz