Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věznice se dostaly pod nadvládu ruských mafií

  0:01aktualizováno  0:01
V tuzemských věznicích vládnou ruské mafie. Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová varuje, že je jen otázka času, kdy se stane něco skutečně vážného. Jen namátkou: řediteli věznice v Oráčově na Rakovnicku vyhrožovali vězni fyzickou likvidací, do autobusu eskortujícího vězně po dálnici mezi Prahou a Brnem najížděl neznámý vůz a jednoho dozorce přišla vydírat ukrajinská mafie až domů.

"Problém věznic vidím jako časovanou bombu. Není normální, když v českých věznicích vládnou ruské mafie," varuje Marie Benešová. Státní zástupci získali teprve nedávno pravomoci, které umožňují dohlížet na dodržování zákonů ve věznicích. Když si nově získané poznatky vyhodnotili, byli zděšeni.

"Je třeba vymyslet takový systém, aby naše věznice neovládaly rusky mluvící gangy, aby byly bezpečné a aby výkon trestu probíhal tak, jak má," říká Benešová. Každý osmý vězeň je cizinec a téměř polovinu z nich tvoří Ukrajinci, Rusové a Vietnamci.

Ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová tvrdí, že vzpoura nehrozí: "Vyloučit nelze nikdy nic, ale ubezpečuji veřejnost, že není ohrožena vězeňskou vzpourou, situace je pod kontrolou." Připouští však, že hrozba ruskojazyčných mafií existuje. Řada odsouzených z bývalého SSSR prošla totiž speciálním vojenským výcvikem nebo má zkušenosti z bojů a válek. 

Vězeňská služba vede boj s mafiemi
Je to neviditelná a tvrdá válka, která se rozpoutala v českých věznicích. A špičky tuzemské justice i Vězeňské služby rozhodly, že je nejvyšší čas ještě přitvrdit: s Vězeňskou službou už spolupracuje Bezpečnostní a informační služba (BIS) a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. A na boj proti vězeňským mafiím od minulého týdne má dohlížet speciální komise složená ze zástupců dvou ministerstev a několika institucí.

Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský už prohlásil, že problém věznic bude prvním, který začne řešit ve svém novém úřadu. "Potkala jsem hocha, kterého jsem kdysi jako advokátka zastupovala, a on mi líčil, že ve věznici na Borech za peníze bylo možné získat cokoli. Mobil, drogy, sex i alkohol," říká nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, která iniciovala vznik meziresortní komise pro boj proti vězeňským mafiím.

Závažné případy z českých věznic:

• jaro 2002 - vězni ve věznici Oráčov na Rakovnicku vyhrožovali řediteli věznice fyzickou likvidací 
11. července 2002 - vězeň napadl dva dozorce ve věznici v Horním Slavkově a lehce je zranil. Dozorci ho přemohli a zavřeli v cele 
4. července 2002 - dva vězni utekli z nestřežených pracovišť v Kladně a Oráčově na Rakovnicku 
červen 2002 - do vinařické věznice se z vycházky nevrátil Josef Vrabec odsouzený za organizaci nájemné vraždy 
13. května 2002 - z pouchovské věznice utekli dva vězni  

Jejím členem je i zástupce kanceláře ombudsmana Martin Ondráček. Ten upozorňuje, že na veřejného ochránce práv se v poslední době celkem ve čtyřech případech obrátili pozůstalí s tím, aby Motejlův úřad prošetřil, za jakých okolností zemřel jejich příbuzný ve vězení.

Ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová si uvědomuje především hrozbu cizojazyčných mafií. Připomíná loňskou akci Vězeňské služby a policie, která zabránila vzpouře vězňů v několika věznicích. "Akce se zúčastnilo 824 příslušníků Vězeňské služby a 400 policistů. Dokázala schopnost poradit si s novým fenoménem v českých věznicích, a to s organizovaným zločinem," říká Meclová.

Za největší riziko považuje ona i další experti hrozbu ze strany cizinců ze zemí bývalého Sovětského svazu. Často se jedná o bývalé vojáky, perfektně vycvičené. Tyto skupiny mají snahu se organizovat, a to samozřejmě po svém: mají vlastní zvyky, vlastní pravidla.

Zatím však není zcela jasné, jak do budoucna zabránit, aby mezi dozorce pronikali lidé z podsvětí a navazovali s nimi kontakty, nebo je vydírali. Zatímco Nejvyšší státní zastupitelství zvažuje možnost, aby dozorci rotovali - tedy přemísťovali se z jednoho místa na jiné, aby si nikde nedokázali vytvořit trvalé vazby, podle vedení Vězeňské služby je tento model v praxi nerealizovatelný.

"O rotování dozorců můžeme hovořit pouze v souvislosti s rotováním v jedné věznici, kdy náročná práce v určitém úseku vyžaduje z bezpečnostních důvodů změnu. Na rotování zaměstnanců mezi věznicemi nejsou v České republice vytvořeny podmínky, které by vycházely vstříc vytváření nutného zázemí pracovníka," uvádí Meclová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

VIDEO: Řidič pod vlivem alkoholu i marihuany ujížděl hlídce a havaroval

Ujíždění opilého mladíka skončilo na kruhovém objezdu

Zběsilou honičku zažili policisté ve Zlíně. Ujížděl jim řidič, u něhož později zjistili požití alkoholu i marihuany....

Ponaučil jsem se, říká školák, do kterého v Brně narazila tramvaj

Je to ponaučení, říká mladík, kterého srazila tramvaj

Jezdí závodně na motorkách, popularitu ale třináctiletý student brněnského gymnázia Vídeňská získal úplně jinak. Před...

Exšéf strážníků centra Prahy dostal pokutu dvacet tisíc, spor žene k soudu

Ředitel městské policie Prahy 1 Miroslav Stejskal v diskusním pořadu Rozstřel.

V případu dnes již bývalého ředitele Městské policie Praha 1 Miroslava Stejskala, který čelí obžalobě ze zneužití...Najdete na iDNES.cz