Věznice jsou plné a nepřijímají nové vězně

- Generální ředitelka Vězeňské služby Kamila Meclová ve středu rozhodla, že věznice nebudou dočasně přijímat vězně odsouzené za méně závažné trestné činy. "To, že jsou vězení přeplněná, se ví dávno. Nyní je ale situace opravdu kritická. Proto tohle zcela mimořádné a dočasné opatření. Chceme prostě zpomalit přísun nových vězňů a nabrat dech," řekl první náměstek služby Bohuslav Burkiewicz.

Podle něho není zatím možné odhadnout, jak dlouho bude "stop stav" platit. "Nemělo by se to určitě počítat na roky, ale přesný termín neznám," dodal.

Do vězení nebudou moci nastoupit ti, kterým soudy vyměřily nepodmíněné tresty do dvou let. "V žádném případě se ale nikdo nemůže spoléhat na to, že se trestu vyhne. Pouze se mu nástup o něco odloží," zdůraznil náměstek.

Státní zástupce Miroslav Antl je rozhodnutím Vězeňské služby pobouřen. "Trest má mít přece mimo jiné preventivní účinek. Pachatel by měl být rychle odsouzen a stejně tak rychle potrestán. Tenhle krok však tuto základní zásadu totálně popírá," míní státní zástupce.

Věznice nelze zavřít, míní experti
Někteří experti rozhodnutí generální ředitelky Vězeňské služby Kamily Meclové považují za nepochopitelné. "V době, kdy se snažíme prosadit zrychlení trestního procesu, se mi toto opatření zdá naprosto šílené. My přece musíme mít zájem, aby si viník odpykal svůj trest co nejdřív, jedině tak má smysl. Namísto toho on teď přijde do vězení a oni mu řeknou: Bohužel, máme plno. To je nemyslitelné," uvedl místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera.

Státní zástupce Miroslav Antl varuje, že někteří potenciální zločinci budou spoléhat na to, že se jim trest úplně vyhne. "Znám uvažování některých lidí. Oni na to budou stoprocentně hřešit, když zjistí, že stát je není schopen potrestat," míní Antl. Naopak zklamáni budou podle Antla ti, kdo si sami budou chtít trest co nejdřív odpykat a pak se vrátit do normálního života. "Ti mají prostě smůlu," řekl státní zástupce.

Ve vězení to nyní bude vypadat zhruba takto: člověk, který dostal maximálně dvouletý trest, se sice dostaví do věznice s rozhodnutím o nástupu trestu, ale tam mu příchod pouze potvrdí a pošlou jej domů. "Až v momentě, kdy to kapacita věznic umožní, budou tito odsouzení opakovaně předvoláni k nástupu trestu," konstatoval mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Voráček. O tomto rozhodnutí vedení Vězeňské služby, které má pomoci okamžitě řešit kritickou situaci ve vězeních, podle něj ví i ministr spravedlnosti Otakar Motejl. "Nechal generální ředitelce volné ruce," vysvětlil Voráček. Ministr však zároveň chce, aby ředitelé jednotlivých věznic častěji než dosud využívali možnosti navrhovat podmínečné propuštění z výkonu trestu.

První náměstek generální ředitelky Bohuslav Burkiewicz upozornil, že opatření se týká pouze lidí, kteří by v zahraničí nebyli vůbec odsouzeni k nepodmíněnému trestu. "Jde především o trestné činy, které spíš hraničí s přestupky, lze za ně ukládat alternativní tresty, ale soudy tuto možnost nevyužívají," míní náměstek.

Místopředseda Nejvyššího soudu Kučera však oponuje a tvrdí, že soudy nemohou soudit podle toho, jestli jsou nebo nejsou plné věznice. "Tento argument naprosto odmítám. Bohužel, v tomto případě nezbývá než stavět nová vězení."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video