Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vězni stáli na hlasování frontu

  11:56aktualizováno  11:56
Rýnovice - Na chodbě rýnovické věznice se v pátek vytvořila dlouhá fronta na referendum. Ne všichni z čtyř set třiceti tří vězňů však tuto možnost využili. "Budu hlasovat pro vstup do unie, jsem zvědavý, co z toho jednou bude," řekl pětatřicetiletý Robert Lancouch, který si odpykává trest za krádež.

"Ale myslím si, že informace o unii nebyly úplné. Nemluvilo se moc o tom, co by se vlastně stalo, kdybychom se do unie nedostali. Možná to někdo někde řekl, ale já přístup k internetu nemám, a tak je možné, že se ke mně všechny informace nedostaly," dodal Lancouch.

To, že by odsouzení o svém přístupu k referendu na celách mluvili, Lancouch popřel. "Nebavili jsme se o tom, proč? Ať se každý rozhodne, jak chce. Je to každého věc. Já nebudu nikoho ovlivňovat."

Sedmačtyřicetiletý Jan Novotný stál opodál. Do vězení se dostal za těžké ublížení na zdraví. Původně desetiletý trest mu nakonec zkrátili na šest a půl roku. I Novotný krátce po třetí hodině odpolední čekal na chodbě, až na něj přijde řada.

"Já jsem pro," řekl bezprostředně před vstupem do volební místnosti Novotný.

"Dříve jsem jezdil hodně po Evropě. Hodně zemí znám. Já nepotřebuji peníze. Chci svobodu. Nemyslím tím jenom to, že chci být venku z vězení. I pak chci svobodu. Potřebuji ji k životu. Proto chci, abychom vstoupili do unie," podotkl vězeň.

Odsouzení hlasovali rychle. Hlasovací lístek upravili nikoli za provizorní zástěnou, ale za shrnovacími koženkovými dveřmi. Pak ho vhodili do urny.

"K referendu sice potřebují doklady, ale v ruce je nemají," poznamenala zapisovatelka komise Radka Šilhánová. "Jsou ve spisech, takže podobu můžeme dobře porovnat."

Hlasování se tu odehrálo bez jakýchkoli zádrhelů.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Najdete na iDNES.cz