Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zavřít ho, až zčerná? To nefunguje, říká hlavní vězeňský psycholog Jiřička

  10:27
V České republice je vězněných přes jednadvacet tisíc lidí. V drtivé většině jsou to muži, kterých za mřížemi najdeme přes devatenáct a půl tisíce. Resocializace a návrat k normálnímu životu jsou složité. Pomocnou ruku nabízí například psycholog. „Nejsme na práci sami, jsme tým,“ říká hlavní psycholog Vězeňské služby Václav Jiřička.
Hlavní psycholog Vězeňské služby Václav Jiřička (17. 2. 2016)

Hlavní psycholog Vězeňské služby Václav Jiřička (17. 2. 2016) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jak v Česku systém resocializace funguje? Docházejí vězni pravidelně k psychologovi?
Systém resocializace rozhodně nestojí pouze na jedné profesi, třeba na psychologovi, to by bylo málo. Jsou do něj svým dílem zapojeni všichni příslušníci a zaměstnanci pracující v oddělení výkonu trestu. Jedni se starají víc o dodržování režimu, druzí o to, aby nad sebou vězeň přemýšlel. Psycholog je součástí týmu, který se stará o plnění takzvaného programu zacházení ze strany odsouzených. 

Václav Jiřička

Vystudoval klinickou a forenzní psychologii na německé Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg. Pracoval v Austrálii v psychiatrických zařízeních a hospicech. Po návratu nastoupil jako psycholog do Vazební věznice Liberec. 

Od roku 2008 až dosud je v této věznici odborným garantem oddělení pro odsouzené s poruchou osobnosti a vede terapeutický program pro násilníky. Od stejného roku je s dvouletou přestávkou i hlavním psychologem Vězeňské služby České republiky. Na Univerzitě Karlově obhájil dizertační práci, která se zabývala efektivitou terapie s odsouzenými pachateli násilí. 

V rámci mise Evropské unie trénoval v letech 2011 až 2012 penitenciární experty v Bagdádu, Basře a Irbílu. Podílel se na přípravě doporučení Výboru ministrů Rady Evropy k zacházení s nebezpečnými pachateli. Je soudním znalcem a výkonným předsedou Asociace forenzních psychologů Čech, Moravy a Slezska.

To si můžou vybrat, nebo je povinný?
Program je pro každého vězně povinný, ale zároveň je každému šitý na míru. Základem je, aby pokud možno každý vězeň pracoval, abychom mu pomáhali udržovat vztahy s rodinou, aby se připravoval na zaměstnání po propuštění a abychom ho přiměli přemýšlet o tom, proč udělal, co udělal. Tyto věci podstatně snižují riziko dalšího selhání po propuštění. Jsou však skupiny vězňů, kde je potřeba silnější kalibr, třeba pachatelé násilí. Tam si odsouzené „berou do parády“ psychologové a terapeuti intenzivněji.

Kdy mohou vězni psychologa navštívit, nebo jeho pomoc využít?
Vězni mohou hovořit s psychologem, kdykoliv o to požádají. Mohou se setkávat i pravidelně, ale děje se to nejčastěji v rámci resocializačních programů, které jsem popisoval. Vězňů je téměř 22 tisíc, psychologů bohužel asi jen 150.

Je možné, aby člověku pobyt ve vězení výrazněji změnil styl přemýšlení a chování? Aby se výrazněji změnil jako osobnost?
Chování a osobnost jsou trochu rozdílné věci. Změnit člověku osobnost, to by byla asi moc velká ambice, možná trochu i sociální inženýrství – naším cílem není předělat člověka, ale dovést ho k sebepoznání a sebeovládání. Změna k beztrestnému chování však možná je. Ale daří se jen v některých oblastech a není jednoduchá. 

GRAF: Členění odsouzených mužů dle počtu již vykonaných trestů za rok 2017

V čem je změna složitá?
Představte si, že máte před sebou člověka, kterého matka ještě před narozením vůbec nechtěla, otec byl alkoholik a násilník a brzy od rodiny odešel, vychovávala ho ulice, protloukal se, jak uměl. Zní to jako klišé a někdo by mne podezíral, že se snažím vzbudit lítost. Ale fakt je, že většina vězněné populace jsou lidé s mnoha defekty a poruchami. A teď s nimi pracujte! Leckdo by řekl „zavřete ho, až zčerná“, nebo „tvrdá práce o chlebu a vodě“. To jsou představy z doby kamenné, které navíc nikdy nefungovaly a nefungují. 

Proč nefungují?
Chce to práci. Jeden můj blízký kolega, terapeut Zdeněk Bořil, přišel s takovým příměrem – když se vám rozbije auto, také ho zavřete do garáže, až zčerná, a pak s ním po pěti letech slavnostně vyjedete na dovolenou? To asi ne. Takže my spravujeme součástku po součástce. Je to namáhavé, ale nějaké výsledky jsou.

Ve vězení jste možná za borce, ale venku je to jiné

Mají vězni z návratu do běžného života strach?
Obecně je málokterý vězeň rád zavřený, ale je pravda, že před propuštěním si vězni častěji volají psychologa, jsou nervózní, v tenzi. Jednou jsme měli v terapii člověka, který ve vězení platil za takového toho „kinga“, „krále“. Seděl už mnoho let a vydobyl si výsadní postavení mezi ostatními. Ale už nechtěl sedět a začal být k sobě poctivý. Měsíc před propuštěním mu začalo být špatně, nemohl spát ani jíst, třásl se po celém těle. Zjistil, že s ním cloumá strach: zatímco ve vězení byl Pan Někdo, na svobodě bude nula. Nebude mít bydlení, práci, nikoho blízkého. Kam půjde? Jak začne? 

Byl pro vás výjimkou, nebo je to mezi vězni běžné?
Myslím, že podobné pocity zakouší hodně vězňů, ale jen málokdo to přizná. Mám přítele, jednoho holandského ředitele věznice, který otvíral už několik věznic. Před otevřením věznice vždy nechal část personálu dvě noci přespat ve vězení, v celách. Jednou šli po takovém pobytu společně na kafe, aby si popovídali, o tom, co prožili. Byl liják. Přesto všichni stáli deset minut před dveřmi kavárny a čekali, až jim někdo otevře, než někomu došlo, že si mohou otevřít sami. Po dvou dnech dobrovolného vězení!

GRAF: Členění odsouzených žen dle počtu již vykonaných trestů za rok 2017

Jste v kontaktu s vězni, kteří věznici opustí? Vyhledávají pomoc psychologa i po propuštění?
V kontaktu s nimi moc nejsem, je to spíše výjimečné. Když někdo napíše, je to buď proto, aby se pochlubil, nebo aby požádal o pomoc. Občas někdo poděkuje. Nejsou to však dlouhodobé vztahy. Vězeňští psychologové se ani nemohou věnovat propuštěným. Pokud se na nás někdo obrátí, spíše takového člověka nasměrujeme do civilních zařízení, neziskových organizací a podobně.

Pamatujete si ze své praxe někoho, kdo po odchodu z vězení zcela změnil přístup k životu?
Otázka je, co znamená „zcela“. Pracuji s násilníky, a tam je úspěšnost poměrně vysoká – absolventi našeho programu pro násilníky dlouhodobě recidivují asi jen ve 20 procentech, zatímco jinde to bývá i trojnásobek. „Zásadní“ pro ně je, že se usmíří s rodinou, že jsou schopni přijímat pomoc, najít si bydlení, zaměstnání, vzdát se takzvaných kamarádů, s kterými je pojily jen drogy nebo poflakování. Jakmile se jim alespoň něco z toho podaří a začnou si vážit sami sebe, je napůl vyhráno. 

Jak dlouho taková změna trvá?
Ta změna bývá spíš postupná, je to takové klopýtavé vstávání. Ale ano, zažil jsem i pár případů, kdy takový člověk udělal tlustou čáru za minulostí a začal úplně jinak. Někteří se pak dokonce rozhodli pomáhat druhým lidem, stali se třeba pečovateli. A myslím, že to dělají lépe než kdokoliv jiný, protože vědí, jak se cítí člověk odkázaný na druhé.

Mají vězni  pocit nějakého dluhu, který by měli společnosti splácet? Mohla například minulost pana Miloslava Černého hrát roli v tom, že vyčistil graffiti na Karlově mostě tajně a bez povolení? 
O této kauze mám opravdu jen minimum informací a nemohu ji komentovat. Obecně má podle mého názoru většina propuštěných plné ruce práce sama se sebou, nemají sílu řešit nějaký dluh vůči společnosti. Když už nějaký takový případ nastane, bývá to spojeno spíše s tím, že takový člověk nalezne smysl v tom, co dělá, cítí v tom uspokojení, cítí se díky tomu sám hodnotný a užitečný. A to je neméně ušlechtilé. My sami, kteří jsme nikdy ve vězení nebyli zavření, se někdy stylizujeme do lidí, kteří mají patent na dobro a lásku k bližnímu – ale ruku na srdce, jestli to jsou opravdu hlavní motivy, proč děláme, co děláme. V tomhle vězni nejsou zásadně jiní než my, a my se příliš nelišíme od vězňů.   

Vězni v České republice, stav k 5. 8. 2019
MUŽIŽENYMLADISTVÍCIZINCICELKEM
Počet vězněných osob19 5351 809861 82221 506
Počet obviněných1 680133185381 813
Počet chovanců859N/A394
Počet odsouzených17 7701 591681 26519 361
S ostrahou, nízký799234N/A641 033
S ostrahou, střední5 021633N/A2735 654
S ostrahou, vysoký10 814692N/A78611 506
Se zvýšenou ostrahou1 07423N/A1391 100
Počet doživotně odsouzených433 N/AN/A46

VIDEO: Řízky i rolády. Takto všem ve vězení vaří vězni:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Izraelská armáda drží palestinskou stranu Rafáhu, v Egyptě se jedná o příměří

7. května 2024  7:44,  aktualizováno  17:23

Izraelská armáda v úterý zahájila operace ve východních částech Rafáhu na jihu Pásma Gazy. Obsadila...

Mezi extremisty stále dominuje takzvané antisystémové hnutí, tvrdí vnitro

7. května 2024  17:02

Dominance tzv. antisystémového hnutí na české extrémistické scéně přetrvává. Jeho představitelé...

Podnikatel myslel, že investuje. Podvodníci zatím vysáli z jeho účtů 20 milionů

7. května 2024  16:53

O 20 milionů korun přišel kvůli internetovým podvodníkům třiašedesátiletý muž z Hradecka. Podle...

Bezdomovec bránil napadenou ženu, za útok nožem dostal čtrnáct let

7. května 2024  16:35

V opilosti podle obžaloby šestkrát bodl nožem muže, s jehož družkou popíjel v parku na Mendlově...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové nezáviděníhodné situace se dostal...